ارتباط موثر چیست و چگونه در آن مهارت کسب کنیم؟


ارتباط موثر به ارتباطاتی گفته می شود، که ما می توانیم به واسطه آن تمامی تصوراتمان را به درستی به فرد مقابلمان منتقل نماییم. ارتباط فقط به معنای ارتباط کلامی نیست، بلکه ارتباطات موثر می توانند غیر کلامی و با استفاده از زبان بدن شکل گیرند. به طور کلی ارتباط موثر، نوعی ارتباط کلامی و یا غیر کلامی است، که می تواند بیشترین درک را از پیام ما در طرف مقابلمان ایجاد نماید. در ادامه قصد داریم شما را با تعریف ارتباط موثر و نحوه فرا گیری این مهارت، بیشتر آشنا کنیم.

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر یکی از موضوعات بسیار مهم در زندگی اجتماعی، فردی و شغلی است که، نیازمند یادگیری مهارت های مختلفی است.

از انواع مهارت های مهم در داشتن ارتباطات موثر می توان به شناخت مهارت استفاده درست از زبان بدن، مهارت تسلط گفتاری، مهارت سخنرانی و ارائه و ... اشاره نمود. البته هدف شما، یادگیری تخصصی هر کدام از این مهارت ها نیست. بلکه هر کدام از این مهارت ها، ابزاری برای فرا گیری مهارت ارتباط موثر است.

از طرفی از آنجایی که مغز هر انسانی از یک میزان سطح ادراکی برخوردار است. برای ایجاد درک بهتر و موثرتر در فرد مقابلتان، نیاز است تا با توانایی های شناخت مغز انسان ها تا حدودی آشنایی پیدا کنید. مهارت ارتباطات موثر، از جمله مهارت های بسیار موثر و کاربردی در زندگی کاری هر انسانی است. به همین دلیل است که این مهارت برای تمامی سازمان ها در اولویت قرار دارد.

 

ارتباط موثر چیست

 

نکات حائز اهمیت در یادگیری ارتباط موثر

برای کسب مهارت ارتباط موثر، نیاز به ابزارهای مهارتی متفاوتی می باشد. که هر کدام از آنها کاربرد موثری در یادگیری این مهارت دارند. در ادامه به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

1- مهارت زبان بدن:

یکی از مهارت های مهم، که ابزاری کاربردی برای یادگیری مهارت ارتباط موثر است، شناختن زبان بدن است. استفاده از زبان بدن در ارتباطات بسیار موثر است. از طرفی برای شناخت میزان درک و احساسات پنهان یک فرد، کافی است به زبان بدن او توجه کنید. حالت چشم ها، حرکت دست ها، نوع ایستادن و یا نشستن و ... همگی از جمله مواردی هستند که، می توانند به شما کمک کنند تا به احساسات طرف مقابلتان پی ببرید. این کار موجب می شود تا نحوه بیان خواسته و برقراری ارتباطات خود را به سمت و سوی موفقیت، پیش ببرید.

2- تسط گفتاری و یا کلامی:

از دیگر ابزارهای کاربردی در یادگیری این مهارت، تسط کلامی است. افرادی که با کلمات و جای درست آنها در جملات آشنایی کامل دارند می توانند جملات تاثیر گذارتری را بیان نمایند. همچنین هر چه سخنان شما شفاف تر و واضح تر بیان شود، تاثیر گذاری آن نیز بیشتر می شود. به همین دلیل است که، تسلط گفتاری در بالا بردن درک طرف مقابل از صحبت های شما و جلوگیری از به وجود آمدن سوء تفاهم ها، بسیار موثر است.

3- مهارت سخنرانی و ارائه:

مهارت در سخنرانی و گفتگو، شاید تاثیر کمتری در یادگیری این مهارت داشته باشد. اما قطعا بی تاثیر نخواهد بود. کسانی که در این مهارت قوی هستند، می توانند با برقراری ارتباط کلامی، فرد مقابل خود را متقاعد سازند تا از سخنان آنها استقبال نمایند.

4- مهارت شنیداری:

از دیگر ابزارهای مهارتی در یادگیری ارتباط موثر، خوب شنیدن است. برای اینکه بتوانید با فرد مقابلتان ارتباط بهتر و موثرتری برقرار نمایید، نیاز است تا حرف های او را به خوبی بشنوید و درک کنید. سپس با توجه به خواسته و نیازهای او، راهکار ارائه دهید. و یا با توجه به سخنان او، پاسخ مناسبی به او بدهید. این ابزار یکی از مهمترین ابزارهاست که متاسفانه در اکثر اوقات مورد استفاده قرار نمی گیرد و خیلی ها فکر می کنند ارتباط موثر تنها خوب حرف زدن است، در صورتی که بخش مهمی از ارتباط موثر، خوب گوش دادن است. (دوره آموزش هنر گوش دادن حرفه ای)

 

ارتباط موثر

 

یادگیری ارتباط موثر و موانع آن

یکی از موانع قدرتمند در برابر یادگیری ارتباط موثر، عدم هماهنگی میان ارتباط کلامی و ارتباط غیر کلامی است. هماهنگی میان این دو ارتباط از مهم ترین اصل های یادگیری مهارت ارتباطات موثر است. در صورتی که شما با کلام مطلبی را بیان نمایید، اما زبان بدن شما آن را تایید نکند فرد مقابلتان گمان می کند که شما اعتماد به نفس ندارید، به او دروغ می گویید، از سخنان خود مطمئن نیستید، از مهارت های کافی در برقراری ارتباط برخوردار نیستید و ...

همین موضوع باعث ایجاد بی اعتمادی در فرد مقابل شما می شود. بنابراین برای برقراری ارتباط در ابتدا باید از کلامی که می خواهید بیان نمایید، مطمئن شوید و سپس آن را باور کنید. در این صورت می توانید آن را با رفتارتان نیز تایید کنید و هماهنگی کامل بین زبان بدن و گفتارتان داشته باشید.

 

موضوع ارتباط موثر در محیط کار از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر بتوانیم ارتباط موثری در محیط کار برقرار کنیم، هم موثرتر خواهیم بود و هم از کار و شغلمان لذت بیشتری می بریم. در این راستا توصیه می کنیم در دوره آموزشی که با همین عنوان تهیه شده است شرکت کنید و اصول ارتباط موثر در محیط کار را بیاموزید.

دوره آموزشی ارتباطات موثر و حرفه ای در محیط کار

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top