معرفی بهترین تکنیک ها برای مدیریت زمان

 

کمبود زمان مشکل بسیاری از مردم دنیاست و از آن گریزی نیست. متاسفانه هیچ راه حل جادویی برای پاک کردن لیست کارها و یا اضافه کردن چند ساعت به طول روز وجود ندارد؛ اما خبر خوب این است که شما می توانید به صورت استراتژیک و با استفاده از تکنیک های معمول، زمان خود را در طول روز مدیریت کنید. با کمک این روش ها، شما می توانید به شکل بهینه از انرژی، تمرکز و وقت موجود خود نهایت استفاده را ببرید. ما در این مقاله قصد داریم سه مورد از مهم ترین و پرکاربرد ترین تکنیک های مدیریت زمان را به شما معرفی کنیم.

 

 

مدیریت زمان با تکنیک پومودور:

آیا می خواهید در مدت زمان کم پروژه و یا پایان نامه خود را تحویل دهید اما مدام دچار حواس پرتی می شوید، صفحه اینستاگرام خود را چک می کنید و تنها در طول روز چند کلمه تایپ می کنید؟ این تکنیک برای افرادی که غالباً دچار حواس پرتی هستند و برای حفظ تمرکز روی وظایف خود تلاش می کنند، مناسب است. شما برای این تکنیک به لیست کارهای روزانه خود و برنامه تایمر گوشی تان احتیاج دارید. روش پومودور به افزایش تمرکز شما کمک می کند. این سیستم روز کاری شما را به چند قسمت قابل کنترل تقسیم می کند. در ابتدای روز، یک کار مهم را که دوست دارید بر روی آن تمرکز کنید، انتخاب کنید و با کمک تایمر گوشی یک بازه زمانی 25 دقیقه را تعیین کنید. در این بازه هیچ کار دیگری انجام ندهید و تنها بر روی کار مورد نظر تمرکز کنید. پس از 25 دقیقه، یک وقفه پنج دقیقه ای به خود جایزه دهید. این فرآیند را دوباره با تکه های 25 دقیقه ای تکرار کنید. پس از اتمام چهار پومودورو، حدود 15 تا 20 دقیقه استراحت را برای خود در نظر بگیرید.

 

تکنیک پومودرو

 

مدیریت زمان با تکنیک ساعت های طلایی:

این تکنیک به شما کمک می کند تا انرژی و زمان خود را به شکل بهتری مدیریت کنید. معمولا سطح انرژی افراد در تمام طول روز ثابت نیست. در حالی که عده ای صبح ها بسیار پر انرژی هستند، عده ای دیگر پس از صرف ناهار از قدرت تمرکز بالاتری برخوردار می شوند. یکی از بهترین کارها در مدیریت زمان یافتن زمان های اوج بهره وری ( یا"ساعت طلایی") و استفاده از آنها برای انجام سخت ترین و مهمترین کارهای روزانه است. برای پیدا کردن ساعت طلایی خود، می توانید به مدت یک هفته تمامی احساسات و حالت های روزانه خود را یادداشت کنید. روز خود را به چند بخش یک ساعته تقسیم کنید و یک یادداشت سریع درباره احساس و دستاورد های خود در این بازه ها بنویسید. با بررسی این یادداشت ها در آخر هفته می توانید ساعت های طلایی خود را تعیین کنید و برنامه روزانه خود را با توجه به این زمان، تنظیم کنید.

 

مدیریت زمان با تکنیک ماتریکس آیزنهاور:

این تکنیک مخصوص افرادی است که کارهای زیادی را باید در زمان کم انجام دهند اما برای شروع هیچ ایده ای ندارند. اگرچه اسم این تکنیک بسیار فانتزی است، اما اجرای آن بسیار ساده و کمک کننده می باشد. یک ورق کاغذ را به چهار مربع مساوی کنار هم (مطابق شکل) تقسیم بندی کنید. در بخش افقی، زیر دو ستون عبارت های "فوری" و "غیر فوری" و در کنار دو بخش عمودی عبارت های "مهم" و "غیر مهم" را یادداشت کنید.

 ماتریس آیزنهاور

سپس سعی کنید لیست کارهای روزانه خود را با توجه به طبقه بندی هر خانه، در آن قرار دهید. به عنوان مثال، گزارشی که تاریخ تحویل آن دو روز دیگر است در خانه کارهای فوری و مهم قرار می گیرد. در مقابل، بررسی کلکسیون جدید برند مورد علاقه شما می تواند در خانه غیر فوری و غیر مهم قرار بگیرد. تفکیک وظایف به شما ایده روشنی می دهد که در ابتدا باید چه کارهایی انجام شوند. پس از دسته بندی کارها می توانید سیستم زیر را دنبال کنید:

  • کار های فوری و مهم: ابتدا این موارد را انجام دهید.
  • کار های فوری و غیرمهم: این موارد در اولویت دوم هستند.
  • کارهای غیر فوری و مهم: برای انجام این کارها در آینده نزدیک برنامه ریزی کنید.
  • کارهای غیر فوری و غیر مهم: این کارها احتمالاً می توانند کاملاً از لیست روزانه شما خارج شوند!

 

 این مطلب را بخوانید: ماتریس آیزنهاور و مدیریت زمان

جمع بندی:

همین چند نکته، اگر بخوبی رعایت شود می تواند تاثیرات شگرف و فوق العاده ای بر روی کارهای شما و زمان شما بگذارد، حتماً برای شروع یکی از تکنیک های بالا را مورد استفاده قرار دهید

 

دوره مجازی مدیریت زمان

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top