روابط عمومی چیست و چه کاربردی دارد؟


روابط عمومی به معنای مدیریت روابط و انتقال اطلاعات میان افراد و یا سازمان های مختلف است. به طور کلی روابط عمومی مجموعه ای از تلاش های فرد و یا سازمانی است، که می خواهد ارتباطی موثر با دیگران برقرار نماید.

به طور مثال انواع سخنرانی ها، برگزاری کنفرانس ها، صحبت در حضور رسانه ها و ... همگی از فعالیت هایی می باشند که، نیاز به روابط عمومی بسیار بالا و موثری دارد. در ادامه قصد داریم شما را با تعریف روابط عمومی و ویژگی های آن بیشتر آشنا کنیم.

 

روابط عمومی چیست

 

روابط عمومی چیست؟

به طور کلی روابط عمومی یک مهارت می باشد که، از آن برای متقاعد کردن افراد مقابل استفاده می شود. به طور مثال فروشنده های حرفه ای به شدت در یادگیری این مهارت کوشا هستند. زیرا با استفاده از آن می توانند مشتریان را متقاعد کنند تا، از آنها خرید کنند. این مهارت موجب ارتباطات سودمند و دو طرفه میان افراد و یا سازمان های مختلف می شود.

سازمان هایی که کارمندان آن این مهارت را در خود پرورش داده اند، در کسب و کار و حرفه خود بسیار موفق تر و معروف تر هستند. به همین دلیل خیلی از افراد روابط عمومی را با تبلیغات اشتباه می گیرند. زیرا در هر دو فن بیان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین هر دو به دنبال موفقیت و معرفی خود به افراد مختلف هستند. اما روابط این مهارت با تبلیغات بسیار متفاوت می باشد که، در ادامه به تفاوت آنها اشاره خواهیم نمود.

روابط عمومی در کجا بسیار کاربرد دارد؟

از مهارت روابط عمومی در موقعیت های مختلفی استفاده می شود. که از مهم ترین آنها می توان به موقعیت های زیر اشاره نمود.

- برای برگزاری رویدادهای مختلف

- برای استفاده از شبکه های اجتماعی و وب سایت ها، به عنوان روشی برای کسب درآمد

- برای برقراری ارتباط با مطبوعات

- در اجرای سخنرانی و کنفرانس ها

- برای انجام پوشش های تبلیغات رسانه ای و خبر رسانی

- برای انجام تحقیقات مختلف جهت دریافت اطلاعات کاری و یا بررسی محصولات و خدمات مختلف

- کنترل نمودن و مدیریت بحران در شرایط مختلف

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

تفاوت روابط عمومی و تبلیغات در چیست؟

یکی از مهم ترین و بارزترین تفاوت های روابط عمومی و تبلیغات، نحوه برنامه ریزی است. معمولا این مهارت برای موفقیت های بلند مدت برنامه ریزی می کند. اما تبلیغات صرفا برای معرفی محصول و یا خدمات و نشان دادن جذابیت آن در کوتاه مدت برنامه ریزی می کند.

 روابط عمومی سعی دارد که مشتریان و مخاطبین را به صورت دائمی جذب شرکت و یا سازمان نماید. همچنین استفاده از این مهارت کاملا فکر شده و با تحلیل شرایط شرکت و مشتریان انجام می شود. اما تبلیغات ریسک بالایی را می پذیرد. و سعی می کند که برای یک مدت کوتاه مشتریان زیادی را جذب محصول و یا خدمات خود کند.

از طرفی تبلیغات با اغراق کردن در رابطه با محصول و خدمات سعی در جذب مشتریان دارد. اما از مهم ترین ویژگی های روابط عمومی، شناختن کامل و شفاف شرکت و محصولات یا خدماتش به مشتریان است. زیرا این مهارت مشتریان را صاحبان اصلی شرکت خود می داند و معتقد است که در صورت نبود مشتری شرکت و سود دهی نیز وجود نخواهد داشت.

یکی دیگر از ویژگی ها دسته بندی اطلاعات می باشد. برای یک شرکت و یا سازمان، اطلاعات بسیار زیادی در زمینه حوزه فعالیت آنها وجود دارد که شاید تمامی این اطلاعات به درد کار آنها نخورد و آنها فقط به برخی از این اطلاعات نیاز داشته باشند.

 در اینگونه مواقع روابط عمومی بسیار کاربردی واقع می شود. زیرا مهارت روابط عمومی تمامی اطلاعات مورد نیاز و کاربردی در زمینه فعالیت شرکت را در مدت زمان کمتری ارائه می دهد.

دغدغه اصلی این روابط شفاف سازی اهداف و رازهای یک سازمان برای مشتریان آن می باشد. بر خلاف تبلیغات که قصد دارند مشتریان را با اغراق در رابطه با محصول نهایی جذب نمایند، روابط عمومی قصد دارد تمامی اهداف سازمان را برای مشتریان روشن نمایند. زیرا مشتریان را عضو اصلی و جدایی ناپذیر سازمان می دانند.

 

این مطلب را از دست ندهید:   بهترین روش تبلیغات برای جذب مشتری

 

یکی دیگر از مهمترین تفاوت های روابط عمومی و تبلیغات در سرمایه و هزینه های آن است.

 

تبلیغات با هزینه های سنگین، قصد دارد مشتریان را جذب شرکت نمایند، که این در کوتاه مدت جواب گو می باشد. اما این روابط به منظور سود دهی و افزایش سرمایه شرکت ها عمل می کنند. قصد آنها جذب مشتریان با دانستن واقعیت ها است.

به عنوان نتیجه گیری می توان اینگونه بیان کرد که روابط عمومی یکی از نیازمندی های سازمان هاست و سازمان ها و کسب و کارها بایستی به این مقوله توجه ویژه ای داشته باشند، چرا که روابط عمومی در بلند مدت می تواند به شدت برای سازمان ها سود ایجاد کند.


پیشنهاد می کنیم برای کسب دانش بیشتر در حوزه روابط عمومی، در دوره ای که با همین عنوان در سایت بارگزاری شده است شرکت کنید، این دوره، یکی از دوره های وب سایت لیندا است که به فارسی دوبله شده است.

دوره آموزشی روابط عمومی مدرن (public relations)

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top