تفاوت بیانیه ماموریت و چشم انداز در یک سازمان چیست؟

چشم انداز سازمانی و بیانیه ماموریت، دو المان اصلی برای مدیریت و هدایت یک کسب و کار هستند. چشم انداز سازمانی و بیانیه ماموریت در کنار هم، والا ترین و بزرگترین اهداف یک مجموعه را مشخص می کنند و به حرکت کلی سازمان و همچنین تصمیم های کلی آن سمت و سو می بخشند.

بسیاری از المان های موجود میان این دو بسیار شبیه به هم هستند و شاید در بسیاری از مواقع با یک دیگر اشتباه گرفته شوند. با این حال تفاوت های ظریفی را می توان برای بیانیه ماموریت و چشم انداز های سازمانی قائل شد. ما در این مقاله به بررسی این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

 تفاوت بیانیه ماموریت و چشم انداز

 

تفاوت های میان بیانیه ماموریت و چشم انداز سازمانی:

چشم انداز سازمانی بر روی آینده و اهداف سازمان تمرکز می کند. این در حالی است که بیانیه ماموریت بیشتر بر روی حال حاضر و آنچه که سازمان انجام می دهد، متمرکز است. اگرچه بسیاری از کمپانی ها ممکن است جای این دو را با یکدیگر عوض کنند، داشتن هر دوی آن ها برای بقای مجموعه مهم است، چرا که داشتن هدف و معنا برای رشد یک مجموعه لازم هستند. به بیان دیگر، بیانیه ماموریت بدون حضور چشم انداز سازمانی کارایی ندارد و برعکس.  

بیانیه ماموریت در واقع سازمان را هدایت می کند. تمام فعالیت های سازمان که در واقع هسته اصلی سازمان را تشکیل می دهند، نتایج را شامل می شوند و بقای سازمان را تامین می کنند در بیانیه ماموریت قرار می گیرند. بیانیه ماموریت همچنین فرهنگ سازمانی مجموعه شما را شکل می دهد.

در بیانیه ماموریت سازمان یک مجموعه، پاسخ پرسش هایی مانند "چه کاری انجام می دهیم؟"، "به چه کسی خدمت می کنیم؟" و یا "چگونه خدمت می کنیم؟" به چشم می خورد. یک بیانیه ماموریت ضعیف و یا حتی نداشتن آن می تواند تاثیر منفی بر روی رشد یک مجموعه داشته باشد، چرا که ارتباطات، فعالیت های و انگیزه تک تک کارکنان سازمان را کنترل می کند.

چشم انداز سازمانی را می توان به عنوان نقشه راه یک سازمان در نظر گرفت. آینده یک کسب و کار در چشم انداز سازمانی آن ثبت می شود و در نتیجه وجود آن به تک تک فعالیت های سازمان معنا و سمت و سو می بخشد.

با مطالعه چشم انداز سازمانی یک مجموعه، شما می توانید پاسخ پرسش هایی نظیر "امید ها و آرزوهای سازمان چیست؟"، "چه مشکلات بزرگی را رفع خواهیم کرد؟" و یا "چه چیزی یا کسی را می خواهیم تغییر دهیم؟" به چشم می خورد.

چشم انداز سازمانی می تواند رشد درونی و بیرونی سازمان را تضمین کند. یک چشم انداز سازمانی قوی بر روی آنچه که اهمیت دارد متمرکز می شود و از ابداع و خلاقیت استقبال می کند. وجود چنین چشم اندازی می تواند تمامی افراد یک سازمان را در قالب یک کلیت متحد در کنار هم جمع کند تا با استفاده از تمامی توان برای دستیابی به اهدافشان تلاش کنند.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید.

 

 دو مثال  از تفاوت های چشم انداز سازمانی و بیانیه ماموریت برند های بزرگ

  • کمپانی تسلا: بیانیه ماموریت کمپانی تسلا بسیار ساده و واضح است:"برای شتاب بخشیدن به تغییر دنیا به استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر". در چشم انداز سازمانی این مجموعه همچنین آمده است:" برای خلق بهترین کمپانی ماشین برای قرن 21 با استفاده از ترغیب دنیا به استفاده از ماشین های الکتریکی". هماهنگی میان بیانیه ماموریت و چشم انداز سازمانی برند تسلا، هسته اصلی اتحاد بخش های مختلف این کمپانی به شمار می رود. استفاده از عبارت "شتاب بخشیدن" در بیانیه ماموریت را می توان به عنوان یک نیروی پیشران برای کل مجموعه دانست. این در حالی است که عبارت " بهترین کمپانی ماشین در قرن 21" می تواند آرزوها و خواسته های بلند مدت کمپانی را به خوبی تثبیت کند.

  • کمپانی اوبر: در بیانیه ماموریت کمپانی اوبر آمده است: "ماموریت اوبر فراهم کردن امکان حمل نقل برای هر کسی در هر جا است". این کمپانی چشم انداز سازمانی خود را بدین شکل تعریف می کند:"حمل نقل هوشمند با تعداد کمتری از ماشین ها و بهترین دسترسی. حمل و نقلی امن، ارزان و قابل اعتماد. حمل و نقلی که می تواند فرصت های شغلی بیشتری را خلق کند و درآمد بیشتری را برای رانندگان به همراه داشته باشد". استفاده از کلمه "حمل نقل" یک انتخاب عالی است که هسته اصلی و هدف کلی این مجموعه را نشان می دهد. توضیح دقیق شیوه خدمت رسانی در چشم انداز سازمانی می تواند جهت کلی فعالیت کارمندان این شرکت را به خوبی مشخص کند و یکی از المان های مهم موفقیت این برند به شمار می رود.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top