4 مهارتی که هر فردی برای زندگی باید داشته باشد

برای داشتن یک زندگی موفق و سالم به چه مهارت های فردی احتیاج داریم؟ بدون شک زندگی بدون داشتن تجربه در زمینه نواختن گیتار و یا راندن موتورسیکلت ممکن است؛ اما بدون داشتن مهارتی در زمینه هدف گذاری و یا رسیدگی به امور مالی شخصی چطور؟

 مهارت های فردی به ما کمک می کنند تا در دنیای گوناگون و اندکی بی رحم امروزی، بتوانیم با کمترین میزان خسارت به اهداف و مسولیت های خود برسیم و زندگی آرام و ایده آلی را برای خود و خانواده مان تامین کنیم. مهم ترین مهارت های فردی در راستای رسیدن به این مهم کدام ها هستند؟

 

توسعه فردی


مهارت اول: اولویت بندی و هدف گذاری

برای داشتن زندگی موفق، اولویت بندی و هدف گذاری بسیار اهمیت دارد. اولویت بندی یعنی مهارت جداسازی کارهای پر اهمیت از امور کم اهمیت و همه ی انسان ها تا اندازه ای، از این مهارت برخوردار هستند. زندگی در دنیای مدرن ایجاب می کند که امور با نگاهی موشکافانه سنجیده شوند، سازماندهی شوند و سپس بر اساس اولویت ها هدف گذاری انجام شود.

هدف گذاری به معنای تعریف تمایلات و خواسته ها در آینده دور و یا نزدیک و همچنین برنامه ریزی برای رسیدن به آن ها است. توانایی تبدیل خواسته های مبهم به اهداف مشخص با مهلت مقرر یک ویژگی قدرتمند است.

اینکه شما می خواهید اهداف بزرگی را تعیین کنید یا اینکه فقط روی اهداف کوچک و کوتاه مدت تمرکز کنید، به خود شما بستگی دارد. هدف گذاری به شفاف سازی انگیزه های فرد کمک می کند، پروژه های بزرگ و دست نیافتنی را به شکلی مدون برنامه ریزی می کند و به زندگی انسان معنا می بخشد.

مهارت هدف گذاری به قدری کلیدی است که در دنیای امروز تصور زندگی بدون هدف برای بسیاری از ما تقریبا غیر ممکن می باشد.

 

 (این مطلب هم می تواند برایتان کاربردی باشد: تکنیک های مدیریت زمان)

مهارت دوم: حل  کردن مسئله

دنیای امروز اقیانوسی از مشکلات و مسائل کوچک و بزرگی است که ممکن است هر روز در برابر درب خانه شما سبز شوند. هوش و خلاقیت از ملاک های کلیدی برای حل کردن مسائل مختلف هستند، اما حل مسائل مهارت فردی است که احتیاج به پرورش دارد. مهارت حل کردن مسائل نه فقط با راه حل های متوسط بلکه با استفاده از راه حل های بدیع، از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که تنها در چنین شرایطی است که افراد می توانند با مشکلات جدید زندگی خود روبرو شوند و برای حل آن ها از نبوغ و خلاقیت خود استفاده کنند.

برای ارتقای این سری از مهارت های فردی باید دانش خود را گسترش دهید، از تجربیات دیگران بهره مند شوید، به خودپروری بپردازید  و از رویایی با مشکلات جدیدی که حل آن ها نیاز به رویکرد های جدید دارد، نهراسید. 

(نگاهی به توضیحات دوره حل مسئله بیاندازید: دوره آموزشی حل مسئله خلاقانه با رویکرد شش کلاه تفکر )

 

مهارت سوم: تناسب اندام

داشتن یک زندگی موفق بدون سلامتی امکان پذیر نیست. تناسب اندام مانند ثروتمند بودن، خوش تیپ بودن یا داشتن یک ماشین لوکس تنها یک ویژگی نیست، بلکه یک مهارت است.

 تناسب اندام ضمن ارتقای وضعیت جسمانی، اصول یک زندگی سالم را به شما آموزش می دهد. افرادی با اندام های متناسب و سالم، یاد گرفته اند که چگونه انگیزه های خود را برای خوردن غذاهای چرب و تنبلی در تماشای تلویزیون در طول روز کنترل کنند و آن را با میل به سلامتی و تلاش برای رسیدن به اهداف جایگزین کنند. بسیاری از محققین معتقد هستند که هر تمرین ورزشی، نکات جدیدی را برای مدیریت شخصی و ادامه زندگی به افراد می آموزد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

مهارت چهارم: امور مالی

ابتدایی ترین قوانین مالی که در جوامع انسانی و در سنین بسیار کم آموزش داده می شوند، شامل موارد زیر هستند:

  1. پولی را که ندارید خرج نکنید
  2. مقداری از پول خود را صرف پس انداز کنید
  3. مقداری پول را برای سرمایه گذاری اختصاص دهید
  4. مقرون به صرفه خرج کنید.

 

 

با این حال کسب مهارت در این قوانین و پیروی از آن ها، فرایندی زمانبر است. در دنیای مدرن امروزی، تله های مالی بسیاری زیادی مردم را تهدید می کند. بیکاری و سرمایه گذاری های بی نتیجه، شرایط غیر قابل پیش بینی، تعدیل نیروها و بیماری ها و یا سایر آسیب هایی که می توانند هر کدام به نوبه خود خسارت های مالی هنگفتی را متوجه افراد کنند.

بدیهی است که زندگی در چنین دنیای پر هیاهویی، نیازمند هوشمندی و مهارت های فردی در زمینه مالی، حتی در مقیاس کوچک است. با کسب معلومات و مهارت در زمینه حسابداری شخصی، شما می توانید از بسیاری از خسارت های مالی ممکن جلوگیری کنید.

 

مطمئناً مهارت های زیادی هستند که باید بلد باشیم تا بتوانیم زندگی بهتری داشته باشیم، مهارت هایی همچون ارتباط موثر، مذاکره، مدیریت تعارض و ... که هر کدام برای یک زندگی خوب ضروری است. پیشنهاد می کنیم از همین امروز به فکر پروش این مهارت ها باشید و آموزش های ایران آکادمی هم می تواند شروع خوبی برای یادگیری این مهارت ها باشد.

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top