جملاتی که مانع پیشرفت شغلی شما می شوند!

 

در دورکاری، انتخاب کلماتی که بیان می کنید، بسیار مهم است. در همین راستا، نحوه ادای کلمات و منظورتان نیز به اندازه محتوای حرفی که می زنید، اهمیت دارد. آلبرت محرابیان، استاد برجسته دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس معتقد است تنها حدود 7 درصد از تاثیر نهایی پیام به کلمات ادا شده ارتباط دارد؛ این در حالی است که 38 درصد از این تاثیر به شیوه بیان کلام و 55 درصد آن به روش های ارتباطی غیر کلامی بستگی دارد.  (این مطلب ترجمه یکی از مقالات بروز سایت Inc.com  است.)

به هنگام دورکاری و در فضای کاری آنلاین، صدا و زبان بدن ما برای انتقال پیام کاربردی ندارند و آنچه که بیش از پیش مورد استفاده قرار می گیرد، پیام های نوشتاری هستند. در نهایت نیز این پیام ها هستند که مانع پیشرفت کاری شما می شوند. ما در اینجا نمونه هایی از کلمات و عباراتی را بررسی می کنیم که بار معنایی منفی دارند و می توانند در موقعیت و شیب پیشرفت شما در فضای کار آنلاین تاثیر گذار باشند.

 پیام های گفتاری

 

با اعتماد بنفس بنویسید

یکی از مشکلات رایج در شیوه نگارش و همچنین صحبت ما در محیط کار، به استفاده از زبان و بیان نامطمئن باز می گردد. اگر می خواهید از همکار و یا رئیس خود درخواستی داشته باشید، با چه عبارتی شروع می کنید؟ آیا با عبارت هایی مانند "داشتم فکر می کردم که..." یا "شاید احمقانه به نظر برسد اما..." و یا "احساس می کنم که ..." پیام های نوشتاری خود را آغاز می کنید؟ این عبارات مطمئن ترین راه برای پایین آوردن درجه اهمیت پیام شما هستند. حتی استفاده از کلماتی مانند "به گونه ای" یا " در صورتی که" می توانند از میزان اهمیت پیام متنی شما بکاهد. آنچه را که می گویید یا می نویسید، مرور کنید و سعی کنید آن را خلاصه کنید. هر چقدر متن شما شفاف تر باشد و صریحا پیام را برساند، اعتماد به نفس شما بالاتر به نظر خواهد رسید.

 

کمتر بگویید "متاسفم"

زمانی که اشتباه می کنید، یک عذر خواهی به موقع و مناسب تاکتیک خوبی است. مشکل از جایی شروع می شود که عذر خواهی جلوه خود را از دست بدهد. ما آنقدر در ارتباطات روزانه خود از این عبارت استفاده می کنیم که اثر خود را از دست داده است.

به هنگام عذرخواهی تلاش کنید تا در خصوص به گردن گرفتن اشتباه دقیق تر باشید و به نتایج اشتباه خود در پروژه و احساس دیگران اشاره کنید. به عنوان مثال، اگر قرار است از همکار خود بخواهید تا پروژه ای را که برای انجام آن بسیار تلاش کرده است، دوباره انجام دهد، گفتن یک عبارت ساده "متاسفم" می تواند توهین آمیز باشد. در چنین شرایطی تلاش کنید تا احساسات طرف مقابل را در نظر بگیرید و به عنوان مثال بگویید:" شما حتما تلاش بسیار زیادی در این پروژه کرده اید. من می توانم درک کنم که دوباره انجام دادن آن برایتان دشوار باشد".

 

 به لحن خود توجه کنید

رک بودن اشکالی ندارد اما گاهی لحن ما می تواند منفی باشد. عبارت هایی مانند "این بسیار بد است"، "دست از کار بکش" و یا "این کار من نیست" بار منفی دارند. قبل از آنکه پیام خود را ارسال کنید و با این کار به روابط کاری خود ضربه وارد کنید، تلاش کنید تا در صورت عصبانیت و ناراحتی در ابتدا خود را آرام کنید و زمانی که حالتان بهتر شد اقدام به ارسال پیام کنید.

لحن یادداشت خود را خنثی نگه دارید. در مواردی بهتر است به شخص مورد نظر زنگ بزنید و موضوع را در فضایی خارج از پیام های نوشتاری حل کنید. ایده بهتر، برنامه ریزی برای یک تماس تصویری است. این تماس تصویری را به زمانی که حالتان بهتر است، موکول کنید.

 
 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

سمی نباشید

دیگر شیوه منفی بودن در محل کار، استفاده از عبارت های سمی و مستقیم است. این عبارات می توانند نژاد پرستانه، تبعیض آمیز، مسخره کننده و یا به زبان ساده، ناسالم باشند. در طی تحقیقی، متخصصان از 1000 نفر پرسیده اند که آیا در دوران همه گیری کرونا، یک گفتگوی سمی در محل کار خود را تجربه کرده اند یا خیر. 38 درصد از این افراد به پرسش مطرح شده پاسخ مثبت دادند. این عدد در میان افراد رنگین پوست به 52 درصد نیز رسیده است. عبارت های سمی می توانند شامل تهمت های نژادی، توهین های جنسی، توهین های جنسیتی و توهین های مرتبط با  اختلاف طبقات اجتماعی باشند.

 

معنای عبارت های منفی را برگردانید

گاهی اوقات، افراد به شکل ناخواسته منظور خود را در جملاتی با بار منفی بیان می کنند. این در حالی است که استفاده از پیام هایی با بار مثبت به تاثیر گذاری بیشتر می انجامند. به عنوان مثال شما می توانید عبارت "ما نمی توانیم تا زمانی که شما بخش مورد نظر را تکمیل نکرده اید، کاری انجام دهید" را به "ما پس از اتمام کار شما، می توانید کار خود را شروع کنیم" تغییر دهید. به عنوان مثال دیگر، شما می توانید عبارت "من نمی توانم گزارش را تا چهارشنبه برای شما بفرستم" را به "من می توانم اولین گزارش را در روز چهارشنبه ارسال کنم" تغییر دهید. این اصلاحات ظریف می توانند تاثیرات مثبت قابل توجهی را در محیط کار ایجاد کنند.

 

 

از عبارت های منفعل استفاده نکنید

"هرچی شد"، "امیدوارم خوشحال باشی"، "جدی؟ باشه"، "فقط خواستم بگم"، "همانطور که قبلا گفتم" نمونه هایی از عبارت های منفعل هستند. همیشه راه حل ساده و آسانی برای نگارش یک پیام خوب وجود ندارد، اما صرفا آگاهی از این حقیقت که از چنین عبارت هایی استفاده می کنید می توانید به شما کمک کند. استفاده از این عبارات در موضوعاتی که می توانند احساسات طرف مقابل را جریحه دار کنند و یا مواردی که توجه بسیار زیاد می طلبد، می تواند کاربرد داشته باشد.

 

از اصطلاحات مختصر شده استفاده نکنید

علاوه بر رعایت نکاتی در خصوص ارتباطات منفی و سمی در محل کار، بهتر است در خصوص اصطلاحاتی که استفاده می کنید نیز سخت گیر باشید. در گروه های کوچک و اعضای یک تیم، کلمات و اصطلاحات مختصر بسیار زیادی وجود دارد که در آن اجتماع کوچک قابل قبول است، اما برای ثبت آن ها در پیام های نوشتاری و گزارشات، بهتر است دقت به خرج دهید. ثبت مختصر چنین عبارت هایی می تواند سبب عدم شفافیت و ثبت ناقص اطلاعات شود.

 

منبع

 فن بیان

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top