قانون 80/20 یا پارتوچیست؟

 

قانون هشتاد / بیست بیانگر این است که تعداد محدودی از علتها، ورودی ها یا تلاش ها معمولا به اکثریت نتایج، خروجی ها و دستاوردها منجر می شوند. این در لغت به این معناست که مثلا هشتاد درصد از آنچه در شغل خود به آن می رسید، از بیست درصد زمان صرف شده ناشی می شود.

بنابراین، برای همه ی اهداف عملی، چهار پنجم تلاش، بخش قابل توجهی از آن، تا حد زیادی نامربوط است. این برخلاف چیزی است که افراد معمولا انتظار دارند. بنابراین، قانون هشتاد / بیست، بیانگر این است که بین علتها و معلول ها، ورودی ها و خروجی ها و تلاش ها و دستاوردها نوعی عدم توازن درون بافته وجود دارد.

یک نشانه ی خوب برای این عدم توازن با رابطه هشتاد / بیست توضیح داده شده است: یک الگوی نوعی نشان میدهد که هشتاد درصد خروجیها ناشی از بیست درصد ورودی ها، هشتاد درصد نتایج ناشی ازبیست درصد از علت ها یا اینکه هشتاد درصد از نتایج ناشی از بیست درصد تلاش است.

 

اصل پارتو

 

بسیاری از نمونه های قانون هشتاد / بیست در تجارت مصداق دارند. بیست درصد از محصولات و نیز بیست درصد از مشتریان، معمولا نتیجه ی هشتاد درصد از ارزش فروش دلاری است. معمولا بیست درصد از محصولات یا مشتریان پاسخگوی حدود هشتاد درصد از منافع یک سازمان است. در جامعه بیست درصد از مجرمین، مسبب هشتاد درصد از کل جرایم هستند. بیست درصد از رانندگان مسبب هشتاد درصد از تصادفات هستند. بیست درصد از کسانی که ازدواج می کنند، هشتاد درصد از آمار طلاق را تشکیل میدهند. کسانی که مدام ازدواج می کنند و طلاق می گیرند، آمار را تغییر میدهند و باعث ایجاد نگرشی بدبینانه درباره ی میزان وفاداری در زندگی زناشویی میشوند). بیست درصد از کودکان به هشتاد درصد از شرایط آموزشی دسترسی دارند.

در خانه بیست درصد از فرش های شما، هشتاد درصد از پوشش کل خانه را انجام میدهند. شما هشتاد درصد مواقع، بیست درصد از لباس های تان را به تن دارید و اگر یک ساعت زنگی مزاحم دارید، هشتاد درصد هشدارهای اشتباه را بیست درصد از دلایل احتمالی موجب میشوند. موتور احتراق داخلی، نمونه ی بسیار خوبی برای قانون هشتادبیست است. هشتاد درصد از انرژی در اثر احتراق هدر می رود و فقط بیست درصد از آن به چرخها می رسد؛ این بیست درصد ورودی تولیدکننده ی ۱۰۰ درصد خروجی است.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

یافته ی پارتو: عدم توازن نظام مند و قابل پیش بینی

الگوی نهفته در قانون هشتاد / بیست در سال ۱۸۹۰، یعنی 130 سال پیش، توسط یک اقتصاددان ایتالیایی به نام «ویلفردو پارتو» کشف شد. از آن زمان تاکنون، یافته ی او نام های بسیاری به خود گرفته است؛ از جمله، «قانون پارتو»

قانون پارتو، قاعده ی هشتاد / بیست، قانون کمترین تلاش و قانون عدم توازن است. ما آن را قانون هشتاد / بیست مینامیم. قانون هشتاد بیست با فرآیند نهانی تأثیر بر روی بسیاری از افراد موفق و مهم، بخصوص تاجران، علاقه مندان به کامپیوتر و مهندسین کیفی، توانسته به شکل گیری دنیای مدرن کمک کند. .

با این وجود، این مسئله همچنان یکی از رازهای بزرگ عصر ما محسوب می شود و حتی گروه برگزیده ای از افراد آگاه که قانون هشتاد / بیست را می شناسند و از آن استفاده می کنند، تنها بخش ناچیزی از قدرت خود را به کار می برند.

بنابراین «ویلفردو پارتو» چه چیزی را کشف کرد؟ او در انگلستان قرن نوزدهم، مشغول بررسی الگوهای ثروت و درآمد بود. وی دریافت که بیشتر درآمد و ثروت در نمونه های او نصيب اقلیت مردم می شود.

شاید این چیز عجیبی نبود، اما او دو حقیقت دیگر را که از نظر او مهم بودند نیز دریافت. یکی رابطه ی ریاضی و پایدار میان نسبت افراد (به عنوان درصدکل جمعیت و میزان درآمد یا ثروت متعلق به این گروه بود.)

به عبارت ساده تر، اگر بیست درصد از جمعیت دارای هشتاد درصد ثروت بودند، آن وقت می توانستید پیش بینی کنید که ده درصد از مردم مثلا شصت و پنج درصد از ثروت و پنج درصد از آنها پنجاه درصد آن را در اختیار داشتند. نکته ی کلیدی در اینجا درصدها نیست، بلکه این حقیقت است که توزیع ثروت میان جمعیت به طور قابل پیش بینی نامتوازن بود.

یافته ی دیگر پارتوکه او را واقعا هیجان زده کرد این بود که هر بار که او به اطلاعات مربوط به دوره های مختلف زمانی با کشورهای مختلف نگاه می کرد، این الگوی عدم توازن پیاپی تکرار می شد؛ چه برای انگلستان سالها پیش، چه در مورد اطلاعات مربوط به کشورهای دیگر در زمان خود یا پیش تر، وی دریافت که باز هم همان الگو با دقت ریاضی تکرار میشود.

آیا این یک تصادف عجیب بود یا چیزی که برای اقتصاد و جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است؟ آیا برای اطلاعات مربوط به چیزهایی غیر از ثروت یا درآمد نیز کاربرد دارد؟ پارتو یک مخترع فوق العاده بود؛ چون قبل از او هیچ کس دو دسته ی مرتبط داده ها - در این مورد توزيع درامد یا ثروت در مقایسه با تعداد کسب کنندگان درآمد یا دارندگان ملک - را بررسی نکرده و درصدهای بین این دو دسته را نیز مقایسه نکرده بود. این روش، امروزه رایج بوده و به پیشرفت های بزرگ تری در تجارت و و اقتصاد انجامیده است.

 

 منبع: کتالب قانون 80/20

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top