نگهداری و تعمیر چیست؟ معرفی دو مدل اصلی نت

در یک کارگاه تولیدی، کارگران و ماشین آلات در خط مقدم تولید قرار می گیرند. به همین سبب است که اطمینان از سلامت دستگاه ها و همچنین بالا بودن راندمان آن ها در کنار فعالیت های کارمندان و کارگران، یکی از بخش های مهم نظارت و مدیریت یک مجموعه به شمار می رود.

در مدیریت صنایع بزرگ، بحث نگهداری و تعمیر تاسیسات و ماشین آلات بسیار قابل تامل است. به طور کلی نگهداری و تعمیرات از دستگاه ها و تاسیسات به مجموعه تلاش ها، اقدامات و مطالعاتی گفته می شود که در وهله اول برای نگه داشتن ماشین آلات در بهترین وضعیت عملکرد خود و در وهله دوم برای تعمیر آن ها در کوتاه ترین زمان به کار برده می شوند. بدیهی است که نگهداری و تعمیر در صنف های مختلف صنعت تعاریف و سطوح مختلفی داشته باشد، اما ما در اینجا به شکلی خلاصه به بررسی شکل های رایج آنها خواهیم پرداخت.

 

نگهداری و تعمیرات

 

روش های پیشگیرانه

به مجموعه فعالیت هایی که در راستای جلوگیری از بروز خرابی در دستگاه ها و تجهیزات انجام می شود، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (Preventive maintenance) گفته می شود. این مجموعه شامل تعمیرات و نگهداری از تجهیزات است که معمولا بر اساس استاندارد های تصویب شده و به شکل مستمر انجام می شود. هدف اصلی از نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه، جلوگیری از وقوع حادثه، خرابی، توقف تولید و در نهایت خسارت های مالی است. این مجموعه از فعالیت ها می تواند شامل بازدید از تجهیزات، بازرسی محیط کار، تعویض قطعات و آموزش پرسنل باشد.

 

روش های اصلاحی

تجهیزات در یک خط تولید هیچگاه قابل پیش بینی نیستند و خرابی آن ها امری اجتناب ناپذیر است. در صورت بروز خرابی، باید چند اقدام به شکل همزمان انجام شود.

 

  • مرحله اول: بررسی میزان خرابی و احتمال سرایت آن به بخش های دیگر خط تولید و تجهیزات. اقدامات محدود کننده از جمله فعالیت هایی هستند که به شکلی بنیادی ارتباط تجهیزات با یکدیگر را بررسی می کنند و در صورت بروز خرابی، می توانند میزان آسیب به بخش های دیگر را تخمین زده و یا حتی از آن ها جلوگیری کنند. به عنوان مثال، خاموش کردن دستگاه در صورت بروز خرابی یک شکل ساده از اقدامات محدود کننده است. البته در صنایع بزرگتر، مانند صنعت پتروشیمی، اقدامات محدود کننده می توانند شکل های پیچیده تری داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است شما مجبور شوید در کمترین زمان، قطعاتی را با یکدیگر جایگزین کنید و یا حتی خط تولید را به شکل کامل متوقف کنید.

  • مرحله دوم: بررسی و رفع آسیب دیدگی. اقدامات اصلاحی در این مرحله شامل بررسی نوع خرابی و تعمیر آن به منظور بازگرداندن قطعه یا دستگاه به خط تولید است. به کلیه اقداماتی که به منظور رفع خرابی و بازگرداندن چرخه تولید به حالت اولیه آن انجام می شود، تعمیرات اضطراری گفته می شود. این اقدامات می تواند شامل جلوگیری از نشر خرابی، تعویض و جایگزینی قطعات معیوب، بررسی آسیب آن ها و برطرف کردن آن ها باشد.

  • مرحله سوم: ثبت مشاهدات و اقدامات انجام شده. در این مرحله، شما باید تمامی مشاهدات خود، شامل علل خرابی و نوع خرابی و همچنین اقدامات اصلاحی به منظور رفع آن ها را به شکل دقیق و مدون، ثبت کنید. این کار به شما کمک می کند تا به شکل موثرتری، امکان بروز خرابی های مشابه را شناسایی کنید و از بروز آن ها جلوگیری کنید. علل به وجود آمدن خرابی در این مرحله باید به شکلی عمیق تحلیل شوند. در زمان بروز خرابی نیز می توانید با توجه به این اطلاعات، در کمترین زمان مشکل را برطرف کنید.

خرابی و بروز اقدامات پیش بینی نشده در هر خط تولیدی، امکان پذیر است؛ اما با پیاده سازی اصول استاندارد نگهداری و تعمیر در هر کارگاه و کارخانه ای می توانید از بروز حادثه و خسارت های بزرگ به شکل قابل قبولی پیشگیری کنید و حتی در صورت بروز خرابی، غافلگیر نشوید و به شکلی هوشمندانه شرایط بحرانی را مدیریت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top