قوانین فرهنگ سازمانی چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

 

نظرات و صحبت های زیادی پیرامون فرهنگ سازمانی وجود دارد. چه چیزی آن را ارتقا می بخشد و چه چیزی منجر به شکست آن می شود؟ در اکثر مواقع سازمان ها فرهنگ خود را تنها حول پیشامد های ناگهانی و نیاز های لحظه ای بنا می کنند. این در حالی است که این رویکرد برای داشتن یک نیروی کار متعهد و یک تجارت پر رونق چندان موفق نیست. ما در این مقاله به بررسی قوانین مهمی که می توانند به بنای یک فرهنگ سازمانی استاندارد و کارآمد کمک کنند، خواهیم پرداخت.   

 فرهنگ سازمانی

تنظیم بیانیه ماموریت

هر شرکت و تجارتی به یک هدف نیاز دارد و ساخت فرهنگ سازمانی مدون بدون داشتن بیانیه ماموریت امکان پذیر نیست.  بیانیه ماموریت اهداف شرکت شما و آنچه که برای دستیابی به آن تلاش می کنید را مشخص می کند. بنابراین برای ایجاد و حفظ یک فرهنگ سازمانی قوی، باید از کل به جز رسید. ایجاد بیانیه ماموریت و ارتباط آن با فرهنگ سازمانی باعث می شود که همه کارمندان درک یکسانی از هدف اصلی مجموعه داشته باشند، عملکردشان بر اساس آن فرهنگ سنجیده شود و در یک مسیر مشخص حرکت کنند.  

 

 به اهداف خود پایبند باشید

اگر اهداف مشخصی را برای سازمان خود تعریف کرده اید، باید به آن ها وفادار باشید و این امر را در فرهنگ سازمانی خود منظور کنید. حتی اگر در مسیر سختی هایی بر سر راه شما سبز شوند (خسارات مالی و غیره) نباید سازمان از اهداف اصلی خود دور شود. به یاد داشته باشید که اهداف کلی سازمان مانند سیستم GPS عمل می کنند.  وفاداری به اهداف در فرهنگ سازمانی می تواند تمامی مجموعه را به شکلی منظم و پیوسته در راستای رسیدن به اهداف، هماهنگ کند.

 

ارزش های خود را زندگی کنید

طبق تحقیقات انجام شده، کمتر از نیمی از کارمندان در باره چشم انداز، اهداف و ارزش های فرهنگی سازمان خود آگاهی دارند. ارزش های اصلی سازمان خود را بر روی تمام دیوارها نصب کنید، کارمندانی که به آن ها وفادار هستند را شناسایی کرده و از آنها تجلیل کنید و بر اساس این ارزش ها تصمیمات اصلی خود را اتخاذ کنید. اگر شما  به عنوان مدیر سازمان، ارزش های سازمان را رعایت نکنید و از فرهنگ سازمانی تبعیت نکنید، کارمندان شما نیز این کار را انجام نخواهند داد.

 

شفاف باشید

پنهان کردن اطلاعات از کارمندان  چه فایده ای دارد؟ ممکن است پنهان نگه داشتن تصمیم ها تا نهایی شدن آن ها به کنترل شرایط کمک کند اما می تواند به طور همزمان گمانه زنی ها را افزایش دهد. با کارمندان خود شفاف و صادق باشید و این امر را به عنوان بخشی از ارزش ها در فرهنگ سازمانی خود منظور کنید.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.

 

 از بازخورد ها استقبال کنید

کارمندان شما در خط مقدم شرکت قرار دارند و بیش از هر کس دیگری می دانند که بخش های مختلف سازمان چه مشکلاتی دارند و چه راه هایی برای رفع آن ها وجود دارد. از پیشنهادات و بازخورد های کارمندان خود استقبال کنید و این امر را در فرهنگ سازمانی خود نیز لحاظ کنید. قرار گرفتن این نکته در فرهنگ سازمانی به شما این اطمینان را می دهد که در لایه های و در رده های مختلف سازمان نیز پیشنهادات شنیده می شوند. این امر به پرورش نیروی کار سازنده، درگیر و  وفادار کمک می کند.  

 

سازگار باشید

قوانین فرهنگ سازمانی قابل تغییر هستند. این بدان معنی است که در طول مسیر تحقق اهداف سازمان خود، باید جنبه های مختلف عملکرد سازمان را بررسی کنید، با کارمندان خود تعامل کنید و به بازخورد های آن ها گوش فرا دهید و آن ها را درگیر مسائل و پرسش های مختلف کنید. بدین وسیله می توانید قوانین فرهنگ سازمانی خود را متناسب با اهداف و نرخ پیشرفت سازمان، تغییر داده و بهبود ببخشید.

 

افراد را به تناسب استخدام کنید

وقتی نوبت به ایجاد یک جامعه کاری می رسد، افرادی را استخدام کنید که زندگی حرفه ای و تفکرات آنها تجسمی از فرهنگ سازمانی موجود باشد. از ارزش های سازمانی خود به عنوان مرجع اصلی برای سوالات در مصاحبه های استخدامی استفاده کنید تا ابزار بهتری را برای سنجش داوطلبان داشته باشید. اگر کارمندان با جریان کلی سازمان و قوانین فرهنگ سازمانی همسو نباشند، کسب و کارتان موفق نخواهد بود.

  

 منحصر به فرد باشید

فیس بوک و گوگل منحصر به فردند زیرا فرهنگ های سازمانی منحصر به فرد خود را دارند. برای تنظیم قوانین فرهنگ سازمانی خود از سازمان های دیگر تقلید نکنید. شما می توانید از فرهنگ های دیگر الهام بگیرید اما زمانی که می خواهید به هدفی خاص دست پیدا کنید، باید فرهنگ سازمانی را بر اساس توانمندی ها و مشخصات هدف خود تعیین کنید. هیچ دو تجارتی با یک نسخه واحد نمی توانند موفق شوند.

فرهنگ سازمانی قلب یک مجموعه است. یک فرهنگ سازمانی قوی می تواند کارمندان شما را وادار کند تا بهترین عملکرد خود را بروز دهند و با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان به اهداف اساسی سازمان دست پیدا کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top