4 نکته مهم در ارتباط موثر با دیگران

یکی از وجه های موفقیت در دنیای امروز، ارتباط موثر با دیگران است. شما ممکن است سرمایه بسیار زیادی داشته باشید یا از دانش و تخصص در حوزه ای خاص برخوردار باشید؛ اما تا زمانی که نتوانید به طور موثر با دیگران ارتباط برقرار کنید و بدین شکل شبکه ای از افراد کلیدی را برای خود بسازید و یا پروژه ها، ایده ها و توانایی های خود را به خوبی عرضه کنید، موفق نخواهید شد.

اگر زندگینامه بسیاری از افراد ثروتمند در دنیا را مطالعه کنید، متوجه یک وجه مشترک در بسیاری از آن ها خواهید شد: اینکه افراد موفق و ثروتمند، بزرگترین شانس زندگی خود را مدیون ارتباط موثر خود با دیگران هستند. به همین دلیل، ما نیز در این مقاله چهار تکنیک کاربردی برای برقراری ارتباط موثر با دیگران، به ویژه در روابط کاری، را معرفی خواهیم کرد.

ارتباط موثر

 

احترام و رعایت حقوق دیگران

مطالعات نشان داده است که به ازای هر 3 کارمند، یک نفر به مدیر یا سرپرست خود اعتماد ندارد. احترام، همدلی، توجه به نیازهای کارمندان و برقراری یک سطح مشخص از ارتباط با افرادی که در کنارتان کار می کنند، می تواند به از بین بردن این بی اعتمادی و ایجاد فضایی مناسب و یکدست کمک کند.

 در هر مقامی که هستید (سرپرست یا کارمند) تلاش کنید ارتباطات خود را بر اساس احترام پایه ریزی کنید. مدیرانی که دنیا را از بالا به پایین می بینند، به زیردستان خود احترام نمی گذارند و حقوق افراد در مجموعه را رعایت نمی کنند، منفور تر هستند و دیر یا زود کنترل مجموعه خود را از دست می دهند. این مدیران غالبا عملکرد بسیار ضعیفی دارند. در هر رده شغلی و یا هر برهه از زندگی شخصی خود، تلاش کنید خود را به جای افرادی که با آنها ارتباط دارید، قرار دهید و با آن ها آنگونه ای رفتار کنید که خود می پسندید.

انسجام  و شفافیت در رفتار و گفتار

سوتفاهم رخ می دهد و ممکن است گاهی شرایط را پیچیده و سخت کند. برای آنکه در محل کار و همچنین حلقه دوستان خود از بروز چنین شرایطی جلوگیری کنید، تلاش کنید تا پیام و منظور خود را روشن، واضح و منسجم بیان کنید.

بهتر است در توضیحات خود تمامی اطلاعات لازم برای درک بهتر یک موضوع را ارائه کنید، میان این اطلاعات آنگونه که خود معتقد هستید، ارتباط برقرار کنید و پیام خود را واضح و روشن بیان کنید. انسجام در رفتار شما نیز باید بروز کند. به عنوان مثال، اگر می خواهید دیگران شما را فردی راستگو و منظم بدانند، باید در رفتار خود نیز این پارامترها را منعکس کنید. این باعث جلب اعتماد مخاطبین می شود و به شما کمک می کند تا ارتباط موثرتری را با افراد برقرار کنید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

مراقبت اشتباهات خود باشید

بخش عمده ای از ارتباطات ما، به ویژه پس از آغاز همه گیری کرونا، به نوشتن و ارسال پیام های متنی خلاصه شده است. بنابراین اشتباهات دستوری، اشتباهات تایپی، عدم جمله بندی مناسب و نداشتن مهارت در نگارش، متون از جمله مشکلات رایجی است که می تواند بر روی ارتباطات ما تاثیر بگذارد.

تلاش کنید متن خود را بارها و بارها مرور کنید، آن را از زوایای مختلف بررسی کنید، اشتباهات دستوری و نگارشی را از بین ببرید و مطمئن شوید آنچه که نوشته اید همان پیامی را منتقل می کند که در ذهن شماست. این امر به هنگام نوشتن یک گزارش، یک ایمیل به اعضای تیم، درخواست همکاری با سایر موسسه ها و یا حتی یک پیامک پاسخ به دوستان، اهمیت دارد. در چنین شرایطی، نوشته ها تنها ابزار شما برای برقراری ارتباط موثر با دیگران هستند.

تمرکز

آیا تا به حال با فردی که نمی تواند بر روی جریان یک گفتمان متمرکز باشند، صحبت کرده اید؟ عدم تمرکز یکی از خطرات بالقوه ای است که فرایند ارتباط موثر با دیگران را تهدید می کند. انسان مدرن در معرض هجوم اطلاعات قرار دارد و همین امر تمرکز را برایش دشوار کرده است.

 اگر بر روی یک گفتمان تمرکز نداشته باشید، پاسخ شما به پرسش ها بی ربط خواهد بود؛ احتمالا منظور شخص مقابل را به خوبی درک نخواهید کرد و در مقابل، به واسطه عدم تمرکز در انتخاب لغات، نمی توانید منظور خود را نیز به خوبی انتقال دهید. در صورت نداشتن تمرکز، شما تمام ویژگیهای لازم برای خراب کردن ارتباطات سازنده کاری و شخصی خود را خواهید داشت.

ارتباط سازنده و موثر، کلید موفقیت در بسیاری از حوزه های صنعت، سیاست، علم و فرهنگ کشور است. سرمایه گذاری تنها تعداد صفرهای موجود در حساب بانکی ما نیست، بلکه می تواند اعتباری باشد که نزد افراد برای خود می سازیم تا در شرایط حساس و بحرانی، به کمک ما بیایند. برای این کار، شما باید تکنیک های ارتباط موثر با دیگران (مانند آنچه که در بالا معرفی شد) را تمرین کرده و در زندگی خود به کار ببرید. نتایج توجه و رضایت شما را جلب خواهند کرد!

منبع

 

پیشنهاد میکنیم برای بهتر کردن ارتباطات در محیط کار نگاهی به توضیحات دوره مجازی زیر بیاندازید.

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای در محیط کار

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top