مشتری مداری برای کسب وکارهای آنلاین

امروزه کسب و کارهای بسیار زیادی به دنیای آنلاین کوچ کرده اند. مشتریان خرید های آنلاین را به رسمیت می شناسند و رشد بیشتر این بستر، سبب رونق بسیاری از کسب و کارهای معمولی در کنار گسترش اندازه و تنوع جامعه مشتریان شده است.

شاید به همین دلیل باشد که توجه بسیاری از مربیان تجارت و کسب و کار معطوف به تکنیک های مشتری مداری در دنیای آنلاین شده است. مشتری مداری در دنیای آنلاین و ایجاد یک پروفایل حرفه ای و مناسب برای کسب و کار، چندان آسان نیست.

تکنیک های مشتری مداری در فضای آنلاین تغییر می کنند. در این فضا شما از نعمت ارتباط حضوری با مشتری بی بهره هستید و در نتیجه،  تکنیک های متفاوتی را برای ایجاد یک تجربه شخصی و مناسب باید به کار ببرید.

از سویی دیگر، مشتریان در دنیای آنلاین شیوه متفاوتی را برای بیان نظرات خود به کار می گیرند و مدیریت این بازخوردها نقش مهم و کلیدی را در رشد و بهبود کسب و کار شما ایفا می کند. در ادامه این مقاله، مهمترین پارامترهای مشتری مداری در دنیای آنلاین را بررسی خواهیم کرد.

 مشتری مداری آنلاین

نظرات و کامنت ها

کامنت ها و نظرات مشتریان که در پلتفرم های آنلاین به ثبت می رسند، اهمیت بسیار زیادی دارند. با بررسی این کامنت ها شما می توانید نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را بهتر بشناسید و درک بهتری از نیاز های مشتریان خود پیدا کنید.

به واسطه اهمیت این موضوع، تجربه مشتری حرف اول را می زند. اگر به واسطه خدمات و محصولات خود بتوانید تجربه خوبی را برای مشتری فراهم آورید، او نیز نه تنها با کامنت و ارائه نظر به ساخت پروفایل آنلاین کسب و کار شما کمک می کند، بلکه می تواند خود به یک سفیر برند شما بدل شود و با اشاعه تجربیات مثبت خود، دیگران را نیز به سمت کسب و کار شما هدایت کند.

فراموش نکنید که در دنیای آنلاین مشتریان احتمالی شما، برای تاییدیه اجتماع بزرگی از مشتریان قبلی، ارزش بسیار زیادی قائل هستند. از آنجایی که تجربه مشتری در ارتباط مستقیم با استراتژی های بازاریابی و مشتری مداری شما قرار دارد، بازخورد ها می توانند به بهبود برنامه ها و مسیر دستیابی شما به موفقیت کمک شایان توجهی کنند.

 

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

اصول اولیه اما کاربردی

فرض کنید در دنیای واقعی، کالایی را به شکل حضوری به مشتری خود فروخته اید. مشتری به شما می گوید:" کیفیت کالا بسیار خوب بود و راضی هستم اما بسته بندی آن اصلا کاربردی نبود".

شما چه کار می کنید؟ بدون شک عذر خواهی می کنید؛ بابت نظر سازنده مشتری، محترمانه، تشکر می کنید و تلاش می کنید تا مشکل را برطرف کنید.

در دنیای آنلاین نیز وضع به همین منوال است. اگرچه مشتریان شما حضورا از شما خرید نمی کنند، اما انسان هایی واقعی هستند و احساسات، بازخوردها و عملکرد شما برایشان اهمیت دارد. بنابراین مطمئن شوید هیچ کامنت و نظری را بی جواب باقی نمی گذارید.

با مشتریان خود در پلتفرم های آنلاین در ارتباط باشید، از نظرات سازنده آن ها به صورت فردی  تشکر کنید و در صورت بروز مشکل، از آنها عذرخواهی کنید. به مشتریان خود اجازه دهید احساس کنند که صدایشان شنیده می شود.

در قدم بعد، اطلاعات به دست آمده را تحلیل کنید. چه بخش از خدمات و کالایی که ارائه داده اید بیشترین شکایت را دریافت کرده است؟ در چه بخش هایی بیشترین بازخورد مثبت را داشته اید؟ برای تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف خود برنامه ریزی کنید و سعی کنید مشتریان خود را نیز از تغییراتی که خود باعث آن شده اند، مطلع کنید. این کار را می توانید در بخش اخبار جدید وب سایت انجام دهید یا به صورت یک خبرنامه، اطلاعات جدید را به ایمیل مشتریان خود ارسال کنید.

اگر کسب و کار بزرگی را اداره می کنید و امکان پاسخگویی و پوشش کامل به نظرات کاربران را ندارید، پیشنهاد ما ایجاد یک پلتفرم ارتباطی است.

شما می توانید یک مسیر مشخص ارتباطی را برای مشتریان خود طرح ریزی کنید و از یک تیم پاسخگویی کمک بگیرید تا بدین وسیله نه تنها پل ارتباطی میان برند و مخاطبین را حفظ کنید، بلکه بتوانید به اطلاعاتی که مشتریان در اختیارتان قرار می دهند، دسترسی داشته باشید. بزرگ بودن کسب و کار شما، دلیل موجهی برای نادیده گرفتن مشتریان و فراموش کردن اهمیت مشتری مداری نیست.

 

کسب و کارهای آنلاین معمولا با حجم بزرگی از اطلاعات ثبت شده از سوی مشتریان روبرو هستند. لایک ها و کامنت ها در صفحه های اصلی وب سایت و شبکه های اجتماعی مرتبط، میزان بازدید سایت، آمار خرید و رضایت مشتریان و موارد مشابه، اطلاعات ارزشمندی هستند که می توانند آینده کسب و کار شما را پیش بینی کنند و راه خروج از بن بست های احتمالی را نشان شما دهند. با استناد به این اطلاعات، شما می توانید تکنیک های فروش، بازاریابی و مشتری مداری خود را به طور پیوسته بازبینی کرده و بهبود ببخشید و بدین شکل، در دنیای رقابتی امروز، کسب و کار خود را برای مدت طولانی سرپا نگه دارید.

 

پیشنهاد می کنیم دوره مهارت های حرفه ای ارتباط با مشتریان را مشاهده نمایید

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top