تاریخچه مهندسی ارزش در ایران

شناخت اولیه موضوع مهندسی ارزش در بخش دانشگاهی عمدتا توسط دانشکده های مهندسی صنایع و عمران صورت پذیرفت. پس از آن، مطالعه ها و تحقیقات موردی توسط عده خاصی از استادان و دانشجویان آنها انجام شد.

حرکت رسمی بخش دولتی با تدوین دستورالعمل ارجاع کار و انعقاد قرارداد با واحدهای خدمات مهندسی ارزش در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور آغاز شد. این سازمان از زمستان ۱۳۸۳ خبرنامه ای را به صورت الکترونیکی از طریق وب سایت خود به نشانی www.mporg.ir منتشر می کند

 

مهندسی ارزش در ایران

 

 همان زمان (سال ۱۳۷۹) اندیشه تاسیس انجمنی به نام مهندسی ارزش در ایران جدی تر شد تا آن که در نهایت ۱۷ نفر از دست اندرکاران بخش های مختلف صنعت و دانشگاه به عنوان هیات مدیره اجرایی، ایده مطرح شده در سال ۱۳۷۸ را با جلب موافقت کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۱ به نتیجه رساندند و نخستین مجمع عمومی انجمن مهندسی ارزش ایران (SIVE) را در تاریخ 16/09/1381 برگزار کردند. (متدولوژی مهندسی ارزش و تاریخچه آن)

 

به جز این حرکت نظام مند، بخش خصوصی نیز حرکتهایی را آغاز کرد و تداوم آن را پی گرفت شرکتهای مهاب قدس و مترا در بخش دولتی و موسسه دانش پژوهان هنگام، موسسه مطالعات نواوری و فناوری ایران، شرکت بهره ورز سیستم و مهندسین مشاور یاس، از جمله بخش های غیردولتی بودند که به مشاوره واحدهای متقاضی و آموزش و ترویج مهندسی ارزش همت گماردند.

در این میان موسسه مطالعات نوآوری و فناوری ایران، تلاش ویژه ای را در انتقال صحیح مفاهيم مهندسی ارزش و توجه به جنبه های آموزش علمی - کاربردی آن، به ویژه در بخش صنعت به کار بست و متخصصان ایرانی و غیر ایرانی مقیم خارج از کشور را برای برگزاری سمینار و کارگاههای آموزشی دعوت کرد.

مهندس مسعود (مایكل) رهگذر به عنوان تنها ایرانی دارای مدرک CVS و رییس شاخه نیوانگلند ,SAVE Int، دونالد هنان، نایب رییس و اولین عضو غیر آمریکایی .SAVE Int با مدرک CVS مادام العمر و مهندس عبدالعزيز اليوسفي، رييس شاخه حوزه خلیج فارس SAVE  و دارای مدرک CS5 و همچنین مارتین فیلیپس و صدیق انور که ایشان نیز مدرک CSV دارند، نخستین متخصصانی هستند که برای مشاوره و آموزش به ایران دعوت شدند. این آموزش ها شامل سمینار های یک روزه، کارگاه های پنج روزه (۴۰ ساعته) Module1  و  برگزاری آزمون AVS بوده است

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

مهندسی ارزش با توانمندی و قابلیت های کاربردی که دارد، می تواند در تمام سازمانها و صنایع با گونه گونی خدمات و محصولات آنها مورد استفاده قرار گیرد و منافع بسیاری را برای صاحبان آنها به ارمغان آورد (مروری بر ادبیات مهندسی ارزش)

نخستین منابع فارسی مهندسی ارزش نیز توسط شرکت مهاب قدس و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال ۱۳۷۹ مدون شده پس از آن در سال ۱۳۸۰ با همت و پشتکار دکتر محمدسعید جبل عاملی و دکتر علیرضا میرمحمدصادقی، اولین کتاب های مهندسی ارزش در ایران منتشر شد

شایان ذکر است دی ماه سال ۱۳۸۰ با تلاش گروهی از دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع به سرپرستی دکتر محمدحسین سلیمی، با مشارکت معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر،  انجمن مهندسی صنایع ایران و انجمن مهندسین عمران ایران و با حمایت تعدادی از سازمان های دولتی و غیردولتی، بزرگترین گردهمایی متخصصان و دست اندرکاران این مقوله در غالب نخستین سمینار ملی مهندسی ارزش» برگزار شد. پیش از آن، سازمان هایی نظیر شرکت ملی نفت ایران هم برنامه هایی را در قالب سمینار، با موضوع محوری مهندسی ارزش برگزار کرده بودند.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top