4 روش پیشگیری از خرابی در کارخانه ها و مراکز تولیدی

 

علاوه بر نیروی کار حرفه ای و با استعداد، تجهیزات دومین عنصر بسیار مهم در ساختار یک کسب و کار است. ماشین آلات با تمام قطعات متحرک خود مستعد شکستن و خرابی هستن. تجهیزات آسیب دیده می توانند تولید یک محصول را برای ساعت ها، روز ها یا هفته ها نابود کنند و دارایی های شما را در هر حرکت عقربه ساعت دود کرده و به هوا بفرستند.

 اگرچه راه‌های موثر مختلفی برای جلوگیری از خرابی ماشین آلات وجود دارد، اما گاهی تجهیزات با وجود تمام تلاش شما، ناکارآمد می‌شوند. وقتی خرابی به وجود می‌آید، بسیار مهم است که تجهیزات بلافاصله تعمیر شوند. کار با تجهیزات آسیب دیده باعث از بین رفتن محصول شده و کارکنان شما را در معرض آسیب های مختلف قرار می دهد.

چگونه می توان از آسیب دیدن تجهیزات گران قیمت جلوگیری کرد؟ روش های پیشگیری از خرابی کدامند؟ در این مطلب به برخی از مهمترین موارد می پردازیم:

 نگهداری و تعمیرات

1- تعمیر و نگهداری منظم

بیشتر تجهیزات صنعتی، به منظور بازده بالا به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارند اما زمان های لازم برای انجام این فرایند، برای هر قطعه ای ممکن است متفاوت باشد. برخی از ماشین ها بعد از هر چرخه تولید، به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. این در حالیست که قطعات دیگر به سرویس هفتگی یا ماهانه ممکن است احتیاج داشته باشند. برای همه‌ی قطعات موجود در کارگاه خود، یک برنامه دقیق نگهداری تهیه کنید و مطمئن شوید که هر کارگر مسئول بخش، یک نسخه از این برنامه را داشته باشد.  همچنین می توانید برخی یا تمام مسئولیت نگهداری مجموعه خود را به یک شرکت شخص ثالث برون سپاری کنید. برخی از تولیدکنندگان تجهیزات، خدمات تعمیر و نگهداری رایگان را در اختیار خریداران خود قرار می دهند.

 

2- پاک کردن و جلوگیری از انسداد

انسداد و تجمع محصول از عوامل خرابی ماشین آلات است. وقتی مواد آزادانه در داخل تجهیزات شما حرکت نمی کنند، چرخ دنده ها ممکن است بشکنند، شیارها باز شوند و تسمه ها در بروند. خط تولید خود را متوقف کنید تا مواد مسدود شده را تمیز کنید . این فرآیند می تواند زمان بر باشد. بهتر است برای تمیز کردن از یک پمپ هوا استفاده کنید تا به طور خودکار تمام موارد مسدود شده را از بین ببرد. این پمپ ها به ویژه برای عملیات کشاورزی و تولید مواد غذایی که با مواد فله ای سرو کار دارند، بسیار مفید هستند.

 
 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

 

3- آموزش کارکنان

دسته‌ای از افراد در کارخانه مسئول کار با دستگاه هایی هستند که تاثیری بسیار زیادی بر عملکرد کلی خط تولید دارد. کارگران شما در خط تولید اولین خط دفاعی شما در برابر صدمات تجهیزات هستند. کارکنان خود را برای نظارت و نگهداری تجهیزات هنگام کار آموزش دهید. برگزاری جلسه های آموزشی را به طور منظم در نظر بگیرید تا حافظه کارگران را تازه کنید. مطمئن شوید که نیروهای جدید به خوبی آموزش دیده اند و توصیه های جدید و به روز شده را به آن ها نیز ارائه دهید. اگرچه آموزش باعث صرف وقت و منابع می شود، اما شما در نهایت با کاهش زمان خرابی و هزینه های تعمیرات، این وقت از دست رفته را در دراز مدت جبران خواهید کرد.

 

4- انتخاب تجهیزات با کیفیت

یکی از بهترین راههای جلوگیری از آسیب دیدن ماشین آلات، سرمایه گذاری در تجهیزات با کیفیت از تولید کنندگان قوی و شناخته شده است. با خرید تجهیزات ارزان ممکن است صرفه جویی کوتاه مدتی داشته باشد، اما هزینه خرید ماشین آلات بدون مارک و معامله با افراد زیر زمینی می‌تواند هزینه بیشتری به همراه داشته باشد . اگر توانایی خرید تجهیزات مورد نیاز خود را ندارید، آنها را اجاره کنید.

تجهیزات می توانند غیر قابل پیش بینی باشند و در آنها خرابی اتفاق می افتد. کارمندان مرتکب اشتباه می شوند، قطعات قدیمی می شوند و گاهی اوقات تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، در یک روز کاری شلوغ چندان امکان پذیر نیست. با این حال شما می‌توانید با آموزش اپراتورها، اجرای تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه یا مبتنی بر شرایط در زمان مناسب و همچنین با تلاش برای اشاعه فرهنگ بهتر در مجموعه، از احتمال بروز خرابی و خسارت های ناشی از آن، به شکل قابل قبولی پیشگیری کندی.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top