آشنایی با مراحل قیف فروش

در دنیایی که شروع هر کسب و کاری، رقبای بیشماری را نیز به همراه دارد، مدیریت و افزایش فروش از علایق و اهداف هر صاحب کاری است.

 امروزه برای افزایش فروش و بازاریابی موثر، روش های گوناگون بازاریابی وجود دارند که یکی از آنها بازاریابی به روش قیف فروش است. این روش از بازاریابی دارای مراحلی اصولی است که در ادامه قصد داریم شما را با مراحل قیف فروش آشنا کنیم.

 قیف فروش

شرح مراحل قیف فروش

استفاده از روش قیف فروش در بازاریابی به شما کمک می کند، تا یک جامعه از مشتریان احتمالی را به یک جمع از مشتریان واقعی کسب و کارتان تبدیل  نمایید. اما این روند نیاز به طی نمودن مراحلی دارد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

 

  1. آگاه سازی awareness

ابتدایی ترین مرحل؛ آگاه سازی است. به همین منظور، برای شروع هر کسب و کاری، نیاز است تا اهداف کسب و کار را مشخص نمایید. در ابتدای فروش، برند شما کاملا ناشناس است، از همین رو شما با مشتریان احتمالی برخورد دارید که برند شما را نمی شناسند.

 در اولین مرحله قیف فروش، نیاز است تا شما، با استفاده از تبلیغات موثر در بازاریابی، کسب و کار خود را برای افراد مختلف معرفی نمایید. (این مطلب را بخوانید: چگونه تبلیغات اثربخشی داشته باشیم؟)

اکنون مشتریان احتمالی، نسبت به کسب و کار شما آگاهی کامل دارند. این دسته از مشتریان را prospect یا همان مشتریان بالقوه می نامند.

 هر چه تعداد مشتریان بالقوه در کسب و کار شما افزایش پیدا کنند، تعداد مشتریان واقعی شما نیز افزایش می یابند.

در ادامه از میان مشتریان بالقوه افرادی به کسب و کار شما علاقه نشان می دهند. این افراد را در قیف فروش، اصطلاحا سرنخ یا همان lead می نامند.

 

  1. ایجاد علاقه در مشتریان احتمالی interest

پس از آگاه سازی مشتریان بالقوه، نوبت به جذب مشتریان می رسد. تبلیغات و نحوه بازاریابی (دوره اصول و تکنیک های تبلیغات موثر و اثربخشی ) باید به صورتی باشد که مشتریان را علاقه مند و راغب به خرید از شما کند. آنها باید بتوانند میزان اطلاعات مورد نیاز خود را از کسب و کار شما به راحتی دریافت نمایند. اینگونه احتمال علاقه مندی آنها به کسب و کار شما بیشتر می شود.

 در این مرحله، مشتری شما راغب به دریافت اطلاعات از نحوه کسب و کار شما می باشد. در ادامه راه وظیفه شما این است که، آنها را از کاربرد، مزایا و جذابیت های محصول و یا خدمات خود آگاه سازید.

 برای اینکار باید با آنها ارتباط بر قرار نمایید و با توجه به نیاز آنها محصولات و یا خدمات خود را پیشنهاد دهید. با این روش می توانید به علایق، نیازها و خواسته های مشتریان از کسب و کار خود، پی ببرید.

 

 


یک پیشنهاد دوستانه:

اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

  1. تصمیم گیری decision

مجاب کردن مشتریان برای خرید از شما، قطعا نمی تواند کار راحتی باشد. انجام کارهای تبلیغاتی، ایجاد کمپین های خلاقانه و لینک های جذاب می تواند در جذب مشتریان واقعی شما کمک کننده باشند.

 استفاده از اصولی از قیف فروش یکی از قدرتمند ترین روش های جذب مشتری و بازاریابی موثر می باشد که می تواند مشتری های بالقوه شما را به سمت خرید از شما هدایت نماید.

در بخش تصمیم گیری از مراحل قیف فروش، مشتری پس از آگاهی پیدا کردن از کسب و کار شما و راغب شدن به شناخت کار شما، می خواهد تصمیم گیری نماید که آیا از شما خرید کند و یا نه.

 در اینجا کار مهم و اصلی را تیم فروش شما، به عهده دارند. در این بخش با برخی از افرادی روبه رو هستید که، برای اولین بار است که، قصد خرید از شما را دارند. در این صورت باید بتوانید اعتماد و توجه آنها را جلب نمایید، تا این مشتریان به مرحله آخر از قیف فروش راه پیدا کنند و از مشتریان واقعی کسب و کار شما شوند. پذیرش مشتریان معرفی شده توسط تیم فروش بر اساس هدف های تعیین شده شما برای کسب و کارتان انجام می گردد.

 

  1. اقدام به خرید action

اقدام به خرید، از آخرین مراحل قیف فروش می باشد. در این بخش اگر تعداد مشتریان بالقوه شما در ابتدا حدود 100 نفر بوده. 10 نفر از آنها مشتریان واقعی شما می شوند. این افراد محصول شما را خریداری می نمایند. حتی ممکن است آنها در آینده مجدد نیز از شما خرید نمایند که این موضوع به نوع رفتار شما و نحوه فروش و همچنین محصول یا خدماتی که ارائه می کنید بستگی دارد.

هر چقدر بتوانید مشتریان خود را بهتر پرزنت کنید، می توانید مشتریان وفادار بیشتری داشته باشید. برای اینکه مشتریان شما وفادار باشند، مدیریت تجربه مشتریان راهکار خوبی است و ما هم پیشنهاد می کنیم در دوره آموزشی آشنایی با مدیریت تجربه مشتری CEM و تاثیر آن در افزایش فروش (رایگان) که در خصوص همین موضوع، یعنی ایجاد تجربه خوب برای مشتریان و داشتن مشتریان وفادار است، شرکت کنید.

 

جمع بندی

استفاده از قیف فروش و اصول آن می تواند به شما کمک کند تا در بازار رقابت، جایگاه بهتری داشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که دوره آموزشی قیف فروش شرکت کنید و با این مقوله مهم در دنیای بازاریابی و فروش بیشتر آشنا شوید.

برای مشاهده توضیحات دوره، بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

 قیف فروش

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top