چرا مدیران باید به زبان بدن اهمیت بدهند؟


استفاده از زبان بدن برای مدیران، یکی از حرفه ای ترین رفتارهای اجتماعی محسوب می شود. زیرا واکنش مخاطبین را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی زبان بدن یکی از پایه های اصلی قوانین ارتباطی و اجتماعی می باشد که در صورت عدم استفاده درست از آن، می تواند به روابط اجتماعی و حرفه ای آسیب وارد نماید.

 زبان بدن می تواند میزان ادب و احترام شما را در ذهن مخاطب تعیین نماید. مدیران جزو افراد حرفه ای محسوب می شوند که، بیش از سایر افراد باید به زبان بدن خود توجه داشته باشند.

 در ادامه قصد داریم شما را با اهمیت زبان بدن برای مدیران بیشتر آشنا کنیم.

 زبان بدن برای مدیران

اهمیت زبان بدن برای مدیران:

به طور معمول زمانی که دو یا چند فرد با یکدیگر صحبت می کنند، ناخواسته به بدن خود را از جمله دستها، حرکت می دهند که هر کدام از این حرکات می تواند میزان ادب، عصبانیت، ناراحتی، استرس و... را در فرد نمایان کنند.

احتمالا شما اصطلاح body language (بادی لنگویچ) را شنیده اید. کتاب های متعددی نیز در رابطه با تقویت زبان بدن و قدرت آن در زندگی افراد، به چاپ رسیده است. این موضوع می تواند اهمیت زبان بدن را برای شما تا حدودی روشن کند.

زبان بدن برای مدیران، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا آنها با افراد زیادی از جمله کارمندان، شرکا، رقبا و مشتریان در ارتباط هستند. بنابراین باید بتوانند در حین صحبت کردن احساس اقتدار، اعتماد، صمیمیت، احترام، قدرت و... را در مخاطبین خود ایجاد نمایند.

مدیران باید حین صحبت با کارمندان خود علاوه بر ایجاد صمیمیت میزان احترام و اقتدار خود را نیز نشان دهند. از طرفی در حین صحبت با مشتریان باید بتوانند اعتماد آنها را جلب نمایند. بنابراین استفاده از زبان بدن برای مدیران می تواند در روابط کاری آنها بسیار تاثیر گذار باشد.

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

نکات کاربردی در تقویت زبان بدن:

1- یکی از مهم ترین نکات در رعایت اصول زبان بدن لبخند زدن است. لبخند زدن از مهارت های بسیار مهم در قوانین زبان بدن است. بنابراین اگر بخواهید در برخورد اول نظر مخاطب را به خود جلب نمایید، لبخند زدن را فراموش نکنید. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که لبخند زدن به معنای به نمایش گذاشتن دندانها و یا لبخند های مصنوعی نیست. بلکه لبخند زدن به معنای یک لبخند کمرنگ و طبیعی می باشد که باعث ایجاد احساس اعتماد و راحتی در مخاطب می شود.

2- از دیگر مهارت های زبان بدن برای مدیران، نوع نشستن است. در هنگام صحبت کردن با مخاطب تحت هیچ شرایطی قوز نکنید. خم شدن شانه ها می تواند نشان دهنده عدم اعتماد به نفس شما باشد. مدیرانی که با شانه هایی صاف و بدون قوز می نشینند، اعتماد بیشتری را در مخاطب ایجاد می کنند.
همچنین هنگام نشستن خیلی راحت نشستن بر روی صندلی هم می تواند تاثیر منفی داشته باشد، زمانی که اینگونه می نشینید حس بی احترامی را به مخاطب منتقل می کنید. سعی کنید حرفه ای و صاف بنشینید و برای اینکه به مخاطب نشان دهید که به او توجه می کنید، کمی به جلو متمایل شوید.


زبان بدن

3- نکته دیگر، توجه به حرکات سر و دستها است. به طور مثال پس از صحبت مخاطب، سر خود را به نشانه تایید مخاطب تکان بدهید و یا در هنگام صحبت از دست هایتان برای مفهوم تر کردن صحبت هایتان استفاده نمایید. نکته مهم در استفاده از دست ها در هنگام صحبت این است که مراقب باشید حرکت دست هایتان نشانه بی احترامی به مخاطب نباشد. بعنوان مثال، هیچگاه مخاطب را با انگشت اشاره نشان ندهید، یا سعی کنید در بیشتر اوقات، کف دستتان در حین صحبت مشخص باشد.

4- عدم سکون در طولانی مدت، نکته دیگری است که بایستی رعایت شود. در صورتی که در مدت زمان زیادی در یک حالت به صحبت های خود ادامه دهید، می توانید موجب خستگی چشم و بی حوصله شدن مخاطب شوید. بنابراین در حین صحبت کردن سعی کنید بایستد، جای نشستن خود را تغییر دهید و یا کمی قدم بزنید و مجدد صحبت خود را ادامه دهید.

5- یکی دیگر از مواردی که در زبان بدن بسیار موثر است، ارتباط چشمی مدیران با مخاطب است. برقراری ارتباط چشمی با افراد موجب می شود تا، از صداقت شما مطمئن شوند. همچنین نشان می دهید که، برای آنها احترام قائل می باشید.
در برقراری ارتباط چشمی باید دقت کنید که همانطور که برقرار نکردن ارتباط چشمی مناسب نیست، برقرار دائم ارتباط چشمی و بگونه زل زدن به چهره مخاطب هم پسندیده نیست.

 

نکات اشاره شده در این مطلب می تواند به شما کمک کند تا حداقل اصولی که در زبان بدن  مهم است را رعایت کنید و مدیر حرفه ای تری باشید. به شما پیشنهاد می کنیم برای یادگیری بیشتر زبان بدن، در دوره ای که برای مدیران و رهبران توسط آکادمی لیندا تهیه شده است و بصورت دوبله در ایران آکادمی ارائه شده است، شرکت نمایید.

 

دوره آموزشی زبان بدن برای مدیران (دوبله فارسی)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top