چگونه با خاموش کردن ذهن خود، آرامش پیدا کنیم؟

آیا در یک چرخه افکار منفی گیر کرده اید؟ آیا به دنبال خاموش کردن ذهن خود هستید؟ راه حل این مشکل ساده تر از آن است که فکر می کنید. ذهن هر یک از ما انسان ها، فضای پر سر و صدایی است و بسیاری از اوقات این امر بسیار کمک کننده است.

به عقیده دانشمندان، خیال پردازی نشانه هوش است و می تواند خلاقیت ما را بیشتر کند. تأمل در مورد مشکلات و تلاش ذهن برای پیدا کردن راه حل هایی برای این مشکلات یکی از بهترین راه ها برای پیشرفت در زندگی است (حتی اگر این کار برای گذراندن وقت چندان دلپذیر نباشد).

با این حال، گاهی اوقات حرف های درون ذهن ما، مخرب می شوند. ما خودمان را به خاطر کوچک ترین شکست ها مورد ضرب و شتم ذهنی قرار می دهیم، در خصوص خطرات معقولی که باید واقعاً بپذیریم با خود صحبت می کنیم یا در یک چرخه معیوب نگرانی و شرم گیر می کنیم.

این نوع سر و صدای ناسالم ذهنی یکی از موضوعات کتاب جدید دانشمند علوم اعصاب دانشگاه میشیگان، اتان کروس، تحت عنوان "وراج" است. او در این کتاب در خصوص سیر تکاملی ذهن و دلایل پر سرو صدا بودن آن توضیحاتی را ارائه می دهد.

او همچنین نشان می دهد که در هنگام نشخوار افکار منفی در ذهن ما چه اتفاقاتی می افتد و تکنیک هایی را برای به کنترل درآوردن صدای درونی  و خاموش کردن ذهن ارائه می دهد. او اخیرا برخی از این تکنیک ها را در خلال مصاحبه با مجله علمی Nautilus به اشتراک گذاشته است.

 کنترل ذهن

 

بتمن چه می کرد؟

کروس توضیح می دهد: "وقتی در یک  مسئله ذهنی گیر می کنیم،  پچ پچ ها شروع می شوند. ما بدون آنکه به نتیجه و راه حل مفیدی برسیم، همان نگرانی ها را بارها و بارها بازخوانی می کنیم. بیرون آمدن از این تله مستلزم ایجاد فاصله عاطفی بین ما و هر آنچه ما را آزار می دهد، است؛ چرا که حل کردن مسئله ای که از آن بسیار آزرده و ناراحت هستیم، بسیار دشوار خواهد بود".

به عقیده کروس، زبان می تواند در این راستا کمک کننده باشد. تحقیقات نشان داده است که یک تکنیک ساده به نام "گفتگوی خودکار از راه دور" افراد را قادر می سازد تا دیدگاه خود را تغییر دهند و مشکلات خود را به صورت عینی ببینند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که صدای درونی خود را از گفتن "من ، من ، من" منصرف کنید و به جای آن از کلمه یا ضمیر دیگری استفاده کنید.

 

کروس در ادامه افزود: "ما می دانیم كه توصیه کردن به دیگران بسیار آسان تر از آن است كه خود این توصیه ها را انجام دهیم. آنچه ما آموخته ایم این است كه زبان ابزاری را برای مربی گری خود در اختیار ما قرار می دهد تا از طریق آن صحبت کردن با دیگران را شبیه سازی کنیم و مشکلات خود را حل کنیم. یکی از این راه حل ها، شامل استفاده از نام و ضمایری غیر از اول شخص است. شما می توانید در این زمان از ضمایری مانند "شما" یا "او" یا "وی" استفاده کنید. این ابزار به شما فضای ذهنی و فاصله روانشناختی با مشکلات را می دهد. در نتیجه، این فرایند به شما کمک می کند تا برای مقابله با یک موقعیت سخت، توصیه های سازنده تری برای خود داشته باشید".

اینکه دقیقا چه زبانی را برای این تکنیک انتخاب کنید، اهمیت چندانی ندارد. نتایج یک تحقیق نشان داده است پرسیدن اینکه "بتمن چگونه این مشکل را حل می کرد؟" از کودکان، آن ها را ترغیب می کند تا با استدلال های بهتری در حل مشکلات خود عمل کنند.

تا زمانی که شما خود را تشویق می کنید که از منظر یک فرد سوم شخص نگران به مشکلات خود فکر کنید، آنچه که از خود می پرسید یا زبانی که انتخاب می کنید چندان مهم نیست. شما می توانید در خلال مشکلات از خود بپرسید "جو، رئیس تو در این مواقع چکار می کند؟" یا با خود زمزمه کنید " هی، زن فوق العاده، آرام باش و در این مورد فکر کن!".

تا زمانی که از گفتن "من" اجتناب  می کنید، می توانید سطح احساسات خود را کاهش دهید و راحت تر از افکار دردسرساز یک چالش فکری خارج شوید. 

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

یک نکته مهم برای خاموش کردن ذهن شما

گفتگوی خودکار از راه دور یکی از راه های موثر برای کاهش مکالمات و خاموش کردن ذهن شما است، اما تنها راه حل نیست.  مقاله کامل کروس چند پیشنهاد دیگر را نیز ارائه می دهد، از جمله سپری کردن اوقاتی خارج از منزل. 

کروس توضیح می دهد که طبیعت به ما توانایی شارژ مجدد را می دهد. طبیعت می تواند با ظرافت توجه ما را به سمت چیزهایی که برای ما جالب هستند، جلب کند، اما لزوماً پهنای باند زیادی را برای درک محیط اطراف از ذهن ما اشغال نمی کند. بنابراین دفعه بعد که در یک حلقه ذهنی غیرمولد گرفتار شدید، به سمت نزدیکترین فضای سبز بروید تا چند دقیقه را با تفکر در مورد چگونگی مقابله شخصی سوم شخص با مشکلات خود بگذرانید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top