نقشه ذهنی چیست؟


شاید عنوان نقشه ذهنی را زیاد شنیده باشید و یا حتی در رفتار خودتان، مقداری از آن فعال باشد. اما به طور کلی با مفهوم آن آشنایی نداشته باشید.

آیا تا به حال پیش آمده که برای امتحانات خود برنامه ریزی کنید و یا برای نحوه ارائه مطالب خود در سخنرانی ها برنامه ریزی نمایید؟!؟ اگر تا به حال این اتفاقات برای شما پیش آمده است شما چیزی شبیه به نقشه ذهنی را انجام داده اید.

تونی بوزان یکی از نویسنده های برتر، در حوزه نقشه های ذهنی است که کتاب های گوناگونی در این باره به چاپ رسانده است. تونی بوزان ساختار نقشه های ذهنی را شاخه ای می داند و معتقد است، مانند آن در طبیعت به وفور یافت می شود. در ادامه قصد داریم شما را با نقشه ذهنی بیشتر آشنا کنیم.

 نقشه ذهنی

 

نقشه ذهنی چیست؟

به اعتقاد بوزان برای کشیدن نقشه ذهنی باید مانند یادداشت برداری، تمرینات بسیاری داشت. استفاده از نقشه ذهنی به انسان کمک می کند تا ایده ها شفاف تر، نحوه آموزش موثرتر و یادداشت برداری و انتقال آن سریع تر اتفاق بی افتد.

برای استفاده از نقشه ذهنی می توانید از نرم افزار های مختلفی روی کامپیوتر و یا گوشی همراه خود استفاده نمایید. اما نوشتن نقشه ذهنی به صورت دستی هم، کار سختی نیست. از موارد حائز اهمیت در کشیدن نقشه ذهنی مهارت شما در طراحی می باشد.

به طور کلی برای بهتر کشیدن نقشه ذهنی، سعی کنید، کلمات را دقیق و شفاف انتخاب نمایید. برای درک بهتر مفهوم کلمات در نقشه های ذهنی، از عناصر بصری دیگری مانند نقاشی و خطوط نیز استفاده نمایید.

از نوشتن جملات با رنگ و اندازه های متفاوت استفاده کنید. کاغذی که قصد دارید روی آن ترسیم نمایید را به اندازه ای باز در نظر بگیرید. که در میانه کار مجبور به تعویض برگه نشوید.

همچنین سعی کنید تا جای ممکن جملات را کوتاه نموده و از تصاویر استفاده نمایید. این کار می تواند در درک بهتر موضوع به شما کمک کند.

برای طراحی بهتر نقشه ذهنی، در ابتدا اهداف و ایده های اصلی خود را مشخص کنید. سپس از مرکز صفحه شروع به کشیدن کنید. تصویری که مربوط به اهداف اصلی شما می باشد را، در مرکز صفحه قرار دهید. برای شروع کار می توانید از سه رنگ اصلی برای نوشتن استفاده کنید. از تصویر به دیگر جهات برگه خطوطی شعاعی رسم نمایید. برای هر خط از یک تصویر و کلمه کلیدی استفاده کنید. و نقشه ذهنی خود را گسترش دهید.

شما می توانید به هر کدام از شاخه ها، زیر شاخه بدهید. سعی کنید مطالب را کوتاه بنویسید، اما بگونه ای باشد که بعداً وقتی می خواهید یادآوری کنید، با خواندن همان کلمه یا جمله کوتاه، کل مطلب را به خاطر بیاورید.

از نقشه ذهنی برای یادداشت برداری از کتاب هایی که می خوانید، برای تدریس، بخش بندی مطالبی که می خواهید بگویید، خلاصه و گزارش جلسه و ... می توان استفاده کرد.

 


توصیه می کنیم برای یادگیری بیشتر، دوره آموزشی نقشه ذهنی را مشاهده کنید. برای مشاهده توضیحات دوره بر روی عبارت زیر کلیک نمایید.

دوره آموزشی نقشه ذهنی ( MindeMap - مایند مپ)

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top