آشنایی با اصول کار تیمی

امروزه افرادی که از مهارت کار تیمی برخوردار می باشند در زندگی کاری و اجتماعی خود افراد موفق تری هستند. کار در یک شرکت و یا سازمان، به معنای انجام فعالیت در راستای موفقیت آن شرکت می باشد. بنابراین تمامی افرادی که در این شرکت مشغول به فعالیت می باشند، به صورت گروهی در راستای موفقیت شرکت تلاش می نمایند.

بنابراین اگر می خواهید در زندگی کاری و اجتماعی خود به جایگاه ایده آل خود دست پیدا کنید نیاز است تا با تکنیک و اصول کار تیمی به طور کامل آشنایی داشته باشید.

 افرادی که در کارهای فردی انسان های موفقی هستند اما، قادر به انجام کارهای گروهی نیستند معمولا افراد موفقی در زندگی کاری خود نمی باشند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با اصول کار تیمی، بیشتر آشنا کنیم.

کارتیمی


اصول کار تیمی
چیست؟

کار گروهی به معنای کاری است که مجموعه ای از افرادی که به صورت همزمان برای دستیابی به یک هدف انجام می دهند. برای دستیابی به این هدف و موفقیت در آن نیاز است تا تعاملات میان این افراد کاملا هماهنگ انجام شود. اما برای اینکه بتوان کار تیمی را به درستی مدیریت و هدایت نمود. نیاز است تا با اصول کار تیمی آشنایی پیدا کنید و آن ها را در روند کار مورد توجه قرار دهید. این اصول به شرح زیر می باشند.

 1. تفکرات هدایت شده و هماهنگ:
  یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین اصول کار تیمی، داشتن تفکرات سیستمی است. تفکر سیستمی به معنای این است که در تیم فکر یک نفر مهم نیست. فکر تمامی افراد گروه مهم است. به طور مثال اگر فکر و ایده ای دارید که می تواند موجب موفقیت تیم شود. بهتر است آن را ارائه دهید تا تمام اعضای تیم روی آن کار کنند. اما در صورتی که تفکر شما مورد تایید تیم قرار نگرفت، باید آن را نادیده بگیرید. این به معنای تفکرات سیستمی و هماهنگ است.

 2. اهمیت دادن به خود و دیگر افراد گروه:
  از دیگر اصول کار تیمی اهمیت و احترام قائل شدن برای خود و دیگر اعضای تیم است. اهمیت دادن به اعضای گروه موجب می شود تا برای رسیدن به موفقیت هدف به آن ها کمک نمایید و کار خود را به بهترین نحو انجام دهید.


 3. مدیریت نمودن کارهای خود:
  از دیگر اصول کار تیمی، داشتن مهارت های فردی است. افرادی که از مهارت های فردی ضعیفی برخوردار هستند. نمی توانند مهارت تیمی با کیفیتی نیز داشته باشند. بنابراین از دیگر اصولی که در کارهای تیمی باید رعایت نمایید. این است که فکر کنید مدیر و کارمند هر دو خودتان هستید. خودتان ایرادات کارهای خود را بررسی نموده و آن ها را رفع نمایید.

   

  یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.

   

 4. انعطاف پذیر بودن:
  از طرفی در کار تیمی نیاز است تا مقداری انعطاف پذیر عمل کنید. افرادی که بر فکر و حرف خود پافشاری می کنند و تحت هیچ شرایطی نقض آن را قبول نمی کنند، معمولا افراد موفقی در کارهای تیمی نیستند. در کار تیمی فرد باید در صورتی که تیم نظری خلاف نظر آن ها داشت. به راحتی آن را بپذیرد و فکر خود را کنار بگذارد.


 5. داشتن انتظارات منطقی:
  احساسی برخورد کردن در کارهای تیمی جایی ندارد. در کارهای تیمی باید کاملا منطقی برخورد نمود. رفتارهای منطقی داشتن و تفکرات حساب شده از دیگر کارهایی است که جزو اصول کار تیمی شناخته می شوند. از دیگر افراد یک تیم توقعات بی جا نداشته باشید. قرار نیست تمامی افراد با نظرات شما موافقت نمایند. همانگونه که قرار نیست نظرات همه آن ها مورد پسند شما واقع شود. از طرفی بدانید که هر کس مسئول انجام دادن وظایفی است که به آن ها سپرده شده است. قرار نیست در صورتی که کار اضافه ای به آن ها سپرده شد، آن را بپذیرند.


 6. بازخورد کار خود را در تیم بررسی نمایید:
  از دیگر اصولی که در کارهای تیمی باید به آن توجه نمود، بازخورد گرفتن از کار خود و تاثیر آن در روند کاری تیم است. بنابراین سعی کنید هر کاری را که به اتمام می رسانید، بازخورد آن را در کار تیمی مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که احساس کردید کار شما به اندازه کافی مفید واقع شده است، این روند را ادامه دهید. اما در صورتی که روند کاری شما ممکن است ایراداتی داشته باشد که موجب اختلال در کار تیمی شود. بهتر است برای رفع آن تلاش نمایید. بنابراین بازخورد گرفتن از کار خود در تیم می تواند به موفقیت بیشتر شما و تیم کمک نماید.

 

پیشنهاد می کنیم اگر مدیر و صاحب کسب و کاری هستید، حتماً آموزش رهبری و کارتیمی از موسسه لیندا، که بصورت دوبله در ایران آکادمی قرار گرفته است را مشاهده کنید.

دوره آموزشی رهبری و کار تیمی آکادمی لیندا (Lynda)

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top