چرا مدیریت تجربه مشتریان مهم است؟

تجربه مشتری اگر مثبت باشد، می تواند برای شما سازنده و اگر منفی باشد، می تواند برای ما مخرب باشد. شاید آنقدری که یک فروشنده حرفه ای به رضایت مشتری خود اهمیت می دهد، به سود و فروش بیشتر اهمیت نمی دهد. زیرا یک فروشنده باتجربه و حرفه ای می داند که رضایت مشتری تا چه حد می تواند در موفقیت آنها تاثیر گذار باشد.

تجربه این موضوع را ثابت کرده است که رضایت مشتری رابطه مستقیمی با وفاداری مشتری خواهد داشت. مشتریانی که به شما وفادار باشند می توانند شما را به قله های موفقیت برسانند. بنابراین هرگز موضوع رضایت مشتری را دست کم نگیرید و همیشه اهمیت ویژه ای به این موضوع نشان دهید.  اهمیت دادن به این موضوع نشانه حرفه ای بودن شما است.

مدیریت تجربه مشتریان


چگونه تجربه مشتری را تخمین بزنیم؟

شاید این موضوع برای شما حائز اهمیت باشد که چگونه قبل از اینکه مشتری بخواهد تجربه خود را با ما یا سایرین به اشتراک بگذارد، آن را پیش بینی کنیم؟ این سوال بسیار به جا و مناسب است، زیرا اگر شما بتوانید تجربه مشتری را پیش بینی کنید و بسنجید، می توانید قدم بعدی را اجرا کنید.

به عنوان مثال اگر بسنجید که مشتری رضایت دارد، می توانید به صورت غیر مستقیم از او بخواهید شما را به دیگران معرفی کند و یا اگر پیش بینی کنید که مشتری نارضایتی دارد، می توانید نسبت به برطرف کردن آن نارضایتی اقدام کنید و به نوعی قبل از اینکه این نارضایتی بروز پیدا کند، آن را برطرف کنید.

بهتر است برای اینکه بتوانید متوجه شوید که آیا مشتری رضایت دارد یا خیر، سوالاتی را به طور غیر مستقیم از آنها بپرسید. طبق پاسخی که مشتری به شما می دهد، شما می توانید میزان رضایت آنها را بررسی کنید. بهتر است تا با طرح سوالات مناسب و پیشنهادات ویژه مشتری را ترغیب به ادامه خرید کنید. به عنوان مثال به مشتری پیشنهاد دهید که در خریدهای بعدی تخفیفات ویژه ای برایشان در نظر میگیرید و یا به زودی محصولات جدیدتری برای فروش ارائه می دهید. با این کار می توانید بسنجید که آیا مشتری رضایت داشته یا خیر؟

نحوه تحلیل تجربه مشتری

بهتر است تا تجربیات مشتریان خود را به خوبی و با دانش و مهارت خود تجزیه و تحلیل کنید. شما می توانید از مشتریان خود بخواهید در شبکه های اجتماعی شما را دنبال کنند و یا می توانید شماره آنها را به عنوان مشتریان ثابت ذخیره کنید و در روز تولدشان ضمن پیام تبریک، مژده یک خرید ویژه با تخفیف ویژه را به آنها بدهید. این روش ها برای اینکه بتوانید اعتماد مشتری را جلب کنید و مشتری را به خریدهای بعدی ترغیب کنید، بسیار موثر هستند.

شما می توانید در شبکه های مجازی نظرسنجی های مختلفی برگزار کنید و از این طریق نظرات و تجربیات مشتریان خود را تجزیه و تحلیل کنید. نتایج این نظرسنجی ها می تواند نقاط ضعف و قوت کار شما را برایتان نمایان کند.

در این صورت شما می توانید با روشی بسیار آسان، نظرات و تجربیات مشتریان خود را تجزیه و تحلیل کنید. حتی می توانید گاهی از آنها بخواهید تا اگر انتقادی از شما یا کارتان دارند، آن را با شما در میان بگذارند. این روش ها می توانند در جلب اعتماد و رضایت مشتری و همچنین تجزیه و تحلیل مناسب، تاثیرگذار باشند.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

دلایل ریزش مشتری را به دقت بررسی کنید

بهتر است تا اگر متوجه شدید، ریزش مشتری داشتید، آن را بررسی کنید و جویای دلیل آن باشید. شاید شما خودتان متوجه موضوعی نشده باشید و این موضوع ناخودآگاه موجب ریزش مشتری شده باشد. سعی کنید مشتریان خود را اعتبار کاری تان تلقی کنید و تا به این حد به آنها، رضایت شان و تجربیات شان اهمیت دهید. فراموش نکنید دست رقبا در هر کسب و کاری باز است و اگر شما نتوانید مشتری خود را حفظ کنید، دیگری به راحتی این کار را انجام می دهد.

زمانی که شما با دقت دلایل ریزش مشتری را بررسی کنید، می توانید به ریشه و اصل موضوع چی ببرید و جلوی آن را بگیرید. به قول معروف: جلوی ضرر را از هر کجا که بگیری منفعت است! این مصداق می تواند دلیل بارزی برای این باشد که علت ریزش مشتری را بررسی کنید و با استفاده از تجربه مشتری، نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.

متقاعدسازی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top