برخی از تکنیک های زبان بدن


زبان بدن یکی از مهارت های بسیار کاربردی در زندگی اجتماعی و حرفه ای هر فرد است. افرادی که با تکنیک های زبان بدن، آشنایی دارند، در زندگی حرفه ای خود بسیار موفق تر هستند. ارتباطات غیرکلامی تاثیر بسیار زیادی در روابط ما با دیگران دارد بطوری که افرادی که با تکنیک های زبان بدن آشنایی دارند، می توانند مخاطبین خود را به متقاعد نمایند. همچنین آشنایی با تکنیک های زبان بدن و هماهنگی آنها با ارتباط کلامی، به شما کمک می کند تا، اعتماد مخاطب خود را بیشتر جلب نمایید.

در ادامه قصد داریم به مروری برخی از این تکنیک ها بپردازیم:

 تکنیک زبان بدن

 

تشخیص دروغ:

یکی از کاربردهای زبان بدن، نحوه تشخیص دروغ است. شما با شناخت تکنیک های زبان بدن، می توانید تا حدودی تشخیص دهید که آیا مخاطب شما دروغ می گویند و یا با صداقت سخن می گوید. البته برای شناسایی دروغ تمرین بسیار زیاد لازم است و البته در کنارش تجربه نقش مهمی دارد. درادامه برخی از رفتارهایی که می تواند نشانه دروغ باشد را مرور می کنیم اما نکته مهم این است که اگر این نشانه ها را در فردی دیدید الزاماً او دروغ نمی گوید و بایستی عوامل محتلف را بسنجید، اما این نکات را باید بدانید تا مراقب رفتارهای خودتان باشید، چرا که اگر این موارد از شما بروز کند، ممکن است طرف مقابل فکر کند شما در حال دروغ گفتن هستید.

 

برخی از رفتارهای افرادی که دروغ می گویند، به شرح زیر می باشد.

  • معمولا این گونه افراد در حال صحبت کردن با شما، دچار تغییر رنگ پوست می شوند. ( قرمزی و یا رنگ پریدگی)
  • تند تند نفس کشیدن و صاف کردن دائمی گلو از دیگر رفتارهای زبان بدن این افراد است.

نکته: البته در مواقع استرس و اضطراب نیز این رفتارها نمایان می شوند. بنابرین با توجه به شناختی که از فرد دارید، می توانید تشخیص دهید که این رفتارها نشانه چیست.

  • افرادی که دروغ می گویند، معمولا از نگاه کردن به چشم های مخاطب خود، خودداری می کنند.
  • خاراندن بینی و گوش هم می تواند یکی از دلایل باشد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

تکنیک زبان بدن باز:

استفاده از این تکنیک زبان بدن در ارتباطات غیر کلامی، می تواند مخاطب را نسبت به ما مطمئن تر نماید. به این صورت که با استفاده از این تکنیک به او نشان می دهیم که، در آرامش کامل هستیم و به صحبت های او کاملا توجه می کنیم. از طرفی در این روش به طرف مقابل این احساس را انتقال می دهیم که، هیچگونه جبهه ای در برابر سخنان او نخواهیم گرفت.

برای آشنایی با روش استفاده از این تکنیک بهتر است با برخی از نمونه حرکات آن آشنا شوید. از جمله تکنیک های زبان بدن باز می توان به رفتار های زیر اشاره نمود.

- زمانی که مخاطب شما در حال صحبت است، بهتر است که کمی به پشتی صندلی تکیه دهید و به او نگاه کنید. این کار نشان دهنده توجه و دقت شما به صحبت های مخاطبتان می باشد.

- در تمامی روابط، نحوه دست دادن مهم است. قاطعانه و محکم دست بدهید. البته این به معنای ایجاد فشار روی دست مخاطب نمی باشد. دست دادن قاطعانه میزان قدرت و اعتماد به نفس شما را نشان می دهد

- راحتی و خونسردی در نوع نشستن، یکی از مهم ترین رفتارها در زبان بدن باز می باشد. این نوع رفتار نشان دهنده تسلط کامل شما روی موضوع و بحث است. وقتی مدام روی صندلی خودتان تکان می خورید و اینطرف آن طرف بروید، می تواند نشان از استرس و نگرانی شما باشد.

- یکی دیگر از مهم ترین تکنیک های زبان بدن، کنترل تن صدا و لحن صحبت کردن است. صدای ضعیف و یا صدای بیش از حد بلند، هر کدام نوعی ضعف در زبان بدن شما، محسوب می شود. بازی با تن صدا با توجه به مطالبی که می خواهید بیان کنید، از خسته شدن مخاطب جلوگیری می نماید. برای اینکه بتوانیدن بر روی صدای خودتان کنترل داشته باشید، لازم است در جلسات مختلف صدای خودتان را ضبط کنید و سپس با گوش دادن به آن، نحوه صحبت کردن خودتان را تجزیه و تحلیل نمایید.

- از صحبت کردن بدون وقفه و پیوسته جدا خودداری نمایید. زیرا شما را مانند انسان هایی جلوه می دهد، که تسلطی بر روی موضوع ندارند و می خواهند سریع تر مطلبی را ارائه دهند تا، صحبت به پایان برسد. سعی کنید پس از تمام شدن بخشی از صحبت هایتان، در جای درست مکث کنید. بهتر است این مکث به همراه لبخند باشد.

- تکیه دادن به پشتی صندلی و صاف نشستن، میزان اعتماد به نفس شما را در جلسه و مذاکره نشان می دهد.  اما مراقب باشید که بیش از حد روی صندلی راحت ننشینید. گاهی اوقات کمی خم شدن به جلو می تواند نشان دهنده توجه شما به صحبت های مخاطب باشد.

- از دیگر تکنیک های زبان بدن، توجه به حالت دست ها روی سینه است. در صورتی که دست به سینه بنشینید و دست ها به صورت ضربدری روی سینه قرار گیرند، این پیام را به مخاطب منتقل خواهید کرد که، با صحبت های او مخالفت هستید. البته ضروری است که شما این کار را انجام ندهید اما ممکن است دیگران از روی عادت یا هر موضوع دیگری این کار را انجام بدهند، فلذا هر دست به سینه ای نشان دهنده مخالفت نیست. باید عوامل مختلف را بررسی نمایید تا مطمئن شوید که آیا با شما مخالف است یا خیر. بعنوان مثال آیا تغییری در لحن مخاطب ایجاد شده است یا نه، ایا توجه او به شما کم شده است یا نه و... گاهی اوقات همین دست به سینه بودن، می تواند نشان دهنده توجه به صحبت های شما باشد.

 

انواع ژست های مهم در ارتباطات:

از دیگر تکنیک های زبان بدن، شناخت ژست های مختلف و مفهوم آنهاست. به طور مثال یکی از تکنیک های سخنرانان بزرگ، ژست قدم زدن در حین سخنرانی است. آنها بدون اینکه دست های خود را تکان دهند، روی صحنه قدم می زنند و سخنان خود را ارائه می دهند.

شناخت ژست های مختلف می تواند به شما کمک کند تا قدرت و تسلط خودتان را در مذاکره نشان دهید. در خصوص ژست های مذاکره، می توان مفصل صحبت کرد که سعی می کنیم در مطلبی جداگانه به آن بپردازیم.

 

اگر مدیر هستید، پیشنهاد می کنیم دوره زبان بدن برای مدیران راکه یکی از دوره های وبسایت معتبر لیندا است را از لینک زیر مشاهده نمایید:

دوره آموزشی زبان بدن برای مدیران (دوبله فارسی)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top