کایزن چه کاربردی در کسب و کار دارد؟

 

روش کایزن (یا بهبود مستمر) یک استراتژی سازمانی است که بر اساس آن کارمندان در تمامی سطوح یک مجموعه با یکدیگر به شکل مستمر و برای رسیدن به یک مقصود واحد همکاری می کنند. مهمترین هدف سازمان در این استراتژی بهبود پیوسته فرایند تولید است. در یک جمله، روش کایزن تمامی استعداد های برتر یک مجموعه را با یکدیگر ترکیب می کند تا یک نیروی محرکه قوی برای پیشرفت مجموعه به وجود آورد.

کایزن در اداره کردن و همچنین دستیابی به هدف های بلند مدت و کوتاه مدت بسیاری از مجموعه ها کمک کرده است. این استراتژی سازمانی به شکل موثر در محیط های کاری استاندارد نتیجه می دهد و می تواند ایده مناسبی برای صاحبان کسب و کار های بزرگ و کوچک باشد. ما در این جا به بررسی یک پرسش خواهیم پرداخت:

 کاربردهای کایزن در کسب و کار چیست؟

 کایزن

 

ارتقای محصول و جلب رضایت مشتری

یک مجموعه تولیدی را تصور کنید که روش کایزن را در یکی از خط تولید های خود اجرا می کند. مشتریان از چنین مجموعه ای چه انتظاراتی دارند؟ محصولاتی با کیفیت، با نقص کمتر و حفظ کیفیت بالا.  المان اصلی این روش استراتژیک، بررسی بازار و بهبود گام به گام محصولات ارائه شده است. نتیجه این است که در مدت زمانی کم، محصولات ارائه شده به آنچه که مشتریان می پسندند و در نتیجه به آن واکنش مثبت نشان می دهند، نزدیک تر می شود.  (کایزن چیست و چرا مهم است)

به مرور زمان، نه تنها کیفیت بالای محصولات ارائه شده دوام پیدا می کند، بلکه همکاری کارمندان و طراحان در چارچوب روش کایزن، به بهبود هرچه بهتر محصول نیز کمک می کند. در چنین شرایطی، کیفیت محصولات تولیدی می تواند در کنار تثبیت جامعه مخاطب، افراد جدیدی را به آن اضافه کند و در نتیجه مشتری های بیشتری را برای خود کسب کند. بدیهی است که به منظور بهبود شرایط و کسب مشتری های بیشتر، بهتر است روش کایزن در کسب و کار به گونه ای تنظیم شود که:

  • تعاملات مشتری با محصولات و مجموعه به شکلی دقیق بررسی شود.
  • کارگران و تمامی افراد دخیل در پروسه تولید با اهداف بالاتر آشنا شوند و نقش خود در رسیدن به این اهداف را به خوبی درک کنند.
  • اقدامات مجموعه با هدف تامین انتظارات و جلب رضایت مشتریان تنظیم شوند.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

دنیای رقابتی امروز

یکی از مهمترین کارکردن های کایزن در کسب و کار، تثبیت موقعیت مجموعه در میان سایر رقیبان است. یکپارچگی تمامی نیروهای کار در چارچوب کایزن و متحد کردن آن ها برای دستیابی به اهداف مجموعه، کیفیت بالای محصولات و خدمات ارائه شده را افزایش می دهد. ثبات در خدمات و محصولات ارائه شده می تواند مخاطبان بیشتری را به سمت مجموعه جلب کند و این امر خود سبب ارتقای جایگاه سازمان در میان سایر رقیبان می شود. کایزن در کسب و کار به صاحبان آن ها کمک می کند تا در زمانی کم به بیشترین سود دست پیدا کنند. البته نباید فراموش کرد که در کنار استراتژی پیاده شده، مدیریت آن و بهبود روند عملیاتی کایزن، توسعه مداوم و پیوسته کار و همچنین انتخاب نیروی کار شایسته از جمله عواملی هستند که در موفقیت سازمان نقش کلیدی ایفا می کنند. (تاریخچه کایزن چیست؟)

 

استراتژی کایزن در کسب و کار، ماهیت دوگانه دارد: نیمی فلسفی و نیمی برنامه ریزی. چنین ساختاری تنها در ساختارهای دموکراتیک می تواند خود را نشان دهد. در فضاهایی که پیشنهادهای سازنده کارمندان و کارگران شنیده نمی شود، مفهوم کار تیمی در فرهنگ سازمان تعریف مشخصی ندارد و افراد به واسطه خلاقیت و توانمندی خود در حل مشکلات سازمان مورد توجه قرار نمی گیرند، اجرای استراتژی کایزن نمی تواند تاثیر چندانی داشته باشد.   

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top