چگونه مصاحبه استخدامی انجام دهیم؟ بهمراه نمونه سوالهای مصاحبه

 

دستیابی به مشخصات و ویژگی های سوالات مصاحبه استخدامی مستلزم آشنایی با مفهوم مصاحبه است.  مصاحبه فرایندی است هدفدار که سوال و جواب، روشن سازی، کنترل و عدم تعادل پویا از ارکان آن محسوب می گردد.

مصاحبه انواع مختلفی دارد، از مصاحبه های دو به دو گرفته تا میزگردها و کنفرانسهای مطبوعاتی. سازمانها و متقاضیان مشاغل برای تامین ویژگی مصاحبه شغلی موفق،  نیازمند به شناخت اصول آن و رعایت احترام متقابل نسبت به هم، در فرایند اجرای مصاحبه هستند.

هدف از انجام هر مصاحبه رسیدن به یک هدف مشخص می باشد. مصاحبه های شغلی جنبه بینابینی نیازهای متقاضیان شغل و کارفرمایان را در بر میگیرند. پیش از انجام مصاحبه  استخدامی  مصاحبه کنندگان فهرستی از سوالات که موضوعات اصلی را پوشش می دهند تهیه می کنند. این سوالات از سوالات ساده به سمت سوالات سخت و پیچیده، که بیشتر جنبه فنی و تخصصی دارند کشیده می شوند.

 در کل سوالات اولیه، ساده و بادوام و تکرار پذیر هستند، این ویژگی باعث می شود که مصاحبه کنندگان و مصاحبه شوندگان از اساس و پایه علمی لازم، در انجام یک مصاحبه موفق برخوردار باشند.

 

 مصاحبه استخدامی

 

ویژگی های سوالات مصاحبه استخدامی در استخدام ها

در دنیای حرفه ای در بدو ورود به هر سازمان و شرکتی یک سری مراحل و فیلترها وجود دارند. یکی از این فیلترها مصاحبه های استخدامی می باشند. ویژگی های سوالات مصاحبه استخدامی طیف متنوعی از خصوصیات را در بر می گیرند. این سوالات باید کلیت سازمان را و اهداف و انگیزه های شخص را برای انجام کار در سازمان مدعو نیروی کار در برگیرد.

 

در اینجا برخی از مهمترین سوالات مصاحبه استخدامی  مطرح می شود:

لطفا از خودتان بگویید؛ این سوال به شخص مصاحبه شونده و پس زمینه او می پردازد. کارفرمایان به دنبال کسی هستند که فاکتورهای مقابله با شرایط سخت، تجربیات زیاد و پیش بینی شرایط کاری را داشته باشند.

 

توصیف شما از خودتان چیست؟ این سوالی است که کارفرمایان در جهت دستیابی به ویژگی هایی از مهارت های مصاحبه شونده پرسیده می شود که با نیازهای مهارتی سازمان همخوانی داشته باشد. معمولاً با این سوال می توان به این پی برد که فرد خودش را چگونه برانداز می کند، ایا اعتماد بنفس کافی دارد یا خیر.

 

چه چیزی شما را منحصر به فرد می کند؟ این سوال کارفرما را از صلاحیت های ویژه فرد مصاحبه شونده تمایز او را نسبت به دیگران نشان می دهد، آگاه می کند.

 

چرا می خواهید در اینجا کار کنید؟ این سوال رابطه مستقیمی با زمان صرف شده از جانب متقاضی کار در کسب اطلاعات شرکت دارد.

 

نقش شما در شرکت چگونه خواهد بود؟ این سوال به علایق سازنده مصاحبه شونده و چگونگی بکارگیری آن می پردازد. (هنگام مصاحبه استخدامی چه سوالاتی بپرسیم؟ ویدئوآموزش رایگان)

 

چه چیزی به شما انگیزه می دهد؟ کارفرما به هدف دستیابی به مثال هایی از زندگی واقعی طرح پرسش می کند. در ضمن با این سوال می توان روش های انگیزه دادن به این فرد را تا حدودی شناخت تا در صورت استخدام بتوان انگیزه های او را حفظ کرد.

 

چرا شغل قبلی خود را ترک کردید؟ این سوالی است که میزان مثبت اندیشی متقاضی را هدف می گیرد. در این سوال اگر متقاضی پاسخ هایی بدهد که کلا سازمان قبلی یا مدیر قبلی را زیر سوال ببرد، نمی توان خیلی او را فرد حرفه ای دانست.

 

بزرگترین نقاط قوت شما چیست؟ این سوال با هدف کشف مهارت های فنی و تکنیکی متقاضی کار مطرح می شود.

 

نقاط ضعف شما چیست؟ البته در کشور ما شاید این سوال پرسیده نشود، ولی یک سوال کاملا حرفه ای است که شرایط کار متقاضی را در یک محیط کاملا مناسب و بدون چالش تضمین می کند.

 

اهداف شما برای آینده چیست؟ سوالی که بیشتر در استخدام مدیران پرسیده می شود و میزان جاه طلبی و انتظارات آنان را می سنجد.

 

چشم انداز خودتان در پنج سال آینده چیست؟ سوالی که کارفرمایان به اهداف توسعه شخصی متقاضی واقف می شوند. البته اگر فردی چنین چشم اندازی داشته باشد، می تواند یک فرد ایده ال برای کار در سازمان ما باشد. البته اگر در بیان این موضوع واقعیت ها را بگوید.

 

انتظار شما از محدوده حقوق شما چیست؟ این سوال میزان ارزش متقاضی را بر مبنای انتظارات سازمان و شغل های مشابه در بازار می سنجد. این سوال باید در زمان مناسب پرسیده شود. خیلی از مصاحبه کننده ها، همان ابتدا این سوال را می پرسند، این کار، توصیه نمی شود، بهتر است مقداری فرایند مصاحبه را پیش ببریم و سپس این سوال را بپرسیم.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

چرا باید شما را استخدام کنیم؟ سوالی که میزان همسویی اهداف متقاضی را با اهداف سازمانی ملاک قرار می دهد و می توان گفت یک سوال چالش برانگیز و عالی است.

 

نظرت در مورد آخرین موقعیت شغلیت چیست؟ سوالی که اگر با بدگویی در مورد مدیران و کارفرمایان جواب داده شود اثر منفی در جذب متقاضی دارد.

 

چگونه استرس را کنترل می کنید؟ با این سوال کارفرمایان توانایی متقاضی را در کنترل موقعیت های استرس زا به چالش می کشند.

 

بزرگترین موفقیتی که کسب کردید چیست؟ این سوال از سوی کارفرمایان برای آگاهی از دستاوردهای کاری متقاضی مطرح می شود و اینکه فرد چه مقدار اهل چالش و دستیابی به اهداف بزرگ تر است.

 

خدمت به مشتری به چه معناست؟ این سوال در مقام ارزش های مشتری مداری و ارزش دادن به مشتری مطرح می گردد. این پرسش به خصوص در مشاغل تجاری و فروشگاهی پرسیده می شود.

 

سوال و جواب کلیدی برای کسب دانش و ارتباط با ویژگی های افراد است. تا سوالی نباشد جوابی نیست. بهترین و زیرکانه ترین سوالات جواب های بهتر را می طلبند و این مساله باعث تمایز در ویژگی های افراد و جذب آنان می گردد. مطالعه ویژگی های سوالات مصاحبه استخدامی منوط به حیطه اجرای آنها و بر اساس قوانین و عرف کشور و همچنین قوانین و اصول یک سازمان است و می تواند از سازمان به سازمانی دیگر، متفاوت باشد.

 

مصاحبه استخدام

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top