مهارت های یک مدیر موفق

 مهارت های یک مدیر شامل ویژگی ها و توانایی هایی هستند که بر مبنای آنها یک مدیر بتواند وظایف خود را در یک سازمان انجام دهد. به نوعی مدیران با این توانایی ها، به حل سریع مشکلات در هنگام وقوع آنها می پردازند. این مهارت ها به ارتباط مدیر با همکاران و نحوه رفتار با آنان در جهت منافع سازمان کمک می نماید.

مدیران با پرورش مهارت ها قادرند چشم اندازی با موانع و ایرادات کمتر از منابع درون و خارج سازمان فراروی شرکت قرار دهند. مهارت های مدیریتی و رهبری اغلب به هم نزدیک می باشند، چون هر دو شامل برنامه ریزی، حل مساله، تفویض اختیار، ارتباط و مدیریت زمان هستند. چه بسا مدیران خوب رهبران خوبی هم باشند. علاوه بر نقش رهبری مدیر، او این وظیفه را دارد که از فعال بودن تمام بخش های سازمان اطمینان یابد.

 

 مهارت های مدیریتی

 

مهارت های مدیریتی کاتز

رابرت کاتز روان شناس آمریکایی سه نوع از مهارت های یک مدیر موفق را شناسایی نموده است:

مهارت های فنی: مهارت های فنی شامل مهارت هایی هستند که توانایی و دانش لازم را برای به کار بردن انواع گوناگون تکنیک ها در جهت نیل به هدف فراهم می کنند. این مهارت ها با ماشین های عملیاتی، نرم افزار، ابزار تولید و قطعات تجهیزات، افزایش فروش، طراحی محصولات، خدمات و بازار آنها مرتبط است.

 

مهارت های ادراکی: این مهارت ها بسته به زمینه دانش و توان تفکر انتزاعی و فرمولی سازی ایده ها است. با این مهارت مدیر می تواند یک مفهوم کامل را دیده، مشکلات را آنالیز و راهکار خلاقانه ارائه دهد. پیش بینی هم یکی از ارکان مدل ادراکی است .

 

مهارت های انسانی یا فردی: مهارت هایی هستند که توان مدیران را در ارتباط و تعامل موثر با مردم در بر می گیرند. این مهارت ها چگونگی انگیزه دادن به کارکنان را شامل می شوند.

 مهارت های مدیریتی الگو کاتز

 

 

مثال هایی از طیف گسترده مهارت های یک مدیر :

1-برنامه ریزی: برنامه ریزی جنبه ای حیاتی در یک سازمان می باشد و شامل توانایی در سازماندهی فعالیت ها در راستای دستورالعمل ها است. امر برنامه ریزی مهارتی است که در محدوده منابع موجود سازمان چون زمان، پول و نیروی کار عمل می کند. فرآیند برنامه ریزی شامل تشخیص و تعیین اهداف قابل دسترسی، توسعه استراتژی و مشخص کردن وظایف در نیل به اهداف تعیین شده می باشد.

 

2- ارتباط:  ارتباط عبارت است از جریان اطلاعات در سازمان، چه به صورت رسمی و غیر رسمی، شفاهی یا نوشتاری، عمودی یا افقی.

مهارت های ارتباطی برای یک مدیر بسیار مهم می باشد. این مهارت چگونگی اشتراک گذاری اطلاعات و چگونگی ارتباط یک مدیر را با دیگر اعضای تیم کاری را تعیین می کند؛ همچنین مشخص می کند که چطور رویه ها و فعالیت ها تکمیل می شوند. یک مدیر با مهارت های ارتباطی خوب، بخوبی با کارکنان ارتباط برقرار کرده و قادر به رسیدن به اهداف تعیین شده شرکت می باشد.

 

3-تصمیم گیری: تصمیم یک مولفه مهم در موفقیت یک مدیر است. تصمیمات درست به موفقیت سازمان منجر می شود و برعکس تصمیمات ضعیف منجر به شکست می شود.

 

4-تفویض اختیار: محول کردن کارها از جانب مدیر به کارمندان و زیردستان از مهارت های مدیریتی می باشد. تفویض اختیار ، شامل فرآیند اجازه دادن به تخصیص کارها به کارمندان می شود. محول کردن کارها به مدیران کمک می کند تا از پرت زمان اجتناب کرده و بهره وری را بهینه سازند.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

5-حل مساله: یک مدیر خوب باید توانایی مقابله با مشکلات و حل آنها را داشته باشد. حل مساله شامل شناسایی مشکل و سپس یافتن بهترین راهکار برای آن می باشد.

 

6-انگیزه دادن: انگیزش موجب رفتار خروجی مطلوب از جانب کارمندان یا سهامداران خاص می شود. تکنیک های زیادی برای انگیزش وجود دارد. ( این مطلب را بخوانید: مدیران چگونه تحسین کنند؟)

 

امروزه چشم پوشی از مهارت های یک مدیر خوب دیگر امکان پذیر نیست. مهارت های مدیریتی می تواند سودآوری شرکت ها را تضمین نماید. راه های انگیزه دادن به کارمندان به عنوان مجموعه ای از مهارت ها می تواند در هر سازمانی تجویز و عملیاتی گردند. پویایی شرکت ها از به کار بردن مهارت ها، بازخورد آنها و تصمیمات مدیران حاصل می گردد.

 

موسسه آموزشی لیندا، یکی از معتبرین ترین موسسات آموزش مجازی دنیاست که دوره های مختلفی در حوزه مدیریت و رهبری دارد. مجموعه ای از این دوره ها با عنوان پکیج رهبری بصورت دوبله شده در سایت ایران آکادمی آماده شده است که از لینک زیر می توانید آن را تهیه نمایید.

پکیج جامع و کامل آموزش های رهبری اثربخش (LeaderShip)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top