تاریخچه کایزن چیست؟

 

کلمه "kaizen" ("kai" = تغییر و "zen" = خوب) به معنای "تغییر برای بهتر شدن" است. در انگلیسی kaizen به معنای  اجرای اقداماتی در راستای بهبود مستمر است. کایزن رویکردی برای سازماندهی فعالیت های یک سازمان بر مبنای عقل سلیم، انضباط شخصی، نظم و اقتصاد می باشد.  روش کایزن نقش بسیار کلیدی و اساسی را در راستای تولیدات مستمر، با کیفیت و موفق ایفا می کند. روش کایزن می تواند در سطوح بسیار متفاوتی، مانند توسعه های شخصی یا خط تولید های بزرگ و بین المللی، مفید واقع شود.

 

 تاریخچه کایزن

 

تعریف اصلی روش کایزن:

روش کایزن در ابتدا در کشور ژاپن شکل گرفت. علامت گذاری تکنیک های بهبود صنعتی یا تجاری با کلمه "kaizen" روشی معمول در ژاپن است.  کایزن به هرگونه فعالیتی گفته می شود  که به طور مداوم کلیه عملکردها یا فرایندهای تجاری یک مجموعه را بهبود می بخشد و شامل همه کارمندان، از مدیرعامل تا کارگران خط مونتاژ می شود. کایزن همچنین برای فرایندهایی مانند خرید و تدارکات، که تولیدات را از داخل مرزهای سازمانی به زنجیره توزیع وصل می کنند، نیز کاربرد دارد.  با روشهای مدیریت کایزن اولویت اصلی، فرآیند تولید است، زیرا راه دستیابی به نتایج ارزشی برابر با نتیجه نهایی دارد. 

 بر اساس استاندارد های کایزن، فرآیندهای ناقص نمی توانند هدف هایی متعالی و متمرکز را به وجود آورند. وظیفه متناظر کایزن این است که به جای تحمیل محصولات به بازار، با بهبود فرایندهای سازمان، خود به بخشی از بازار تبدیل شود.

 یکی از مهمترین مراحل در کایزن بهبود کیفیت کار در یک سازمان با دستیابی به TQC (کنترل کیفیت کامل) است. روش کایزن اکنون یک مدل پایه برای سایر روش های بهبود کیفیت، از جمله سیستم های پیشنهادی، اتوماسیون، فعالیت های گروه های کوچک، سیستم Kanban، روش درست به موقع، نقص صفر، تعمیر و نگهداری کامل تولید، کنترل کیفیت کامل و غیره است.

 

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

 

تاریخچه کایزن

کایزن پس از جنگ جهانی دوم و درست زمانی آغاز می شود که تویوتا برای اولین بار، این روش را در محافل کیفی و روند تولید خود پیاده سازی کرد. معلمان آمریکایی و مدیران کنترل و بهبود کیفیت آمریکایی که در آن زمان از  این كشور بازدید کرده بودند ، تا حدی بر شکل گیری این روش عملکردی تاثیر گذاشتند.

حلقه کیفیت، یک گروه از کارگران هستند که کار مشابهی را انجام می دهند و به طور منظم برای شناسایی، تحلیل و حل مشکلات مربوط به کار با یکدیگر دیدار می کنند. این مفهوم انقلابی در دهه 1950 در ژاپن بسیار محبوب شد.

 اکنون این ایده به شکل گروه های کایزن و همچنین طرح های مشابه مشارکت کارگری به حیات خود ادامه می دهد. اصطلاح کایزن در واقع از طریق آثار Masaaki Imai در سراسر جهان مشهور شد.

ماساکی ایمائی (متولد 1930) نظریه پرداز سازمانی و مشاور مدیریت ژاپنی است. کارهای او در زمینه مدیریت کیفیت، به ویژه با کمک روش کایزن کاملاً مشهور است. در سال 1985 وی گروه مشاوره موسسه کایزن (KICG) را برای کمک به شرکتهای غربی در معرفی مفاهیم، سیستم ها و ابزارهای کایزن تاسیس کرد.

 در حال حاضر، تیم موسسه کایزن روش های ناب و دوره های آموزشی کایزن را به بسیاری از بخشهای تجاری در سراسر جهان ارائه می دهد. تا به امروز ماساکی ایما دو کتاب مهم در زمینه مدیریت فرآیند تجارت منتشر کرده است. "کایزن: روحیه بهبود ژاپنی": که به رواج مفهوم کایزن در غرب کمک کرد (1985) و "جمبا کایزن": رویکردی نسبتاً کم هزینه در مدیریت (1997).

در شرایط امروز که مدیران مجبور به مدیریت چندین پروژه و تصمیم گیری های سریعتر هستند، اغلب سعی می کنند از آخرین فناوری های گران قیمت استفاده کنند تا مشکلاتی را حل کنند که با یک روش ساده و کم هزینه  نیز قابل حل هستند. روش کایزن شامل استفاده از ابزارها، چک لیست ها و تکنیک های ساده است. این  روش به سرمایه گذاری  هنگفت و مقدار زیادی پول نیاز ندارد اما می تواند مزایای قابل توجهی را به کسب و کارهای مختلف ارائه کند.

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top