چگونه زمان خود را مدیریت کنیم؟

 

"وقت ندارم"؛ شاید شما نیز بارها این جمله را از اطرافیان خود شنیده باشید و یا حتی آن را بارها به کار برده باشید. در واقع یکی از دغدغه های رایج انسان امروزی، نداشتن زمان کافی برای انجام وظایف و کارهای خود است.

شاید بهتر باشد از زاویه جدید و دیگری به این مشکل نگاه کنیم؛ یکی از بزرگ ترین چالش های انسان امروزی عدم توانایی او در مدیریت زمان است. با استفاده از مدیریت زمان، شما می توانید در طول روز زمان های مشخصی را به انجام امور مختلف اختصاص دهید، وظایف خود را در زمان معین پوشش دهید و هیچ گاه بابت به تعویق افتادن کارهای مهم، ضررهای مالی و حرفه ای نداشته باشید. اما چگونه می توانیم زمان خود را مدیریت کنیم؟

در این مطلب به برخی از مهمترین نکات برای مدیریت زمان می پردازیم، همراه ایران آکادمی باشید.

 

1- تهیه لیست کارهای روزانه

تهیه ی یک لیست از کارها ممکن است تکنیک جدیدی نباشد اما یکی از قدرتمندترین راه‌ها برای مدیریت زمان به شکل سازنده است. یک لیست کار مفید، شامل موارد مختلفی است. این موارد شامل: کارهای سریع و فوری که ممکن است در 10 دقیقه به پایان برسند، کارهای کوچک که بخش بزرگتری از یک هدف بزرگ را شکل می دهند و کارهای عملیاتی بزرگتر که در واقع یک کار در حال انجام هستند.

 برنامه ریزی روزانه

 

2- اولویت بندی

اگر از یک لیست کار، به عنوان اولین قدم برای مدیریت زمان خود استفاده می کنید، در قدم بعدی باید کارهای خود را اولویت بندی کنید. این روش اهمیت کاری‌های شما مشخص می کند و به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که در ابتدا وظایفی که بیشترین اهمیت را دارند، انجام می شوند. هنگام درجه بندی وظایف خود، همیشه باید مهمترین موارد را برای خود اولویت بندی کنید. مشخص کنید کدام کارها و فعالیت ها دارای ارزش بالایی هستند که بیشترین تاثیر مثبت را روی شما، کار و تیم شما خواهند داشت.

3- کنترل تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی

به تعویق انداختن کارها را بسیاری تحت عنوان "قاتل خاموش" می شناسند، چرا که این کار به عنوان یکی از بزرگترین عوامل بازدارنده برای اهداف ما به شمار می رود. همه ما می گوییم که می خواهیم کاری را به سرانجام برسانیم، اما زمان انجام کار نمی توانیم به نتیجه برسیم.

 به نظر می رسد عوامل حواس پرتی و درگیر شدن با کارهای ساده تر، جالب تر، غیر مفید تر و البته وقت گیر تر، مانند بررسی صفحات اجتماعی و یا گوش دادن به اخبار، توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. همه ما دچار حواس پرتی می شویم. از شبکه های اجتماعی تا همکار های پرحرف و انسان هایی که بسیار اهمال کار هستند، در حواس پرتی ما نقش به سزایی دارند.

در چنین شرایطی نشستن و انجام امور بسیار سخت خواهد بود. مطالعات نشان داده است که پس از هر بار پرت شدن حواس، مغز به چیزی در حدود 23 دقیقه زمان احتیاج دارد تا تمرکز خود را بازیابی کند. بنابراین هر وقفه ای در کارهای روزانه، می تواند به بهای از دست دادن زمان زیادی برای شما تمام شود. در چنین شرایطی بهتر است به طور موثر حواس پرتی خود را مدیریت کنید تا از جریان کار و تمرکز خود محافظت کنید.

 

4- زمان بندی روز

یک برنامه ی زمان بندی شده برای رسیدن به اهداف، ضروری است. این کار به فضای کاری شما کمک می‌کند و یک فشار کاری سالم را ایجاد می‌کند تا شما وظایف و امور خود را تکمیل کنید. زمان بندی، یکی از راه‌های سازنده برای انجام امور است، زیرا مانع از سبقت گرفتن و مهم شدن یک کار در کل روز می شود. خیلی از ما، در یک زمان چند کار مختلف را انجام می‌دهیم و باور داریم که به شکلی موثر همه‌ی آن‌ها را به خوبی و با کیفیت انجام می‌دهیم، اما حقیقت چیز دیگری است. ما زمانی سازنده هستیم که فقط بر روی یک کار و در یک زمان معین، تمرکز کنیم.

 زمان بندی یک روش لازم و هوشمند است که توجه ما را روی تمام کارهای روزانه تقسیم می کند. بازه های زمانی کمی را برای کارهای سبک مدیریتی مانند کنترل ایمیل ها، برنامه ریزی و تماس ها و دوره های زمانی بیشتر را برای کارهای دقیق تر، عمیق تر و یا تحلیلی اختصاص دهید.

 

رعایت همین چهارنکته می تواند تاثیر بسزایی برروی موفقیت و بهینه شدن زمان شما بگذارد. پیشنهاد می کنیم از همین امروز این موارد را اجرا کنید.

برای یادگیری بهتر مدیریت زمان، دوره مجازی زیر هم پیشنهاد خوبیست.

 

دوره مجازی مدیریت زمان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top