معرفی نمونه های موثر از مدل های فرهنگ سازمانی

مدل های فرهنگ سازمانی نقش بزرگی در موفقیت یا شکست شرکت ها دارند. این مدل ها بر روی عملکرد کارمندان در سازمان تاثیر می گذارد و شالوده نظم و حرکت جمعی آن را شکل می دهند. یکی از رایج ترین و سنتی ترین شکل های فرهنگ سازمانی، نظام سلسله مراتبی است.

در چنین سازمانی، یک شخص بر یک تیم مدیریتی نظارت می کند و این تیم، سایر تیم های مدیریتی و بخش های کوچکتر سازمان را هدایت می کنند. این سلسله از نظارت ها در نهایت به کارمندان پایین دست نیز ادامه پیدا می کند. فرهنگ سازمانی تا جایی اهمیت دارد که انتخاب و استخدام کارمندان باید با توجه به اصول این سازمان انجام شود.

یک کارمند باهوش و تاثیر گذار، ممکن است فضای هولاکراتیک را بپذیرد، اما نمی تواند پتانسیل کامل خود را در یک سازمان سلسله مراتبی به خوبی نشان دهد. امروزه مدل های جدید فرهنگ سازمانی در حال ظهور است و باعث می شود بسیاری از مشاغل به طور کلی در رویکرد خود به فرهنگ تجدید نظر کنند. در ادامه چهار مدل متداول و مدرن از فرهنگ سازمانی را معرفی می کنیم.

 فرهنگ سازمانی


فرهنگ های قبیله ای

مانند اسم پیشنهاد داده شده، فرهنگ قبیله‌ای از سیستم خانوادگی به منظور تعامل در سازمان، الهام گرفته است. در این فرهنگ،  کارمندان به جای رقابت با یکدیگر، به کار خود متعهد هستند و با همکاران دیگر خود همکاری می کنند. فرهنگ قبیله ای، سبب تشویق کارمند و وفاداری او به سازمان می‌شود. فرهنگ قبیله‌ای مزایایی با خود به همراه دارد.اما منتقدان معتقدند که نوآوری در این محیط ها دشوارتر است. با تمایل به کنار آمدن، عقاید مخالف ممکن است اغلب در سازمانهایی که با طرز فکر قبیله ای اداره می شوند ، به اشتراک گذاشته نشوند.  

 

هولاکراسی

 به جای یک مدیریت تماما سلسله مراتبی، می توانید مانند بسیاری از کسب و کار های دیگر، از یک سیستم سازمانی هولاکراستیک بهره مند شوید. به طور خلاصه در این سیستم، فرهنگ و وظایف بین نقش های مختلف هولاکراسی تقسیم می‌شود. در این فرهنگ، برخلاف نظارت سراسری مدیر بر زیردستان، کارمندان همه وظایف خود را به طور مستقل انجام می دهند. با توجه به طراحی هولاکراسی، مجموعه یک سازمان کارآمد است و با بوروکراسی های سنگین، وزن نمی شود. هولاکراسی ها بی نظم نیستند بلکه کاملاً برعکس، در نظام هولاکراسی نقش ‌ها به طور واضح تعریف شده است. در چنین شرایطی همه دقیقاً می دانند که سازمان از آنها چه انتظاری دارد.

 

شایسته سالاری

یک ایده‌ی کاربردی، عالی است. آیا مهم است که این ایده از ذهن مدیر یک شرکت یا یک فرد تازه فارغ التحصیل شده، گرفته شده باشد؟

برخی از سازمان‌ها از نظام شایسته سالاری پیروی می کنند. این فضاها برای اساس نظمی ساخته شده است که بهترین ایده همیشه برنده می‌شود و به موقعیت افراد ارتباطی ندارد. اهمیتی ندارد که چه کسی در چه زمانی، بهترین ایده را ارائه دهد، تمام ایده‌ها شنیده‌ می شوند و درباره ی آن ها بحث می‌شود و بهترین آنها به واقعیت تبدیل می شود. البته نکته منفی در این مورد این است که شایسته سالاری ممکن است روی کاغذ بهتر از واقعیت باشد. به عنوان مثال، Bridgewater، یکی از بزرگترین صندوق های حفاظتی در جهان است  که از نظام  شایسته سالاری پیروی می‌کند. اما تصور اینکه  نظر ری دالیو،  بنیانگذار شرکت با یک تحلیلگر سال اولی یکسان در نظر گرفته  ‌شود، دشوار است. به عبارت دیگر، وقتی دالیو صحبت می کند کل شرکت گوش می دهد. این مسئله برای افراد دیگر شرکت رخ نمی دهد.

 
 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

ادهوکراسی

جهان به سرعت در حال حرکت است. سازمان هایی که ساختار مدیریتی سفت و سختی دارند ممکن است ادامه پیدا نکنند. در مقابل سازمان های معتقد به ادهاکراسی هستند که خودانگیختگی و خلاقیت استقبال می کنند. مشاغلی که با این مدل اداره می شوند تمایل دارند چند بعدی باشند تا بتوانند خیلی سریع خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

در ادهاکراسی، قوانین به صورت کامل تعریف نمی شوند. کارمندان بهترین کار خود را ارائه می دهند و از ساختن هر چیزی که منجر به بروکراسی شود جلوگیری می کنند. از آنجایی که طبیعت ادهاکراسی  به صورت غریزی است، بحث های انتقادی  که حاصلشان ایده‌های ناقص است، هرگز در نظر گرفته نمی شوند. یافتن کارمندان مناسب به منظور ساختن ادهاکراسی می تواند سخت باشد چرا که بسیاری از کارمندان نیاز به سیستمی مشخص و خط کشی شده  برای کار کردن دارند.

هر سازمانی به شکل متفاوتی فعالیت می کند و هیچ راه حل واحدی برای مدل های فرهنگ سازمانی وجود ندارد. بسته به چشم انداز، ماموریت و ارزش های خود، باید یک سازمان مدل های مختلفی را امتحان کند و آنچه را که بیشترین بازدهی را برای کل مجموعه دارد، انتخاب کند. 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top