وظایف روابط عمومی چیست؟ (8 مورد از مهمترین وظایف روابط عمومی)


روابط عمومی از جمله مهارت هایی است که، برای موفقیت و رشد زندگی اجتماعی فرد و کسب و کارهای متفاوت نیاز است. هر چقدر وظایف روابط عمومی در هر فرد به درستی انجام شود، ارتباطات موثرتری میان افراد مختلف اتفاق می افتد. به همین دلیل است که امروزه روابط عمومی یکی از مهم ترین و اساسی ترین اصل های مدیریت در سازمان های مختلف می شود. تکنیک ها، وظایف و اهداف بسیار زیادی در یادگیری این مهارت وجود دارد. در ادامه قصد داریم شما را با وظایف روابط عمومی، به طور کامل آشنا کنیم.

 

وظایف روابط عمومی چیست؟

 

وظایف روابط عمومی چیست؟

 

1- معرفی و شناساندن نقاط مثبت محصولات و یا خدمات یک سازمان:

یکی از ابتدایی ترین وظایف روابط عمومی، بررسی اقدامات و فعالیت های مثبت یک سازمان و معرفی آنها از طریق رسانه های مختلف به عموم است.

روابط عمومی یک سازمان به صورت حضوری فقط می تواند به تعداد محدودی از افراد، اقدامات خود را معرفی نماید. اما استفاده از تبلیغات و معرفی در رسانه های عمومی، می تواند در شناساندن محصولات و یا خدمات، بسیار گسترده تر اقدام نمایند.

 

2- پاسخ گویی صادقانه و شفاف به رسانه ها و سازمان های دیگر:

یکی دیگر از وظایف روابط عمومی، پاسخ گویی به شایعات و شبهات مطرح شده در رسانه ها است. در صورتی که در رسانه ها مطالبی مطرح شده باشد که سازمان آن را کذب می داند و یا ممکن است موجب شبهاتی در عموم گردد، مدیر روابط عمومی وظیفه دارد که، طی صحبت با رسانه مورد نظر، این شبهات را بر طرف نماید.

 

این مطلب را هم بخوانید: روابط عمومی چیست و چه کاربردی دارد؟

 

3- به وجود آوردن تفاهم و بر طرف نمودن سوء تفاهم ها:

ایجاد تفاهم و بر طرف نمودن سوء تفاهم ها یکی دیگر از وظایف مهم این شغل می باشد. افرادی که در سازمان های مختلف مشغول به فعالیت هستند و یا حتی کسانی که با سازمان ها در ارتباط هستند. ممکن است دچار برداشت های اشتباهی از فعالیت های مختلف شوند. در چنین مواقعی وظیفه روابط عمومی، بر طرف نمودن برداشت اشتباه آنها و رفع سوء تفاهم ها می باشد. پاسخ ها باید به گونه ای باشد که از ایجاد سوء تفاهم های جدید جلوگیری نماید.

 

مهمترین وظایف روابط عمومی

 

4- ایجاد هماهنگی و نظم در فعالیت های درون سازمانی:

ایجاد هماهنگی درون یک سازمان از جمله وظایف روابط عمومی می باشد. در صورت عدم نظم در همکاری و فعالیت های یک سازمان، کیفیت خدمات و یا محصولات نهایی سازمان به شدت کاهش می یابد. بنابراین هماهنگی میان فعالیت های درونی یک سازمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

5- بررسی بازخورد فعالیت های سازمان در جامعه

از دیگر وظایف روابط عمومی، بررسی واکنش های عمومی به فعالیت های یک سازمان است. تحقیق و بررسی روی واکنش مردم و جامعه نسبت به فعالیت های یک سازمان، در تعیین موفقیت و کیفیت فعالیت های یک سازمان بسیار موثر است. زیرا این کار موجب تقویت مهارت های مختلف در کارمندان یک سازمان می شود و   می تواند در افزایش میزان موفقیت آن، بسیار موثر واقع شود.

به طور کلی بررسی بازخورد های یک جامعه نسبت به فعالیت های یک سازمان، موجب پی بردن به نقاط ضعف و قوت یک سازمان می شود.

 
 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

6- جلب رضایت مشتریان و تمامی افرادی که با سازمان در ارتباط اند

یکی دیگر از کارهایی که واحد روابط عمومی در جهت موفقیت سازمان بایستی انجام دهد، توجه به خواسته ها و نظرات اطرافیان سازمان است. از آنجایی که مهم ترین رکن برای موفقیت یک سازمان، این است که کارمندان به درستی وظایف خود را انجام دهند. در صورتی که به نیاز و خواسته های آنها اهمیتی داده نشود، ممکن است در کار آنها خللی ایجاد شود. همچنین شناختن نیاز بهتر مشتریان در ارائه خدمات با کیفیت بسیار موثر است.

روابط عمومی باید این توانایی را داشته باشد تا بتواند با ارتباط بهینه با کارکنان، خواسته های و نیازهای آنها را شناسایی کرده و بتواند در برطرف کردن آنها اقدام های لازم را انجام دهد.

 

7- آماده سازی عموم برای اجرای برنامه های سازمان:

از حائز اهمیت ترین وظایف روابط عمومی می توان به شناخت نیاز جامعه اشاره نمود. به همین منظور اگر قرار است که سازمان برنامه هایی را اجرایی نماید، بهتر است در ابتدا نیازهای عموم را شناسایی نماید و با توجه به آن، برنامه های خود را برای عموم معرفی نموده و اجرایی نماید.

 
8- جلب رضایت سازمان هایی که نیاز است با آنها همکاری نمایند:

همکاری از مهم ترین فاکتورهای موفقیت می باشد. به همین دلیل روابط عمومی یک سازمان، باید به فکر ایجاد همکاری و جلب رضایت سازمان هایی باشد که قرار است با آنها همکاری داشته باشند.

 

نتیجه گیری:

روابط عمومی یکی از بخش های مهم سازمان هاست که در صورتی که وظایف او بدرستی تعریف شود و بتواند این وظایف را بخوبی اجرا نماید می تواند نقش بسزایی در موفقیت و پیشرفت سازمان داشته باشد.

 

دوره آموزشی روابط عمومی مدرن

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top