چگونه محصولات خودتان را تبلیغات می کنید؟

یکی از اشتباهات رایج کسب و کارهای جدید این است که در تلاش : برای دیده شدن، به جای تأکید روی منافعی که محصول یا خدمت آنها برای مشتریان دارد، به تبلیغ ویژگی های کمی محصولات و خدمات خود روی می آورند.

راهبردهای تبلیغ و فروش افزایی که بر ویژگی های یک محصول (مانند امتیازات فنی آن) تمرکز دارند، تقریبا همیشه کم اثرتر از راهبردهایی هستند که روی منافعی که این محصول می تواند برای خریدار در بر داشته باشد، تأکید می کنند.

برای مثال، یکی از موفق ترین کارزارهای تبلیغاتی که توسط مک دونالد راه اندازی شد، بر این شعار استوار بود: «شما لایق یک استراحت کوتاه هستید؛ پس به مک دونالد بیایید. » مک دونالد می توانست روی خصوصیات و ویژگی های خود تأکید کند، مانند تمیزی رستورانهایش با ظاهر یکدست و اشتها برانگیز سیب زمینی سرخ کرده هایش.

ولی، به جای آن، روی چیزی انگشت گذاشت که بزرگترین مزیت غذا خوردن در مک دونالد محسوب می شد، این که مجبور نیستید آشپزی کنید.

تمرکز بر روی منافع

با آن که این ویژگی در جوامع امروزی دیگر چندان برجسته نیست، ولی در آن زمان که مک دونالد این شعار را سرلوحه ی کارزار تبلیغاتی خود قرار داد، خلاصی از حتی یک وعده پختن غذا در خانه غنیمتی بزرگ برای خانم های خانه دار بود.

این استدلال برای هر محصول یا خدمت دیگری نیز مصداق دارد. کوله پشتی چرخدار شرکت زوكا را در نظر بگیرید. لورا یودال، بنیانگذار زوكا، می توانست برای تبلیغ این محصول به مواردی مانند اسکلت بادوام آلومینیومی، چرخ های بزرگ و بی صدا، قابلیت شستشو، وتنوع رنگ آن که همگی ویژگی های کمی و ظاهری این کوله پشتی هستند، اشاره کند. ولی خیلی محتمل تر است که روی منافع این محصول برای کاربر تمرکز کرده باشد، مثل این واقعیت که استفاده از این کوله پشتی مزبور باعث کمردرد نمی شود و کودک می تواند تا رسیدن اتوبوس مدرسه از آن به عنوان صندلی استفاده کند. (کوله پشتی زوکا مجهز به یک صندلی تاشو است.)

اینها منفعت هایی با ارزش هایی هستند که زوکا به کاربران خود می رساند.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

 گاهی اوقات مقاومت در برابر این وسوسه که به جای تمرکز بر منافع یک محصول برای مشتری روی ویژگی های فنی و کمی آن تأکید کنیم، دشوار است. برای مثال، به راحتی می توان تصور کرد که چرا یک مهندس بیشتر تمایل دارد درباره ی مشخصه های فنی محصول جدیدی که اختراع کرده، صحبت کند.

همین طور، برای شرکتی که به تازگی یک دوربین دیجیتالی پیشرفته تولید کرده، طبیعی است که بخواهد روی ویژگی های فنی که دوربین های دیگر از آن بی بهره اند، تبلیغ کند.

با این حال، یکی از بنیادی ترین آموزه های بازاریابی این است که «مشتری برای خریدن مزیت و منفعت پول می دهد، نه برای ویژگی ها و امتیازات فنی.» اولین چیزی که مشتری می خواهد بداند این است که این محصول یا خدمت کدام هدف وی را برآورده می کند و چه تأثیری روی بهبود کیفیت زندگی او دارد.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top