مروری بر ادبیات مهندسی ارزش


واژه هایی مانند بها، ارزش، هزینه و قیمت در گفت و گوهای روزمره و بسیاری از محاوره های کاری و خرید و فروش های پیش پافتاده و عادی ما مورد استفاده قرار می گیرند. به کارگیری این کلمه ها، به دلیل تکرار چندین باره آنها در هر روز و توافق قراردادی که بر معنای آنها داریم، ما را از تعریف دقیق آنها بی نیاز می کند.

در این مطلب چند واژه کلیدی و پایه را که دارای مفهوم خاص در مهندسی ارزش هستند، تعریف میکنیم. این واژه ها برای کسانی که با مفاهیم اقتصادی، مدیریتی و مهندسی صنایع آشنایی دارند، الفاظ جدیدی نیستند.

 

 مهندسی ارزش

 

هزینه: مجموع پرداخت هایی که برای تامین عوامل تولید و نهایی شدن یک محصول، کالا یا خدمت انجام میشود. قیمت : مبلغی که فروشنده بابت ارایه یک محصول یا خدمت از مشتری مطالبه می کند.

کارکرد: کاری که باید یک محصول انجام دهد، آنچه محصول به خاطرش به فروش می رود .
آن ویژگی که محصول بدون آن. مشتری نخواهد داشت. کاری که محصول به خاطر انجام دادن آن به فروش میرسد.
به عنوان متال مشتری خودکار را برای نوشتن می خرد. خودرو به خاطر حرکت کردن به فروش می رود. دوربین عکاسی، برای عکس گرفتن خریداری می شود. صندلی که فایل نشستن نباشد، بیشتری می ماند. کولری که هوا را خنک نکنند نارضایتی مشتری را در پی دارد

عملکرد: سطح معینی از انجام کارکرد است. درجه ای از تامین شدن یک کارکرد یا مقداری از کارکرد که انجام می پذیرد را عملکرد می نامیم.
در مباحث مربوط به منابع انساني، وقتی می گوییم عملکرد مدیری خوب بوده، منظور ان است که وی کارهایی را که باید می کرده به خوبی و در سطح قابل قبولی به انجام رسانده است. از سوی دیگر، وقتی راجع به عملکرد یک دستگاه نظر می دهیم و آن را ضعیف می دانیم، منظورمان این است که با توجه به پولی که بابت آن داده ایم و ویژگی هایی که دستگاه دارد، انتظار ما را برآورده کرده و از دید کارکردی، آنگونه که باید عمل نکرده است

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

 بها: کمترین قیمت لازم برای انجام یک کارکرد است. پایین ترین هزینه پرداختی برای داشتن یک محصول از دید مشتری، بهای آن کالا منظور می شود
اگر برای تهیه یک کالا به خرده فروشها یا مغازه ها مراجعه کنیم، با قیمتهای متفاوتی مواجه می شویم و اگر قصد خرید همان کالا را از فروشگاه مرکزی با کارخانه سازنده داشته باشیم. قیمت دیگری را باید بپردازیم. پایین ترین قیمتی که یک محصول در بازار دارد بهای آن تلقی می شود. ممکن است بهای یک محصول، در زمان ها، مکان ها و شرایط مختلف متفاوت باشد. گاهی در شرایط بحران و اضطرار.. برای داشتن یک کالا به ناچار پول بیشتری می پردازیم و از طرف دیگر، برای مالکیت یک جنس خوب، با صرف وقت و جستجو در بازار، می توانیم آن را با پول کمتری بخریم. بهای یک کالا در زمان و موقعیت جغرافیایی خاص، برابر با پایین ترین قیمت استعلام شده است.

ارزش: کمترین هزینه ای که با آن می توان یک کارکرد را با اثربخشی و اطمینان، به نحو مطلوب انجام داد.

وقتی یک محصول یا خدمت، کارکرد و هزینه مطلوبی داشته باشد، ارزش خوبی دارد. وقتی جنسی را می خریم و آن را با ارزش می دانیم، منظور این است که با توجه به هزینه پرداختی بابت آن، از عملکردش راضی هستیم. این کالا، کارکرد مورد انتظار را در حد قابل قبولی انجام می دهد و قیمت آن نیز بیش از حد انتظار نیست. معمولاً کسی حاضر به از دست دادن پیز با ارزشی نیست، مگر آنکه جایگزین با ارزش تری برای آن یافته باشد.

 

منبع: کتاب بهبود بی تردید

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top