تعریف فرهنگ سازمانی چیست و چه بایدها و نبایدهایی دارد؟

 

فرهنگ سازمانی ارزش‌ها، اهداف و ویژگی های مشترک یک سازمان است. فرهنگ سازمانی هر مجموعه ای باید منحصر به فرد باشد و بر اساس ویژگی های سازمان، اهداف و حوزه فعالیتش تنظیم شود. به همین سبب است که طراحی و تدوین فرهنگ سازمانی، می تواند پروسه ای طولانی و حتی چالش برانگیز باشد.

فرهنگ پل ارتباطی بخش های مختلف سازمان با یکدیگر و با محیط اطراف و مشتریانش است. فرهنگ سازمانی به نگرش و رفتار یک شرکت و کارمندانی که در آن فعالیت می کنند، اشاره دارد. این امر در نحوه تعامل افراد سازمان با یکدیگر، ارزش هایی که دارند و تصمیماتی که اخذ می کنند کاملا مشهود است.

فرهنگ سازمانی

فرهنگ سازمانی: باید ها و نباید ها

فرهنگ سازمانی مجموعه اعمالی است که توسط افراد در یک سازمان اجرا می شود. بنابراین بدون کارمندان، فرهنگی سازمانی وجود نخواهد داشت. این تعریف برای تمام کسب و کارها و مناطق جغرافیایی مختلف صدق می‌کند و شاید حتی به همین دلیل باشد که تعریف یک فرهنگ سازمانی مناسب و درخور سازمان، امری دشوار اما کلیدی است. تعریف فرهنگ سازمانی ممکن است دشوار باشد، اما تقریباً بر همه جنبه های کسب و کار شما تاثیر می گذارد؛ از جمله:

 • محیط کار: محل کار شما نمود فیزیکی از شخصیت تجارت شماست.
 • ارتباطات: فرهنگ، نحوه تعامل کارمندان با یکدیگر و مشتریان را تعیین می کند. قوانین فرهنگ سازمانی همچنین نحوه ارتباط مدیر و تیم رهبری با کارمندان را تعیین خواهد کرد.
 • نحوه پوشش لباس: پوشش افراد در یک سازمان می تواند بر احساس افراد و تعامل آن ها با دیگران تاثیر بگذارد. این امر شاید در ابتدا ساده به نظر برسد اما پرداختن به آن در فرهنگ می تواند بر درک مشتری از تجارت شما نیز موثر باشد.
 • تعارضات: اختلافات در محل کار اجتناب ناپذیر است، اما فرهنگ سازمانی می تواند بر نحوه حل اختلافات میان کارمندان تأثیر بگذارد.
 • پاداش و ارتقای شغلی: به احتمال زیاد شما در سازمان خود به افرادی که رفتارهای درست نشان می دهند و کار خود را به خوبی انجام می دهند، پاداش و ارتقای شغلی اهدا می کنید. شما می توانید فرهنگ را به عنوان یک استاندارد برای این امر در نظر بگیرید.
 • تصمیم گیری: تصمیمی گیری های مهم سازمان می تواند بر عملکرد مجموعه و دست یابی به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت کمک کند. فرهنگ سازمانی می تواند به شما و سایر کارمندان مجموعه کمک کند تا تصمیم های خود را بر اساس المان های فرهنگ مجموعه بسنجید و به شکلی هماهنگ، در راستای تحقق اهداف سازمان حرکت کنید.

با این حال شاید مهم باشد بدانید که فرهنگ سازمانی شامل موارد زیر نمی شود:

 • فعالیت کارمندان در زمان های استراحت
 • لیست غذاها در کترینگ مجموعه
 • مرخصی ها و فعالیت های فوق برنامه
 • برنامه های فرهنگی سازمان

موارد فوق و هر امکانات فوق برنامه دیگری که مجموعه شما در اختیار کارمندان خود قرار می دهد، جزو امتیاز کار در سازمان شما محسوب می شود و فرهنگ سازمانی بر این بخش ها دلالت نمی کند.

 
 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.

 

انواع رایج فرهنگ سازمانی

از آنجایی که تعریف فرهنگ سازمانی دشوار است، ما در اینجا به معرفی چند نمونه از فرهنگ های سازمانی رایج خواهیم پرداخت.

فرهنگ تیمی: در این نوع از فرهنگ سازمانی، کارکنان در تمام سطوح تشویق می شوند تا در راستای دستیابی به اهداف سازمان، به یکدیگر و در نهایت مجموعه کمک کنند. هنگام استخدام فرد جدید، این فرهنگ بر روی تطابق پذیری فرد با روحیات تیمی بیشتر تمرکز می کند و به مهارت های حرفه ای وی توجه کمتری نشان می دهد.

فرهنگ سنتی: در فرهنگ سنتی، مسئولیت ها و سلسله مراتب ها به طور واضح تعریف شده اند و تصمیمات عمده در درجه اول به تیم رهبری سپرده می شوند. به دلیل سلسله مراتب دقیق فرماندهی، پیشبرد اهداف اغلب به یک پروسه رسمی ارتقا یا انتقال نیاز دارند. شرکت های سنتی معمولاً از قوانین پوشش رسمی سختگیرانه و تجاری پیروی می کنند.

فرهنگ آزاد: فرهنگ های آزاد در نقطه مقابل فرهنگ های سنتی قرار دارند. این نوع از فرهنگ تمایل دارد در سازمان نقش ها انعطاف پذیر باشند و به سازمان اجازه می دهد تا همکاری در سطوح مختلف شرکت آزادانه اتفاق بیفتد.  بسیاری از استارت آپ ها دارای فرهنگ سازمانی آزاد هستند، زیرا در این مجموعه ها همه افراد بدون در نظر گرفتن سلسله مراتب باید تلاش کنند و مسئولیت های جدیدی را بر عهده بگیرند. در شرکت هایی که بر اساس این فرهنگ اداره می شود، همکاران با روش های مختلف ارتباط برقرار می کنند: متن، پیام فوری و رسانه های اجتماعی. حضور و یا عدم حضور فیزیکی کارمندان در سازمان چندان مهم نیست چرا که افراد در ساعت های کاری به روش های مختلف در دسترس هستند.

فرهنگ نخبگان: کسب و کار‌هایی که مطیع فرهنگ نخبگان هستند تا جای ممکن محدودیت ها را کنار می زنند. این فرهنگ از نوآوری در هر سطح از سازمان استقبال می کند. این دسته از سازمان ها معمولا اهداف بسیار بلند پروازانه و مهمی دارند و 60 الی 70 ساعت کار در هفته می تواند امری عادی برای کارمندان چنین شرکت هایی تلقی شود. فشار کاری در این سازمان ها بسیار زیاد است و معمولا تمامی کارمندان در سطوح مختلف برای رسیدن به هدف سخت تلاش می کنند.  

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top