تکنیک کاربردی برای افزایش فروش و جذب مشتریان بیشتر

فرض کنید به دنبال خرید آنلاین یک کمد هستید. وارد وب سایت برند مورد نظر خود می شوید و سه مدل را انتخاب می کنید: مدل اول بیش از 500 کامنت مثبت دارد، مورد دوم 140 کامنت مثبت دریافت کرده است و برای مورد سوم هیچ کامنتی ثبت نشده است. شما کدام کمد را انتخاب می کنید؟

یک پدیده روانشناسی، موسوم به "تایید اجتماعی" می تواند دلیل انتخاب شما را توضیح دهد. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تایید اجتماعی و نقش کلیدی آن در تبیین استراتژی های مشتری مداری، به ویژه در فضای آنلاین، صحبت کنیم.

 اثر اجتماعی

مشتری مداری و تایید اجتماعی

تایید اجتماعی اصطلاحی است که برای اولین بار در سال 1984 میلادی، توسط رابرت سیالدینی، معرفی شد. نام دیگر این پدیده "تاثیر اطلاعاتی جامعه" است و به طور کلی به توصیف شرایطی می پردازد که در آن افراد برای شبیه سازی یک موقعیت مشخص، از رفتار دیگران تقلید می کنند.

اگر شما وارد یک رستوران بسیار لوکس شوید و سر میز شما سه چاقو و چنگال مختلف وجود داشته باشد، به احتمال زیاد برای آنکه شیوه و ترتیب استفاده از آن ها را به درستی رعایت کنید، به دیگران نگاه می کنید و سعی می کنید از رفتار آن ها الگو بگیرید. این یک مثال ساده از تایید اجتماعی است.

این پدیده در دنیای بازاریابی و کسب و کار نیز حضور قدرتمندی دارد. در اکثر مواقع، مشتریان پیش از آنکه در خصوص خرید چیزی تصمیم گیری کنند، پیشنهادات، نظرات و تجربه سایر مشتریان را بررسی می‌کنند. به همین دلیل است که در استراتژی های مشتری مداری و بازاریابی آنلاین، نظرات مشتریان اهمیت بسیار زیادی دارد. هرچه تعداد کامنت های مثبت مشتریان (تجربه مثبت از کسب و کار شما) بیشتر باشد، میزان فروش و موفقیت محصولات شما نیز به شکل معجزه آسایی افزایش می یابد.

 

چرا تایید اجتماعی مولفه مهمی در تعیین استراتژی های بازاریابی و مشتری مداری است؟

تایید اجتماعی پارامتر مهمی است که برای موفقیت کسب و کار خود، باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. پاسخ سوال فوق را می توان در بررسی آماری زیر پیدا کرد:

 

  • 40 درصد از مصرف کنندگان، بر اساس توصیه دوستان و اعضای خانواده خود، برند های جدید را دنبال کرده و از آنها خرید می کنند.

  • 91 درصد از خریداران، پیش از پرداخت و انجام خرید، نظرات آنلاین مرتبط با محصول را می خوانند.

  • 82 درصد از خریداران در جهان، پیش از انجام هر خریدی، از دوستان و خانواده خود در خصوص برند و محصول نظرسنجی می کنند.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

چگونه از تایید اجتماعی در سیاست های مشتری مداری خود استفاده کنیم؟

 برای آنکه مشتریان از کسب و کار و خدمات شما راضی باشند، وفاداری آنها افزایش یابد و در نهایت موفقیت بیشتری را در دنیای کسب و کار تجربه کنید، می توانید به روش های مختلفی از تایید اجتماعی بهره بگیرید. در ادامه چند راه حل ساده و کاربردی را بررسی خواهیم کرد:

 

·        مطالعه موردی: یکی از راه های کاربردی و تاثیرگذار برای نشان دادن تایید اجتماعی برند خود و ترغیب مشتریان به خرید بیشتر، مطالعه موردی مشتریان و ارائه نتایج است. شما می توانید به سراغ برخی از مشتریان وفادار خود بروید و از آنها بخواهید به صورت یک مصاحبه کوتاه، یک پاراگراف متن و یا یک ویدیوی کوتاه در خصوص تجربه خود از برند شما، اطلاعاتی را ارائه دهند. شما می توانید از این محتوای تولید شده در وبلاگ، صفحه های اجتماعی و یا وبسایت خود استفاده کنید. به اشتراک گذاشتن نظرات مشتریان در صفحه های اجتماعی نیز می تواند اثر مشابهی را داشته باشد.

·        دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارید: آیا کسب و کار شما جایزه و یا افتخاری کسب کرده است؟ ایا در صنف خود دستاوردی داشته اید؟ این اطلاعات را با مشتریان خود به اشتراک بگذارید؛ چرا که دریافت تاییدیه از مقام های مسئول، به بالا بردن اعتبار کسب و کار شما بسیار کمک می کند.

 

·        بازاریابی با اینفلوئنسرها: مردم اینفلوئنسرها را دوست دارند و آن ها را دنبال می کنند. به همین سبب است که تایید اجتماعی اینفلوئنسرها می توانید بازتاب گسترده تری داشته باشد و مشتریان بیشتری را روانه وبسایت شما کند. شما می توانید با کمک گرفتن از اینفلوئنسرها، با یک تیر دو نشان بزنید. با کمک این افراد، شما می توانید اولا کسب و کار خود را با صدای بلندتری تبلیغ کنید و ثانیا، به طور همزمان از مزایای تایید اجتماعی بهره مند شوید.

 

مشتری مداری به معنای عشق به مشتری است. اگر شما بتوانید با خدمات و کالاهای تولیدی خود، مشتریان خود را خوشحال کنید و نشان دهید که برایشان ارزش قائلید، آن ها نیز در مقابل شما و کسب و کارتان را تایید می کنند. این تایید اجتماعی، می تواند به نیرو پیشرانه ای برای موفقیت روز افزون کسب و کار شما تبدیل شود.

 

 

متقاعدسازی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top