زنجیره تامین چه مشکلاتی دارد؟

 

زمانی که از مدیریت زنجیره تأمین صحبت می کنیم، در واقع به توسعه محصول، تهیه مواد، تولید کالاهای با کیفیت و لجستیک محصول می پردازیم. زنجیره تامین می تواند قلب تپنده یک صنعت باشد و در مقیاس های مختلف، تاثیر شگرفی را بر زندگی انسان ها بگذارد. اگرچه مدیریت زنجیره تامین در چند دهه گذشته پیشرفت های بسیار زیادی را تجربه کرده است اما بسیاری از برند ها و شرکت های بزرگ، با مشکلات متعددی در بخش های مختلف زنجیره تامین روبرو هستند. در این مقاله به بررسی برخی از رایج ترین مشکلات این زنجیره خواهیم پرداخت.

زنجیره تامین

مشکلات رایج زنجیره تامین

ارائه خدمات با کیفیت به مشتری: 

اساسا مدیریت زنجیره تأمین بر نیازهای مشتریان متمرکز است و می توان آن را به این شکل خلاصه کرد: ارائه کالای مناسب در مقیاس صحیح در ازای مقدار مشخصی از هزینه. بنابراین تنظیم فرایند و همچنین زمان بندی صحیح آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

شاید این امر در ابتدا ساده به نظر رسد اما چالش های بسیار زیادی در این راه وجود دارد. مشتریان استاندارد های مختلفی دارند و تولید کنندگان باید همیشه خود را با نیازهای مشتری تطبیق دهند. 

ارائه خدمات منحصر به فرد به هر مشتری، می تواند مدیریت زنجیره تامین را دستخوش چالش های بسیار زیادی کند. کمپانی هایی که در این زمینه سرآمد هستند، در واقع توانسته اند با بهره گیری از نبوغ خود و فناوری های جدید، روش هایی را پیدا کنند تا بتوانند با صرف کمترین هزینه و وقت، به این نیاز های متفاوت پاسخ دهند.

 

مدیریت بحران در زنجیره تامین:

به دلیل تغییرات مداوم بازار، مدیریت بحران پارامتری مهم در بقا و موفقیت یک مجموعه به شمار می رود. این امر خود را در بخش زنجیره تامین بیش از سایر بخش ها نشان می دهد. در مدیریت بحران، تغییرات ناخواسته می توانند از منابع مختلفی سرچشمه بگیرند.

به عنوان مثال، تغییر تقاضای مصرف کننده، برنامه های سیاسی کشورها، منابع جهانی، بیماری ها و سایر عوامل انسانی و طبیعی که می توانند به نوبه خود زنجیره را دستخوش تغییرات ناخواسته کنند. سیل و بسته شدن جاده ها، ربوده شدن کشتی ها و یا اعتصابات کارگری در هر گوشه از این جهان ممکن است مشکلات عمده ای را در عملیات زنجیره تامین به وجود آورد و مدیریت بحران باید بتواند آن ها را به نحو احسنت هدایت کند. راه حل ابتدایی و اساسی در این راستا، تکیه بر یک برنامه مدیریت بحران آماده است.

شما باید بر اساس نوع خدمات، توانمندی ها، منابع مالی و انسانی و همچنین ویژگی های شرکت خود، یک برنامه مدیریت بحران طرح ریزی کنید. بر اساس این برنامه و در صورت بروز تغییرات پیش بینی نشده، مجموعه می تواند با حداقل ضرر چرخه را تکمیل کند. بهتر است این برنامه با همکاری مدیریت لجستیک و نرم افزار های مخصوص چنین شرایطی، طرح ریزی شود.

مشکلات ناشی از ارتباطات در چرخه تامین:

چرخه تامین یک موجود زنده است که نیاز به مراقبت دارد. از آنجایی که تعاملات انسانی یکی از پایه های اساسی این چرخه می باشد، عدم داشتن ارتباطات شفاف می تواند مشکلات مختلفی را برای زنجیره به وجود آورد. همیشه با تامین کنندگان و سایر شرکا، یک رابطه سالم و هماهنگ ایجاد کنید. با این کار شما قادر خواهید بود محصولاتی با کیفیت و با استاندارد بالا را در زمان مشخص، در اختیار مشتریان خود قرار دهید و پیشرفت کنید. 

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.

 

مشکلات ناشی از پرسنل و نیروی کار:

نیروی کار وزنه مهمی در زنجیره تامین است. عدم استفاده از نیروی کار حاذق و هدایت نکردن آن ها، می تواند اختلالات کوچک و بزرگی را در این زنجیره به وجود آورد. این در حالی است که امروزه، پیدا کردن افراد علاقه مند و با انگیزه و داشتن پرسنل واجد شرایط به یک چالش تبدیل شده است.

 پرسنل استخدام شده در این زمینه باید درک درستی از وظایف و مسئولیت های خود در چرخه داشته باشند. شما می توانید با ایجاد یک فرهنگ سازمانی، استخدام بر اساس استاندارد های مشخص و همچنین ارتقای سطح کارمندان موفق، بر بسیاری از مشکلات ناشی از نیروی کار و پرسنل فائق آیید.

تاخیر در تحویل بار:

تهیه مواد اولیه ممکن است آسان باشد، اما تحویل به موقع آن ها چالشی دیگر است. تاخیر های پیش بینی نشده خارج از سازمان می تواند زمان بندی سایر بخش های زنجیره را دستخوش تغییرات کند. یکی از راه حل کلیدی در این راستا، ذخیره کالا است. از طریق یک سیستم انبارداری کارآمد، شما می توانید حتی با وجود مشکلات در تاخیر مواد، آنچه که در انبار است را جایگزین کنید و در چارچوب زمان بندی شده، حرکت کنید. با این کار، جلوی تاخیرات دومینویی را در زنجیره تامین گرفته و خسارات را به حداقل خواهید رساند.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top