روش MPT در تحلیل بازار سرمایه (بورس)


این روش برای اولین بار توسط هری مارکویتز به بازار سرمایه معرفی شد که این تحقیقات توانست برای این دانشمند بزرگ در رشته اقتصاد جایزه نوبل را به ارمغان بیاورد.
اعتقاد اثبات شده در این روش بر بهینه سازی ریسک و بازده از طریق چندگونه سازی سهام استوار گردیده است. در این روش به اثبات رسیده که تقسیم سرمایه به سهام مختلف و بررسی چگونگی ارتباط بین آنان می توان بدون تعدیل بازده، ریسک را کاهش داد. به تعبیری دیگر مارکویتز معتقد است که بازده سبد سهام برابر بازده وزنی تک تک سهام می باشد اما ریسک سبد الزاما برابر ریسک وزنی آحاد سهام داخل سبد نبوده و این موضوع ارتباط کاملی با همبستگی یا عدم همبستگی بازده سهام تک شرکت های درون سبد با یکدیگر دارد. بر این اساس اگر به طور اتفاقی تعداد ۱۰ سهم را از بازار انتخاب کنیم، مطمئنا ریسک این سبد از ریسک تک سهم های بازار کمتر خواهد بود.

 

تحلیل بازار بورس

 

همان طور که رفت، تئوری مدرن پرتفولیو از نظر علمی دارای اسحتكام و قدرت کافی می باشد. اما باید توجه داشت که کاربرد این روش منوط به وجود اطلاعات تاریخی گسترده است تا جایی که هرچه اطلاعات تاریخی یک سهم بیشتر باشد می توان به نتایج حاصل اعتماد بیشتری نمود و این در حالی است که اعظم شرکت ها در بازار سرمایه ایران دارای عمق تاریخی بسیار کمی می باشند. در هر صورت موضوعی که يقينا به ذهن شما نیز کرده این خواهد بود که انتخاب سهام، باید به چه روشی صورت گیرد؟

 طبعا انتخاب تصادفی نمی تواند راهگشا باشد و اگر هم باشد الزاما بهینه نخواهد بود. شاید اینجا باشد که نیاز به تکنیک های بنیادگرا به نحو محسوسی قابل درک و ترکیب این مدل با روش فاندامنتال می تواند کمک های شایان توجهی را به ما نماید.

با توجه به اهمیت این موضوع و علی رغم اینکه هدف از تنظیم این مطلب بررسی مباحث بنیادی با گرایش به اصول مالی است. اما سعی خواهیم نمود تا این مدل را به صورتی محدود و با توجه به اهداف کتاب به بحث و بررسی بنشینیم.

بر طبق تئوری مارکویتز بازده یک سبد سهام برابر میانگین وزنی تک تک سهام داخل سبد است. اما این موضوع در خصوص ریسک سهام یک سبد صادق نیست. اگر بتوانیم سبد سهامی تشکیل دهیم که بین تک تک سهم های موجود در سبد کمترین ضریب همبستگی حاکم باشد در آن صورت می توانید مطمئن باشم که ریسک سبد به طور یقین کمتر از وزن ریسک تک تک سهام تشکیل دهنده آن خواهد بود.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

برای بررسی دقیق این موضوع کوواریانس بین سهم های یک سبد به صورت ۲ به ۲ محاسبه خواهند شد و ترکیبی به نظر مناسب تر خواهد رسید که تعداد کوواریانس های منفی و مثبت آن دارای رابطه ای منطقی باشند. در این مدل درصد تخصيص اجزای سرمایه به هر سهم دارای تأثیرات قابل توجهی خواهد بود؟.

باور اینکه انتخاب تعداد سهام از صنایع مختلف الزاما می تواند ما را به یک حاشیه امنیتی مناسب برساند، به طور قطع و الزام، قابل اتكا نخواهد بود، چه بسیار از سهم هایی که در صنایع مختلف قرار دارند اما اگر نمودار بازده آنان را با یکدیگر مورد مقایسه قرار دهیم شباهت های بسیاری در بین این دو قابل تشخیص خواهد بود و اگر این دو سهم را در قالب ریاضی نیز مورد مقایسه قرار دهیم خواهیم دید که دارای کوواریانس بسیار قوی با یکدیگر می باشند.

پس به خاطر داشته باشید که انتخاب دو شرکت از دو صنعت نه شرط و نه شرط کافی برای تشکیل سبد سهام خواهد بود چه بسا دو سهم هم صنعت را ضریب همبستگی صفر و یا حتی منفی یک باشند.

مدل های ریاضی بر مبنای یکسری اطلاعات که عموما ماهیت تاریخی دارد تصمیم گیری می نماید و تئوری های آماری نیز اینطور عنوان می دارند که مجموع اعداد به سمت میانگین تمایل بیشتری از خود نشان خواهند داد.

مانی که ما تصمیمی را براساس اطلاعات یک دوره ۱۰ ساله تنظیم می کنیم باید انتظار داشته باشیم که با یک ضریب اطمینان نسبی در یک پریود ۱۰ ساله به انتظارات خودمان دست پیدا خواهیم نمود و هرچه دامنه این اطلاعات بیشتر باشد احتمال تحقق میانگین بازده نیز بیشتر خواهد بود. اما تا چه حد می توان به این اصل پایبند بود؟

طبعا رياضيات هرگز نمی تواند پیش بینی های بدون تردیدی را از آینده ارایه دهد. زیرا ارقام در محیط واقعی، الزامی به رعایت قوانین ریاضی ندارند. چراکه بسیاری از عوامل غیرریاضی وجود دارند که میتوانند بر بازار تأثیر بگذارند. اما می توان امیدوار بود که مادامی که شرایط قبلی که موجبات رشد یا افت یک شرکت و با صنعت را فراهم نموده، مهیا باشد، می توان به این مدل اتكاء کرد در غیر این صورت زمان بازبینی آن فرا رسیده است.»
البته با توجه به گستردگی مباحث نظریه مدرن پرتفولیو کلام فوق تنها گریزی کوتاه بود بر آنچه در گستره این مدل وجود دارد و امید است تا در آینده و در مجلدات بعدی به بحث کاربردی و اجرایی این مدل بپردازیم.

 

منبع:کتاب تحلیل بنیادی در بازار سرمایه نوشته سید محمدعلی شهدایی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top