کوچینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

 

کوچینگ چیست؟ کوچینگ که بعنوان آموزش خصوصی نیز شناخته می شود، ابزار توسعه دهنده شخصی و حرفه ای است که معمولا برای افراد مختلف و همچنین تیم ها از آن استفاده می شود.

کوچینگ انواع مختلفی دارد که شناخته شده ترین آن ها شامل: کوچینگ برای زندگی و کوچینگ حرفه ای می باشد. در هر مدل از کوچینگ، مربی در طی تعداد جلسات مشخص به فرد کمک می کند تا به اهداف خاصی در زندگی و یا حرفه خود دست پیدا کند. اهداف فرد از جلسات کوچینگ معمولا در ابتدای کار مشخص می شود و رابطه فرد و مربی بر اساس آن ها پایه ریزی می شود.

بر اساس تعریف رسمی در فدراسیون جهانی کوچینگ، این فرآیند به معنای همکاری با مشتریان در یک پروسه خلاقانه و تامل برانگیز است که در طی آن بیشترین پتانسیل حرفه ای و شخصی افراد مشخص می شود و فرد می تواند به اهداف مد نظر خود دست پیدا کند.

 

 کوچینگ چیست

 

کوچینگ چیست و چه کمکی می کند؟

کوچینگ برای نایل آمدن به اهداف چالش برانگیزتان در مقاطع مهم زندگی شخصی و حرفه ای، به شما ابزار های توسعه ی مناسب را ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک مربی می تواند به شما در تعریف مجدد زندگی حرفه ای یا شخصیتان کمک کند.

او می تواند به شما کمک کند مجموعه مهارت های خود را بهبود ببخشید، بر موانع غلبه کنید، در توضیح مشکلات و تصمیم گیری های دشوار به خوبی عمل کنید و به عنوان یک رهبر حرفه ای و شخصی که دارای شناخت و درک عمیق از خود است، رشد کنید.

 

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

یک فرآیند کوچینگ استاندارد برای رسیدن به اهداف شما سه مرحله را طی می کند:

1- توقف، آگاهی و توسعه آن

2- اخذ تصمیمات آگاهانه

3- عمل کردن به تصمیمات

 

در اولین جلسه کوچینگ، معمولا مربی تلاش می کند تا با طرح یک مکالمه شما را به اعماق وجودتان راهنمایی کند تا جواب بسیاری از پرسش های اساسی خود را در ارتباط با هدفتان به دست آورید.

این سوالات عبارتند از:

واقعاً از زندگی چه می خواهید؟ مهمترین ارزش های شخصی شما کدامند؟ چه فرآیندهای ناخودآگاه مانع تلاش شما برای رسیدن به هدفتان می شود؟ یا کدام باورها و رفتارها، شما را از رسیدن به مکانی که می خواهید، منصرف می کنند؟

چیزی که متقاضیان در حین جلسات مربیگری کسب می کنند، خودآگاهی جدید است و مربی ها گزینه های مختلف را جستجو می کنند تا نتیجه مطلوبی را دریافت کنند. به عنوان آخرین گام، کوچینگ به فرد کمک می کند تا گزینه جایگزین مورد نظر را انتخاب کرده و اقدامات متناظر را برای تحقق این جایگزین انجام دهد.

 

کوچینگ چیست و چه کسی به آن احتیاج دارد؟

به طور کلی هر کسی می تواند از فرایند کوچینگ بهره مند شود. حتی مدیران برتر دنیا مانند بیل گیتس (مدیر ارشد و موسس مایکروسافت) یا اریک اشمیت (گوگل و آلفابت) کار کردن با مربی را ترجیح می دهند.

مربی کسی است که از چارچوب سوم شخص به شما، زندگیتان و تصمیمات شما نگاه می کند و می تواند از شما بپرسد "آیا واقعا در راستای هدفت حرکت می کنی؟ واقعاً این کار را کردی؟ آیا از نتیجه راضی هستی؟".

مربیان می توانندچشم اندازی از زندگی شخصی و یا حرفه ای شما را ارائه دهند  و این چیزی است که اکثر ما آن را به خوبی نمی بینند و همیشه به فرد دیگری نیاز است تا آن را به خوبی به ما نشان دهد.

اگر می خواهید از کوچینگ برای ارتقای جنبه های شخصی و حرفه ای خود کمک بگیرید، در نظر داشته باشید که همه مربیان شبیه هم نیستند. بسته به اهداف خود، ممکن است بخواهید با مربی متخصص در حوزه ای خاص کار کنید.

کوچینگ دامنه گسترده ای از موضوعات و تخصص ها را شامل می شود. شما می توانید بنا به نیاز خود از کوچینگ زندگی، کوچینگ تجاری، کوچینگ اجرایی، کوچینگ رهبری، کوچینگ برای ورزشكاران، کوچینگ برای والدین و حتی کوچینگ خانه داری کمک بگیرید.

 

در پاسخ به این پرسش که کوچینگ چیست و چه مزایایی دارد، می توان گفت که کوچینگ می تواند مزایای زیادی داشته باشد و در حوزه های مختلف، موفقیت های متفاوتی را نصیب شما کند.

اما برخی از مهم ترین مزایای کوچینگ عبارتند از:

  • دستیابی به شفافیت در مورد آنچه می خواهید، اینکه چرا آن را می خواهید و چگونگی رسیدن به آن
  • از بین بردن فاصله بین جایی که اکنون هستید و جایی که می خواهید باشید.
  • معرفی استراتژی ها و تکنیک هایی که شما را در رسیدن سریعتر به هدفتان کمک می کنند.
  • غلبه بر بر موانع، اعتماد به نفس پایین و ناامنی
  • کاوش و ارزیابی تمام گزینه های ممکن
  • ارائه وقت اختصاصی، پشتیبانی، تشویق و انگیزه

 

پیشنهاد میکنیم در دوره کوچینگ برای مدیران شرکت کنید تا مهارت کوچ کارکنان خودتان را افزایش دهید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top