چگونه انسان شادی باشیم؟

 

انسان شاد از توانایی های خود به خوبی استفاده می کند و در کار و زندگی بهتر عمل می کند.  خوشحالی در لحظه اکنون است. خوشحالی زمانی رخ می دهد که ما انسانها به ذهنمان فرصت استراحت و آرامش بدهیم . وقتی انسان تمرکز و توجه خود را از روی نگرانی ها و مشکلات بر می دارد و در عوض به ذهنش فرصت استراحت می دهد و در لحظه حاضر باقی بماند اقبال شادی و خشنودی به او روی می نماید.

 منظور از استراحت در اینجا به هیچ وجه تنبلی و یا بی علاقگی نیست، بلکه اجازه دادن به مغز جهت دریافت اطلاعات است. این عمل برای دور کردن ما انسانها از فضای تجزیه و تحلیل های شتابزده و بی مورد است.

 اگر انسان اطلاعات را بگیرد و بدین روش تشویق و تحریک گردد می تواند احساس دلنشین تری داشته باشد و با کارها و وظایفی که بر عهده دارد، احساس خوشی نماید. وقتی انسان عملکرد روانی خود را بشناسد، می فهمد که استراحت ذهنی یاد شده به منزله تنبلی نمی باشد بلکه به نوعی هوشیاری کامل است..

 

 شادی

 

مشروط نکردن شادی راهی برای رسیدن به آن

سرچشمه تمامی عوامل برای یک انسان شاد، در درون خودش است. ما نبایستی شادی را در خارج از خود جست و جو کنیم. به محض آنکه برای شادی پیش شرط می گذاریم، تجربه آن را به تعویق می اندازیم.

 همه ما انسان ها لحظات زود گذر احساس شادی را تجربه کرده ایم، اما قبل از اینکه به این لحظات توجه و دقت لازم را مبذول داریم، آن لحظات را رها کرده ایم. ناکارآمدی ما در سازماندهی احساسات شادی بخش مان به دلیل جستجوی شادی در جاهای خارج از وجودمان بوده است. توجه کنید که ما هرگاه شرط وشروطی برای شادی بگذاریم هرگز آن شادی را تجربه نمی کنیم. کافی است که ما انسان ها بتوانیم شادی را احساس کنیم و در واقع بخواهیم حس شادی جای دیگری نمی رود .

 

15 عاملی که به انسان در رسیدن به شادی و نشاط در زندگی کمک می کند:

1-  اولین عامل در رسیدن به شادی داشتن تصویری مثبت از جسم، روح و شخصیت ماست، در صورتی که خود را انسانی قوی بدانیم به راحتی می توانیم بر مشکلات غلبه کنیم و نگرانی های ما به شادی مبدل می شود.

2-  گوش دادن به موسیقی های شاد،  موسیقی شاد سبب میشود که مغز ما دوپامین که عامل شادی است ترشح نماید.

3-  عامل دیگر برای داشتن یک زندگی شاد ، جشن گرفتن پیروزی های کوچک در زندگی ما می باشد. همیشه لیستی از دستاورد های کوچک خود را تهیه کرده و شادی خود را از دست یابی به آنها ابراز نمایید.

4-  عامل بعدی ورزش کردن می باشد، داشتن جسم شاداب و پرنشاط در ایجاد روحیه مناسب نقش آفرین است.

5-  پذیرش نقص هایی که در زندگی داریم، عامل دیگری است که شادی را به زندگی ما بر می گرداند. انکار آنها هیچ مزیتی برایمان ندارد.

6-  پذیرفتن مسئولیت، عامل دیگری است که به ما شادی و احساس مفید بودن و اعتماد به نفس می دهد.

7-  داشتن روحیه قوی در زندگی لازمه یک انسان شاد است.

8-  زندگی کردن در لحظه اکنون که قبلا با آن اشاره شد.

9-  پرهیز از ترس ها و مسائل عاطفی افراطی در زندگی که باعث ایجاد فشارهای عصبی شود. این ترس ها خیلی اوقات، بخاطر نشخوارهای ذهنی و فکر و خیال های بیهوده است.

10-  داشتن دوستان خوب و شایسته و موفق در زندگی می تواند عامل مهمی برای موفقیت و شادی باشد. دوستان خوب به شما کمک می کند شما فرد شادتری باشید.

11-  عامل تناسب کار با علاقه، یعنی کاری را انجام دهیم که به آن علاقه داریم. اینگونه در زمانی که در حال کار هستیم هم لذت می بریم و این لذت عامل شادی است.

12-  داشتن روحیه ایثار و گذشت و قدردانی نسبت به اعمال دیگران در زندگی. گاهاً بخشش چنان لذت و شادی در زندگی ایجاد می کند که می تواند فوق العاده باشد.


13-  پرهیز از مقایسه دارایی های خود با دیگران. این کار یکی از اشتباه های بزرگی است که ما انجام می دهیم. ما نمی دانیم دیگران چه شرایطی دارند، آیا واقعاً ثروتمند هستند یا موفقند؟ سعی کنیم زندگی خودمان را داشته باشیم.

14-  داشتن تعادل در کار و زندگی لازمه زندگی انسان شاد است. اگر بین زندگی و کار تعادل ایجاد نکنیم، به سمت نابودی می رویم. کسانی که همه زندگی شان کار است و یا کسانی که همه زندگی خودشان را صرف تفریح و زندگی می کنند، هر کدام نمی توانند شادی را به صورت کامل داشته باشند.

15-  عامل طبیعت گردی، حضور ما در طبیعت به شاد بودن ما کمک می کند. طبیعت می تواند به ما شادی بدهد، بودن در طبیعت، خستگی و دغدغه های فکری ما در طول هفته را کم کند. پیشنهاد می شود گهگاهی به سراغ طبیعت بروید.

 

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

داشتن هدف در زندگی و ارتباط آن با شادی

هر انسانی با استعدادی ویژه آفریده شده است. انسان شاد چون از استرس و افکار مخل دور است بهتر می تواند استعدادهای خود را به نشان دهد. اگر ما به سمت ارائه استعداد خود در عالی ترین سطح گام برداریم در واقع برای خود هدفی عالی ترسیم نموده ایم.

مسیر رسیدن به هدف های عالی ما برایمان مسیری جذاب و شادی آفرین می سازد. در رسیدن به هدف باید جنبه های مثبت زندگی را لحاظ کرد و وقتی این مثبت اندیشی در افکار و اعمالمان اجرایی شود، شادی به زندگی ما وارد می شود. امروزه تامین شادی به محیط کاری هم ربط پیدا نموده است به طوری که مهارت ایجاد یک محیط شاد و با نشاط از مهارت های یک مدیر موفق می باشد.

 

شاد بودن، ضرورتی برای زندگی امروزی است که هر فردی باید به آن فکر کند. پیشنهاد می کنیم دوره ای که در آن اصول شاد بودن را آموزش داده ایم، را بگذرانید، این آموزش می تواند به شما کمک کند تا شادتر باشید. برای مشاهده توضیحات این دوره، برروی لینک زیر کلیک نمایید:

دوره آموزشی در جستجوی شادی (راهکارهای علمی برای شادی بیشتر)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top