رویکرد سیستمی چیست؟


رویکرد سیستمی به معنای توجه کردن به ترکیب به جای توجه به تجزیه است. تمامی موضوعات اطراف ما بر اساس دو رویکرد بررسی می شوند. رویکرد اول تجزیه و آنالیز کردن موضوعات است. رویکرد دوم نیز با توجه به ترکیبات موضوعات بررسی می شوند.

رویکرد دوم مفهومی همانند رویکرد سیستمی دارد. برای شناخت بهتر و درک بالاتر از این دو رویکرد و تفاوت آنها، نیاز است تا با مفهوم این دو رویکرد آشنا شوید. رویکرد تجزیه ای در شناخت سیستم ها به معنای خرد کردن سیستم به قسمت های کوچک تر و آنالیز هر قسمت سیستم است. در صورتی که استفاده از تحلیل ترکیبی سیستم ها به معنای کارهای تیمی و بررسی های کلی سیستم توسط یک تیم و در نهایت آنالیز تمامی نتایج و رسیدن به یک نتیجه مشترک است. در ادامه قصد داریم شما را با مفهوم رویکرد سیستمی، بیشتر آشنا کنیم.

 

 رویکرد سیستمی

 

رویکرد سیستمی چیست؟

در ابتدا باید گفت که سیستم به معنای یک مجموعه متشکل شده از اجزای مرتبط به هم است. هر کدام از این اجزا وظیفه ای مشخص دارند، که در راستای نتیجه ای مشخص انجام می شوند. اختلال در عملکرد هر کدام از این اجزا می تواند نتیجه نهایی را مختل نماید. از آنجایی که تمامی سیستم ها دارای یک ورودی، پردازش، خروجی و بازخورد می باشند.

رویکرد سیستمی برای تمام مدیران سازمان های مختلف، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا در صورت برنامه ریزی نداشتن و مشخص نکردن رویکرد سیستمی، ممکن است تمامی روند اجرای سیستم ها، به مشکلاتی برخورد نمایند. رویکرد های سیستمی به مدیران کمک می کند تا، بتوانند الگوها و فعالیت های مختلف را در کنار یکدیگر مورد بررسی قرار دهند و بصورت کلان متوجه شوند که چگونه می توانند در مسیر موفقیت قرار بگیرند.

برای آشنایی بهتر با رویکرد سیستمی، بهتر است با ذکر یک مثال شما را با روند آن، بیشتر آشنا کنیم. به طور مثال در بدن انسان ها هر کدام از اجزای بدن، با توجه به فرمان مغز به فعالیت می پردازند و رفتار هر کدام از این اجزا در روند کلی سیستم ( که همان بدن انسان است) تاثیر می گذارد. به همین دلیل نمی توان هر کدام از این اجزا را به طور مستقل و جداگانه تعریف نمود. تمامی اجزای بدن در راستای حیات و سلامت انسان، با مدیریت مغز به فعالیت می پردازند. رویکرد سیستمی نیز، روندی مشابه با سیستم بدن انسان دارد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

ویژگی های رویکرد سیستمی:

کلی گرایی: یکی از مهم ترین ویژگی های رویکرد سیستمی، این است که در این رویکرد سیستم در هیچ شرایطی از کل به جز تبدیل نمی شود بلکه از جز به سمت کل می روند و کل را بررسی می کنند.

ورودی و خروجی: تمامی سیستم ها به طور کلی دارای یک ورودی ( داده) و یک خروجی ( ستانده) مشخص هستند. بعنوان مثال ورودی فرایند تولید، برنامه تولید، مواد اولیه و درخواست است و خروجی آن، محصول تولید شده و گزارش است.

پیوستگی اجزا: تمامی اجزای یک سیستم به یکدیگر وابسته هستند و تمامی فعالیت های آنها با یکدیگر پیوستگی دارند. هرگاه یکی از اجزا دچار مشکل شود، بر روی کل سیستم اثر می گذارد، مانند بدن که اگر هر قسمتی دچار مشکل شود، کل بدن از کار می افتد.

هدف: تمام اجزای سیستم در راستای رسیدن به یک هدف مشخص، فعالیت می کنند.

تبدیل: در رویکردهای سیستمی تمامی داده ها و ورودی ها به خروجی تبدیل می شوند.

تنظیم: تمامی اجزای یک سیستم باید به گونه ای تنظیم شوند که، به یک خروجی مشخص دست یابند.

نظم: بی نظمی و گسیختگی در یک سیستم به معنای پایان سیستم و از بین رفتن آن است. بنابراین در رویکرد سیستمی، نظم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رویکرد سیستمی و در کنار آن رویکرد و نگرش فرایندی، برمبنای نظم است و بدون آن معنایی ندارد.

روند فعالیت: یک سیستم کلی به چندین سیستم های کوچک تر تقسیم بندی می شود. که هر کدام از سیستم های کوچک دارای اجزای مختلفی هستند. و تمامی سیستم های کوچک خود اجزای سیستم اصلی می باشند.

جدا سازی: سیستم هایی که از پیچیدگی بسیار زیادی برخوردار هستند. از واحدهای تخصصی برای انجام فعالیت ها استفاده می نمایند.

هماهنگی خروجی: تمامی ورودی ها باید به گونه ای بررسی شوند که، تمامی خروجی های اجزا با یکدیگر هماهنگی کامل داشته باشند، تا بتوانند یک هدف مشخص و خروجی معین داشته باشند.

 

این مطلب را بخوانید: تعریف سیستم مدیریت کیفیت چیست؟

 

جمع بندی:

تمامی سیستم ها با توجه به نوع ارتباطات، تعامل سیستم با محیط، نوع و سطح پیچیدگی سازمان و ... به   سیستم های مختلفی تقسیم بندی می شوند. از انواع این سیستم ها می توان به سیستم های ساده و پیچیده، سیستم های باز و بسته، انواع سیستم های پایا و پویا، انطباق پذیر و انطباق ناپذیر و سیستم های قطعی و احتمالی اشاره نمود. در کل تمام سیستم ها ویژگی های بالا را دارند و با یکدیگر مشابه هستند.

 

پیشنهاد بسیار جدی به مدیران داریم که در حوزه نگرش سیستمی آموزش ببینند. پیشنهاد می کنیم محصول رویکرد سیستمی که سخنرانی پرفسور خرم، یکی از بزرگان رویکرد سیستمی در دنیا و همچنین مهندس شعبانعلی، را تهیه نمایید.

برای مشاهده توضیحات و تهیه این محصول، بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

دوره آموزشی نگرش و رویکرد سیستمی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top