موفقیت در زندگی را چگونه تعریف می کنید؟

 

همه ما افراد موفق بسیار زیادی را در زندگی خود می شناسیم. ممکن است آن ها را از نزدیک ملاقات کرده باشیم یا زندگی نامه آن ها را خوانده باشیم. ممکن است خود ما نیز از نظر دیگران فردی موفق در زندگی محسوب شویم؛ اما شما چگونه موفقیت در زندگی را تعریف می کنید؟ آیا تعریف مشخص و استانداردی از موفقیت وجود دارد؟  آیا صرف دستیابی به اهداف می تواند در شما احساس رضایت و موفقیت را به وجود آورد؟ 

 

موفقیت (مخالف لغت شکست) معرف وضعیتی است که شما در خلال آن به هدفی یا چیزی دست پیدا کردید. موفق بودن بدان معنی است که شما به دیدهای مطلوب و اهداف برنامه ریزی شده خود نایل شدید. علاوه بر این، موفقیت می تواند معرف یک موقعیت مطلوب اجتماعی باشد که شرایط یک فرد را توصیف کند. فرهنگ لغت کلمه ی موفقیت را به این شکل تعریف می کند:" دستیابی به ثروت، رفاه و یا شهرت". 

 

موفقیت

چیستی موفقیت

برای بسیاری از افراد موفقیت در زندگی به معنای دستیابی به اهداف و خرسندی است. موفقیت شبیه به یک حس است که می تواند به زندگی معنا ببخشد و نیروی محرکه برای بسیاری از تصمیمات و اقدامات ما را منجر شود. این تعریف می تواند از فردی به فرد دیگر و از موقعیتی به موقعیت دیگر تغییر کند. به عنوان مثال، افراد ممکن است موفقیت را در کسب درآمد بیشتر و یا مهارتی خاص تعریف کنند. هر یک از ما باید با توجه به علایق، توانمندی ها، اهداف و موقعیت خود، موفقیت را تعریف کنیم.  به بیان دیگر، ارائه یک تعریف مشخص، واحد و استاندارد از موفقیت برای تمامی افراد امکان پذیر نیست.

 

چگونه موفقیت در زندگی را تعریف کنیم؟

تنها کسی که می تواند به این سوال پاسخ دهد، خود شما هستید. هیچ کسی نمی تواند این مفهوم را برای شما تعریف کند چرا که شناخت کاملی از تمامی جنبه های شخصیت و زندگی شما ندارد. هر کسی نسبت به مرفه بودن خود در زندگی می تواند طرز فکر متفاوتی داشته باشد و نگاه منحصر به فردی نسبت به موفقیت داشته باشد. یک تعریف همگانی برای موفقیت در زندگی وجود ندارد.

موفقیت در زندگی فراتر از معنای رایج آن است. به عنوان مثال داشتن پول زیاد، ثروتمند بودن، اخذ مدرک تحصیلی خاص و بسیاری از تعاریف مشابه تنها نمود های بیرونی از یک حس بسیار قوی و درونی است. برخلاف موارد ذکر شده، موفقیت واقعی در زندگی را نمی توان با موارد ذکر شده در بالا مقایسه کرد، اما می توان آن را با خدماتی و تولیداتی که توانسته است کیفیت زندگی بسیاری را تغییر دهد، مقایسه کرد. رسانه ها و جامعه غالبا به ما این دید را می دهند که داشتن یک زندگی موفق به معنای داشتن ثروت فوق العاده زیاد و  مصرف گرایی است. این در حالی است که بسیاری دیگر معتقد هستند موفقیت بر یک زندگی شاد، کمک به خود و تبدیل دنیا به مکانی بهتر، تاکید بیشتری دارد.

تعریف موفقیت در زندگی  بسیار مهم است. شما باید از آنچه که به عنوان دستاورد، موفقیت و کامیابی در زندگی شما معنی دارد، آگاه باشید. برخی موفقیت را در داشتن ماشین های لوکس و عمارت بزرگ می بینند در حالی که برخی دیگر لذت و خوشحالی ناشی از در کنار خانواده بودن را معنی موفقیت می دانند. قدم اول برای تعیین موفقیت در زندگی، شناخت کامل از شخصیت خود، ارزش ها، اهداف و خواسته هایتان در زندگی است. با چنین شناختی، می توانید بر روی تعریف خود از موفقیت در زندگی متمرکز شوید.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.

 

چگونه می توان در زندگی به موفقیت دست یافت؟

  • فرآیند موفقیت با تعیین هدف دقیق آغاز می شود. برای این منظور باید خود را به خوبی بشناسید و در خصوص آینده خود و آنچه که می خواهید به روشنی تصمیم بگیرید.
  • استراتژی و برنامه ای را تعیین کنید که چگونه می خواهید به اهداف و چشم اندازهای خود دست پیدا کنید.
  • بخاطر داشته باشید که موفقیت نتیجه بدست آوردن یک مجموعه از دستاوردها است و اهداف بزرگ از کنار هم قرار گرفتن قدم های کوچک ممکن می شوند. بنابراین هدف خود را به اهداف فرعی و آسان تری تقسیم کنید تا جزئی از یک کل بزرگ باشند و سپس موفقیت خود را با تکمیل تصویر نهایی بسنجید.
  • فراموش نکنید که موفقیت در مقام مقایسه سنجیده و تعریف می شود؛ بنابراین استاندارد های خود را واقع بینانه و متعادل انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top