تفاوت تجربه مشتری و خدمات مشتریان

تجربه مشتری را می توان اینگونه تعریف کرد که تعاملی که بین یک فروشنده یا یک برند و مشتری به وجود می آید، در نهایت منجر به کسب تجربه از جانب مشتری می شود که می تواند برای فروشنده تبعاتی در بر داشته باشد. این تبعات می تواند مثبت باشد یا منفی. بسیاری از فروشنده ها به این تجربیات اهمیت چندانی نمی دهند و فقط به فکر فروش بیشتر هستند. اگر شما می خواهید به یک فروشنده حرفه ای تبدیل شوید، باید بدانید که این کار در قوانین فروشنده های حرفه ای معنایی ندارد.

یک فروشنده حرفه ای بیش از هر عنصر دیگری به رضایت و خرسندی مشتری خود اهمیت می دهد؛ زیرا رضایت مشتری زمینه ای برای موارد دیگر از جمله فروش بیشتر است. بنابراین در قانون حرفه ای ها رضایت و تجربه مشتری اهمیت بسیار بالایی دارد.

تجریه مشتریان

 

اهمیت کدام یک بیشتر است؟ تجربه مشتری یا خدمات مشتری؟

شاید بسیاری از فروشنده ها خدمات و تجربیات مشتری را در یک سطح ببینند اما باید به این نکته اشاره کنیم که این دو با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. معمولا تجربه مشتری از تعاملی که با فروشنده یا برند مورد نظر برقرار می کند، به وجود می آید؛ حال این تعامل می تواند از طریق تماس تلفنی باشد یا مراجعه حضور، اما خدمات مشتری این چنین نیست.

خدمات مشتری تنها به تجربه دریافت جزئی از خدمات مربوط می شود. به عنوان مثال یک مشتری از یک آژانس مسافرتی بلیط رزرو می کند و با برخورد مناسب پرسنل مواجه می شود. این تنها بخشی از خدماتی است که به مشتری ارائه داده می شود و مشتری نمی تواند به طور قطعی از این خرید تجربیات زیاد کسب کند.

از آنجایی که تجربه اهمیت بیشتری دارد، شما باید برای جلب رضایت مشتری تلاش خود را کنید. امروزه کسب و کارهای زیادی را میبینیم که بر پایه تجربیات مشتریان، قدرتمند شده اند. این تجربیات می تواند اعتبار و تضمین کار شما باشد، بنابراین هرگز اهمیت آن را دست کم نگیرید.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

چگونه تجربه عالی برای مشتریان خود رقم بزنیم؟

برای اینکه بتوانید یک تجربه عالی برای مشتریان خود رقم بزنید، می توانید با کمی تغییر در اصول و روش فروشندگی خود، این کار را انجام دهید. اگر مشتاق هستید این اصول را فرا بگیرید، به موارد زیر توجه کنید:

  1. هدف مشتری را شناسایی کنید: یکی از بهترین مواردی که می تواند تجربه عالی را برای مشتری رقم بزند، شناسایی هدف مشتری است. بهتر است تا مشتری را درک کنید و فقط او را تا رسیدن به هدفش یاری کنید. فروشندگانی که موارد بیشتری را به مشتریان خود تحمیل می کنند، قطعا با ریزش مشتری مواجه می شوند. اگر رضایت مشتری را در این موارد جلب کنید، یقین داشته باشید که به زودی مشتری هایتان از شما درخواست های بیشتری خواهند داشت، فقط کافیست تا کمی صبور باشید.
  2. بازخورد مشتریان قبلی را به اشتراک بگذارید: بهتر است تا از مشتریانی که بازخورد مناسبی از دریافت کالا و خدمات شما داشتند را در اختیار مشتریان جدید بگذارید. به عنوان مثال یکی از بهترین روش ها این است که زمانی که یکی از مشتریان قدیمی و راضی در محل کسب و کار شما حضور دارد و یک مشتری جدید برای خرید از شما در محل کسب و کارتان حضور می یابد، از مشتری قدیمی تان بخواهید تا تجربیاتش را با مشتری جدید در میان بگذارد. این کار می تواند به جذب مشتری جدید کمک بسیار زیادی کند.
  3. بازخورد عملکرد کارکنان تان را از مشتری بگیرید: اگر در مجموعه شما یک یا چند نفر دیگر فعالیت می کنند، بهتر است تا از مشتری بخواهید تجربه برخورد با آنها را در اختیار شما بگذارد. این کار می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی رضایت مشتری بگذارد. زمانی که مشتری دریابد تا چه حد رضایت و تجربه اش برای فروشنده مهم است، قطعا جذب می شود و شما می توانید از تجربیاتش به نحو احسن استفاده کنید.

فراموش نکنید جذب مشتری نیاز به تکنیک ها و مهارت های خاصی دارد. شما می توانید با استفاده از این تکنیک ها تجربه مشتری از خرید از شما را به سمت و سوی رضایت بکشانید. فقط کافیست تا اصول مشتری مداری را به خوبی اجرا کنید و در این زمینه دائما خود را به روز کنید.

 

این دوره می تواند شما را بیشتر با مدیریت تجربه مشتریان آشنا کند

دوره رایگان 8 فرمان مشتری مداری و فروش بیشتر با رویکرد CEM

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top