زبان بدن چیست؟

 

خیلی از افراد فکر می کنند، استفاده از زبان گفتاری برای برقراری ارتباطات کاری و اجتماعی کفایت می کند، اما این افراد معمولا از قدرت بالای زبان بدن در برقراری ارتباطات اجتماعی بی خبر هستند. زبان بدن و استفاده صحیح از آن در هنگام برقراری ارتباط کاری و یا اجتماعی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

 در برقراری روابط کاری تکنیک های مختلفی در استفاده از زبان بدن وجود دارد که در ادامه در رابطه با برخی از نکات طلایی استفاده از آن آشنا خواهیم شد.

 زبان بدن

 

زبان بدن چیست؟

به طور کلی BADY language یک ارتباط غیر کلامی است. زبان بدن یکی از انواع ارتباطاتی است که، انسان ها آگاهانه و یا ناخود آگاه از آن در برقراری ارتباط استفاده می کنند. بنابراین در موفقیت و عدم موفقیت فرد در ارتباطات او، قطعا تاثیر گذار است. به همین دلیل بهتر است از آن با اصول درست و به جا استفاده نمایید.

شما قبل از برقراری ارتباط کلامی با افراد، رفتارهای آنها را می بینید و بررسی می نمایید. از رفتار او تشخیص   می دهید که با آن فرد دوستانه و صمیمی برخورد نمایید و یا اینکه خشک و رسمی رفتار کنید.

 بنابراین زبان بدن در برقراری ارتباط بسیار حائز اهمیت می باشد. افرادی که با تکنیک های اصولی زبان بدن آشنایی دارند می توانند از رفتار افراد گفت و گوی احتمالی آنها را پیش بینی کنند. همچنین در گفت و گو با افراد می توانند رفتار احتمالی آنها را حدس بزنند.

 

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

نکات حائز اهمیت در استفاده از زبان بدن

  • با توجه به شرایط افراد، زبان بدن آنها را تحلیل نمایید و بصورت مطلق به تکنیک ها و اصول زبان بدن توجه نکنید، به طور مثال گفته می شود افرادی که دست به سینه ایستاده اند را افرادی محتاط تلقی می نمایید که گارد گرفته اند. اما در برخی مواقع ممکن است، افراد به دلیل احساس سرما، درد و ... دست به سینه ایستاده باشند و یا حتی در کشور ما از کودکی به ما یاد داده اند که فرد منظم، دست به سینه می نشیند.
  • برای درک بهتر رفتار افراد مختلف، مجموعه رفتار و گفتار آنها را مورد بررسی قرار دهید، نه یک تک رفتار را. این به معنی تحلیل رفتار کلی افراد است. یکی از عمده ترین اشتباهات در تحلیل رفتار انسان ها، توجه به یکی از رفتارهای آنها است که موجب می شود شما نتوانید، برداشت درستی از رفتار افراد داشته باشید و دچار سوتفاهم شوید. به طور مثال خاراندن سر به تنهایی می تواند دلایل متعددی داشته باشد. مانند فراموش کاری، دروغ گویی، خارش پوست سر، ایجاد شوره سر و.... اما افرادی که به طور همزمان با خاراندن سر، پاهایشان را تند تند تکان می دهند این افراد احتمالا مضطرب می باشند و یا اینکه ممکن است دروغ بگویند و یا حتی ممکن است این فرد به این رفتار عادت کرده باشد و این حرکت او هیج معنایی نداشته باشد، بنابراین به تمام رفتارهای فرد مقابل به طور همزمان نگاه کنید.

 

این ویدئو را هم ببینید: زبان بدن هویت شما را شکل می دهد.

نقش زبان بدن در انواع ارتباطات

در ابتدا به بررسی اهمیت رفتار در ارتباطات دوستانه می پردازیم. در این روابط علاوه بر صمیمیت گفتاری، رفتار شما نیز بسیار تاثیر گذار می باشد. به دست دادن هنگام سلام و خداحافظی کردن با افراد مختلف فکر کنید. آیا شما همانگونه که با دوستان خود دست می دهید، با رئیس کاری خود نیز دست می دهید؟

 قطعا اینطور نخواهد بود. احساس صمیمیت در رابطه های دوستانه نحوه رفتار شما را نیز تعیین می نماید. به طور مثال هنگام سلام کردن، ممکن است دستان یکدیگر را کمی بفشارید و مدت زمان بیشتری دستانتان را میان یکدیگر قرار دهید.

حالا به برخورد خود با رئیس تان فکر کنید. معمولا هنگام ورود به اتاق رئیس، پس از سلام کردن با احترام زیاد به آرامی دست رئیس را می گیرید و مدت زمان کمتری به نسبت روابط دوستانه طول می کشد، تا دست او را رها کنید. در برخورد با افرادی که تا به حال آنها را ندیده اید. ممکن است از دست دادن هنگام سلام کردن خودداری نمایید. به طور کلی استفاده از زبان بدن با توجه به افرادی که مقابل شما قرار گرفته اند. و میزان صمیمیت شما با آنها تعریف می شود.

نکته مهم اینجاست که بتوانید در ارتباط با دیگران، بخصوص افرادی که برای اولین بار آنها می بینید و با انها ارتباط برقرار کرده اید و یا وارد مذاکره شده اید، تیک های رفتاری و کارهایی که نشان دهنده ضعف شما در زبان بدن است را کنترل نمایید.

 

اهمیت زبان بدن در کسب و کار

هنگامی که قصد دارید از مزایای کسب و کار خود در یک جلسه دفاع نمایید، علاوه بر مزیت هایی که به صورت گفتاری بیان می کنید، افراد عکس العمل های شما را نیز مورد بررسی قرار می دهند. نحوه ایستادن و یا نشستن شما، نوع نگاه کردن و حرکات بدن شما، نشان دهنده میزان درستی گفتارتان را بیان می نماید.

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top