مدل های تحلیل کسب و کار چیستند؟

 

دانشمندان متعددی چون دکتر David J. Teece دکترای اقتصاد از دانشگاه پنسیلوانیا و چارلز بادن – فولر در زمینه استراتژی کسب و کار و مدل های تحلیل کسب و کار فعالیت گسترده ای داشته اند . مطالعات، تحقیقات  و مشاوره آنان در موضوعاتی چون انتخاب مدل کسب و کار و استراتژی رشد در سطح جهانی بسیار کمک کننده بوده است.

انواع مدل های کسب و کار با توجه به پژوهش های علمی، تاریخی و فلسفی تعریف شده اند و پس از تعریف این مدل ها به بررسی مفید بودن آنها پرداخته شده است. مدل های کسب و کار به اشکال مختلفی عمل می کنند :

  • فراهم نمودن امکانات و وسایل توصیف و طبقه بندی کارها
  • فعالیت مکانی و ایجاد محل برای تحقیقات علمی
  • ایجاد زمینه برای عمل به دستورالعمل های مدیران خلاق

 

 

استدلال اهل فن این است که مطالعه مدل های تحلیل کسب و کار به عنوان مدل هایی که به تجسم نقش های واسطه ای و چندگانه کمک شایانی می کند. منشا ایده هایی که در مدل های کسب و کار  ارائه می شود برگرفته از دنیای واقعی و تجزیه و تحلیل های آکادمیک می باشد. به خصوص در مسئله برنامه ریزی های بلند مدت در مدل های کسب و کار، این نقش برجسته تر است.

هر شرکت جدیدی از بدو تاسیس از یک مدل کسب و کار خاص استفاده می کند. این مدل طراحی  و دورنمای ارزش آفرینی و مکانیزم های جذب و استخدام را فراهم می نماید .

 مدل تحلیل کسب و کار

 

ماهیت مدل کسب و کار

ماهیت مدل های تحلیل کسب و کار در تعاریف آن است. تعاریفی مانند شیوه هایی که در آن شرکت ارزش خود را به مشتریان ارائه می نماید، مشتریان را برای پرداخت ارزش مجاب می نماید و این پرداخت ها را به سود مبدل می سازد. بنابراین این فرضیه مدیریتی آنچه را که مشتریان خواهان آن هستند، چگونگی خواستن آنان و چگونگی سازماندهی شرکت را برای نیاز های خود و پرداخت خود منعکس می کند.

 مدل های کسب و کار ارتباط مهمی با استراتژی کسب و کار، نظریه های اقتصادی و مدیریت نوآوری دارند. محققان استراتژی از مفهوم مدل کسب و کار برای اشاره به " منطق شرکت " بهره برده اند. مفهوم منطق شرکت سوای از مفهوم استراتژی می باشد. یک مدل کسب و کار بازتابی است از استراتژی درک شده.

 در موقعیت های رقابتی ساده این دو مفهوم به هم نزدیک می شوند و تفاوت آنها زمانی است، که یک استراتژی خوب باید بر یک مدل کسب و کار استوار باشد.

 

مدل تجاری کسب و کار

تصور ما از یک مدل تجاری یک شرکت یک سیستم از فعالیت های وابسته به هم است که از شرکت مرکزی فراتر می رود. سیستم فعالیت شرکت، خود شرکت و تعامل شرکای آن با هم به ایجاد ارزش و سهم گیری از آن ارزش را فراهم می نماید. دو دسته از پارامترهای  مدل های کسب و کار در اینجا مطرح هستند. عناصر طراحی- محتوا ، ساختار و حاکمیت که اسکلت یک سیستم فعالیت را توصیف می کنند و دیگری عناصر طراحی – تازگی ، مکمل ها و کارایی که به توصیف منابع خلق ارزش سیستم فعالیت می پردازند.

مفهوم مدل کسب و کار به طور کلی به مفصل بندی بین مناطق مختلف یک فعالیت اشاره دارد، فعالیتی که جهت خلق ارزش برای مشتریان طراحی شده است. کلمه مفصل و نقش تمثیلی آن در اینجا حائز دو مفهوم و کاربرد است. یکی مفهوم ایستا و نقش مدل برای انسجام بین اجزای آن و دیگری نقش حرکتی آن ، رویکرد تحول آمیز  و ابزاری مدل برای تغییر و نوآوری.

این دو مفهوم و کاربرد در واقع سیر تکاملی نظریه را نشان می دهند. در اینجا نقش پویایی و حرکتی مدل کسب و کار اهمیت بیشتری دارد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

انواع مختلف مدل های تحلیل کسب و کار وجود دارند که با کمک آنها می توان سیر ترقی و پیشرفت در کار را برای ما آشکار می کنند. کسب و کار ها به وجود مدل نیازمندند . مدل های ذهنی و انتزاعی مغز گویای ارزش نهادی این مفهوم است و مدل ها به ما این سوال ما جواب می دهند که چگونه کسب و کارمان را تحلیل کنیم . تحلیل های بدست آمده می توانند " ثبات پویا" را که نظریه  پردازان برجسته کسب و کار مطرح کرده اند محقق سازند.

 

یادگیری مدلهای تحلیل کسب و کار می تواند به شما کمک کند تا سازمانتان را بهتر مدیریت کنید. در دوره آموزشی با همین عنوان شما با مدل تحلیل کسب و کار بهتر آشنا می شوید، پیشنهاد می کنیم بر روی لینک زیر کلیک کرده و توضیحات این دوره را مطالعه نمایید و در آن شرکت کنید

 

دوره آموزشی تحلیل و مدل سازی کسب و کار (Business Model)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top