اصول زبان بدن که باید رعایت کنیم

آشنایی با اصول زبان بدن، می تواند شما را در داشتن ارتباطی موثر یاری نماید. آشنایی با اصول زبان بدن، در جذب مخاطبین بسیار تاثیر گذار است. در ادامه قصد داریم شما را با برخی از  نکاتی که در استفاده از زبان بدن باید به آن توجه داشت، آشنا کنیم.

اصول زبان بدن

 

فاصله های ارتباطی با توجه به اصول زبان بدن

 از نکات حائز اهمیت در اصول زبان بدن، توجه به فاصله های ارتباطی با مخاطب یا اصطلاحاً حفظ حریم است. برای اینکه بتوانید بهترین فاصله فیزیکی را با طرف مقابل خود داشته باشید، بهتر است انواع فاصله های فیزیکی را با توجه به اصول زبان بدن، بشناسید.

فاصله عمومی: این فاصله به گونه ای است که، هیچگونه ارتباط فیزیکی و یا مکالمات طولانی در آن وجود ندارد. این فاصله که معمولاً بیش از 3 متر است، افراد در ان احساس امنیت می کنند و عملاً در این فاصله گفتگوی جدی و قابل توجهی شکل نمی گیرد.

فاصله اجتماعی: فاصله اجتماعی، فاصله ای بسیار عادی می باشد که، در اجتماع به وفور نمایان است. این فاصله کاملا ناخودآگاه رعایت می شود. روابط میان استاد و دانشجو جزو این دسته از فاصله در اصول زبان بدن است. تن صدا در این فاصله حدی مشخص و معین دارد. از آنجایی که ارتباط فیزیکی در این روابط وجود ندارد، ارتباط چشمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این فاصله از حدود 1.2 تا 3 متر است. این فاصله برای مذاکره و ارتباطات رسمی توصیه می شود.

فاصله شخصی: این فاصله کمتر از فاصله اجتماعی و بیشتر از فاصله صمیمانه است. در این فاصله شما می توانید با مخاطبتان دست دهید. معمولا این فاصله مربوط به همکاران نزدیک و صمیمی، همکلاسی ها و ... می باشد. معمولاً این فاصله را از 45 سانت تا 1.2 متر می دانند.


این مطلب را هم بخوانید: برخی از تکنیک های زبان بدن

 

فاصله صمیمانه: این نوع فاصله مربوط به اعضای خانواده و دوستان نزدیک است. معمولا در این روابط می توانید دستتان را روی شانه مخاطب خود قرار دهید و ... اما طبیعتا استفاده از این نوع فاصله در اصول زبان بدن، در محیط کاری می تواند مخاطب شما را معذب نماید. بنابراین معمولا این نوع روابط محدود به فضای خانه و خانوادگی می باشد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

زبان بدن و احساسات

 یکی از نکات حائز اهمیت در اصول زبان بدن، شناخت الگوی احساسی زبان بدن است. با توجه به زبان بدن و لحن صدای هر فرد، به راحتی می توانید به احساسات واقعی او پی ببرید. برخی از رفتارها و ژست های زبان بدن، به صورت ناخودآگاه هستند. به طور مثال برخی از رفتارها در زمان ترس، خشم، خوشحالی و غم به صورت ناخودآگاه رخ می دهند. از نمونه های الگوی احساسی زبان بدن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • افرادی که عصبانی می شوند، به طور ناخودآگاه مشت خود را باز و بسته می کنند. صورتشان برافروخته می شود و یا دندان هایشان را روی هم فشار می دهند.
  • در صورتی که فرد مقابل شما عصبانی باشد، ممکن است به جلو متمایل شود. این حالت نوعی گارد و حالت دفاعی می باشد.
  • برخی از رفتارها مانند لرزش صدا، باز و بسته کردن پنجه دست و تغییر حالت ابروها نیز از جمله رفتارهای احساسی هستند.
  • لرزش دست ها، گزیدن لب ها و همچنین عدم برقراری رابطه چشمی، از دیگر رفتارهای افراد عصبانی و مضطرب است.

 اصول زبان بدن

 

آشنایی با الگوی زبان بدن

اگر می خواهید اصول زبان بدن به طور کامل درک کنید، نیاز است تا با الگوهای زبان بدن به طور کامل آشنا شوید. باید بدانید که هر فردی در شرایط روحی مختلف، چه واکنشی از خود نشان می دهد. برای اینکار باید رفتار خودمان را در شرایط روحی مختلف مشاهده کنیم، در این صورت می توانیم رفتار دیگران را در شرایط مختلف پیش بینی نماییم.

از طرفی با شناسایی رفتارهای گوناگون خود، می توانید تسلط بیشتری روی زبان بدن خود داشته باشید. این کار موجب می شود تا در روابط خود، موفق تر عمل کنید و نتایج بهتری بگیرید. برای اینکه با الگوهای زبان بدن آشنایی کامل پیدا کنید، می توانید تمرین زیر را انجام دهید.

سعی کنید با خودتان در رابطه با یک موضوع مذاکره ای برگذار نمایید. سپس دوربینی را روشن کنید تا در طول مذاکره از شما فیلم بگیرد. پس از پایان مذاکره فیلم را تماشا نمایید و به حرکات زبان بدن خود در طول مذاکره و با توجه به صحبت هایتان توجه کنید.  این تمرین به شما این امکان را می دهد تا بخوبی نقاط قوت و ضعف خودتان را شناسایی کنید و آنها را بهبود دهید.

 

اگر مدیر هستید، پیشنهاد می کنیم دوره زبان بدن برای مدیران راکه یکی از دوره های وبسایت معتبر لیندا است را از لینک زیر مشاهده نمایید:

دوره آموزشی زبان بدن برای مدیران (دوبله فارسی)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top