چگونه مهارت ارتباط موثر در محیط کار را افزایش دهیم؟


برای داشتن کسب و کاری موفق و یا دستیابی به موفقیت های شغلی، نیاز است تا افراد علاوه بر تجربه از    مهارت های منحصر به فرد و تخصصی نیز برخوردار باشند. توانایی برقراری ارتباط موثر در محیط کار، یکی از انواع مهارت های لازم و ضروری در هر حرفه و شغلی است. به طور کلی ارتباط موثر در محیط کار به معنای توانایی برقراری ارتباط مفید و موفقیت آمیز با دیگران است. برای تقویت این مهارت و داشتن ارتباط موثر در محیط کار، نیاز است تا با نکاتی آشنا شوید، تا بتوانید با استفاده از آنها مهارت ارتباط موثر خود را افزایش دهید. در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهایی برای افزایش مهارت ارتباط موثر در محیط کار آشنا کنیم.

 

مهارت ارتباط موثر

 

راهکارهای افزایش مهارت ارتباط موثر در محیط کار

سخنوری:

یکی از مهم ترین ابزارهای تقویت مهارت ارتباط موثر در محیط کار، توانایی بالا در سخنوری است. افرادی که فن بیان قوی دارند، می توانند با تسلط کامل بر موضوع صحبت نمایند. همین تسلط افراد مقابلشان را راغب به شنیدن سخنان و ایده های آنها می کند. از طرفی این ابزار کمک می کند تا، از کلمات در جای درستشان استفاده کنند.

خوب شنیدن:

از دیگر مهارت های مهم در داشتن ارتباطی موثر در فضای کاری، می توان به هنر خوب شنیدن اشاره نمود. افرادی که به صحبت های طرف مقابل خود به خوبی گوش می دهند، می توانند ایده ها و پیشنهاد هایی را با توجه به صحبت های طرف مقابلشان، ارائه دهند.

همدلی کردن:

برای داشتن ارتباط موثر در محیط کار، نیاز است تا در برخی مواقع خود را به جای طرف مقابلمان بگذاریم. در این صورت می توانیم بهتر به خواسته های او پی ببریم. اما توجه داشته باشید که، این رفتار یک حد تعادل دارد، بنابراین نباید در ابراز همدردی افراط کنیم.

اعتماد کردن:

برای موفقیت در موقعیت های شغلی، نیاز است تا با دیگر سازمان ها و یا افرادی که در حوزه کاری شما مشغول به فعالیت هستند، ارتباط موثر برقرار نمایید. بنابراین باید بتوانید به آنها اعتماد کنید و با آنها همکاری نمایید.

انعطاف پذیر بودن:

از دیگر موارد مهم در افزایش ارتباط موثر در محیط کار، انعطاف پذیری است. داشتن شخصیت خوب و دوست داشتنی از صفاتی است که، افراد را ترغیب می کند تا با شما ارتباط برقرار نمایند. داشتن رفتار خشک و عبوس هیچگونه جذابیتی برای افراد نخواهد داشت.

توجه به فرد مقابل:

از دیگر مهارت های مهم در برقراری ارتباط موثر در محیط کار، توجه به مخاطب است. از فرد مخاطب شما احساس کند که به او توجه ندارید و یا مجبور هستید وانمود به، توجه کنید. شانس برقراری ارتباط موثر را از دست خواهید داد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

قضاوت به جا و درست:

قضاوت های نادرست یکی از آفت های بزرگ و خطرناک در برقراری ارتباطی موثر است. بنابراین برای اینکه ارتباطی موثر داشته باشید، نیاز است تا حرف های فرد مقابلتان را به درستی بشنوید و درک کنید. سپس با توجه به آن قضاوت درست و به جایی را انجام دهید. خیلی اوقات وسوسه می شویم که سریع و از روی ظاهر قضاوت کنیم که این موضوع به شدت به ضرر ما خواهد بود و ممکن است آسیب جدی به روابط ما بزند.

تقویت مهارت مذاکره کردن:

در ادامه برای داشتن ارتباط موثر در محیط کار، نیاز است تا بتوانید مخاطب خود را متقاعد نمایید. پس از سخنرانی با فن بیانی قوی، نیاز است تا پیشنهادات خود را ارائه دهید. نحوه ارائه شما باید به گونه ای باشد که، مخاطب را به پذیرفتن پیشنهاد شما، ترغیب نماید. اصول مذاکره به شما کمک می کند تا بهتربر سر خواسته های خودتان صحبت کنید و به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.

روشن فکری:

برای تقویت مهارت ارتباط موثر در محیط کار، بهتر است با فرد مقابلتان به روز و محترمانه سخن بگویید.  ارائه پیشنهادهای به روز و برخورد روشن فکرانه، می تواند در برقراری ارتباط موثر، بسیار تاثیر گذار باشد.

استفاده درست از زبان بدن:

استفاده از زبان بدن می تواند موجب اعتماد بیشتر مخاطب شود. از طرفی با شناختن رفتار بدن در حالت های مختلف، می توانید به خواسته ها و احساسات طرف مقابلتان پی ببرید. با استفاده درست از زبان بدن خود، می توانید به راحتی مخاطب را تحت تاثیر خود قرار دهید. از طرفی مخاطب شما می تواند با دیدن هماهنگی زبان بدن و کلامی شما، به میزان صداقت کلام شما پی ببرد. داشتن یک زبان بدن خوب و حرفه ای به شما کمک می کند تا مفهوم کلام خودتان را هم بهتر به مخاطب منتقل کنید.

درست رفتار کردن:

از دیگر مهارت های موثر در افزایش مهارت ارتباط موثر در محیط کار، رفتار مودبانه و درست است. استفاده از کلمات مودبانه مانند لطفا، متشکرم، خواهش می کنم و ... همگی از جمله کلمات طلایی هستند که، می توانند میزان ادب و شخصیت مثبت شما را به مخاطبین نشان دهند. هر چه از این کلمات طلایی بیشتر استفاده کنید، جایگاه بهتر و بالاتری خواهید داشت.

 

یک ارتباط حرفه ای در محیط کار به شما کمک می کند تا جایگاه بهتری داشته باشید. برای این مهم لازم است اصول و تکنیک های مختلفی را بیاموزید که این اصول در دوره مهارت های ارتباط موثر در محیط کار بیان شده است. بر روی لینک زیر کلیک کرده و توضیحات این دوره را بخوانید و در ان شرکت نمایید.

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای در محیط کار

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top