در این اوضاع اقتصادی، کجا سرمایه گذاری کنیم؟


شرایط کشور دشوار و پیچیده است. عدم قطعیت های زیادی پیش روی ما وجود دارد. واقعا آیا می شود در چنین شرایطی سرمایه گذاری کرد؟ می‌شود استراتژی داشت؟ اصلا کجا سرمایه گذاری کنیم؟ نکته اینجاست اگر بخواهیم فقط روی عدم قطعیت‌ها و جنبه های منفی فکر کنیم، تا صد سال دیگر هم باید منتظر بمانیم. پس چه باید کرد؟

 سرمایه گذاری

 

برای پاسخ دادن به این سوال بگذارید یک مثال بزنم. تصور شما از شرکت والت دیسنی چیست؟ یک شرکت که همه اش فیلم‌ها فانتزی و بامزه و شاد می سازد.  سیندرلا، آلیس در سرزمین عجایب، رابین هود، و سفید برفی.

کلا از هفت دولت آزادند و همیشه شاد و خوشبخت هستند. اما وقتی به تاریخچه این شرکت نگاه می کنیم متوجه می شویم که اوضاع همیشه بر وفق مراد هم نبوده و این شرکت مانند شخصیت هایش همیشه شاد و شنگول نبوده است.

به عنوان مثال، والت دیسنی با سفیدبرفی به شهرت و محبوبیت رسید اما عمر این دوران شیرین کوتاه بود و با شروع جنگ جهانی دوم، این دوران پایان یافت. با شروع جنگ جهانی دوم، کمپانی والت دیسنی بازارهای اروپایی و خارجی خود را از دست داد. فیلم های پینوکیو و فانتزیا که هر دو هنوز هم شاهکارهای تاریخ انیمیشن و سینما محسوب می شوند، نتوانستند هزینه های خود در بیاورند. شرکت به دلیل وضعیت اقتصادی دوران جنگ، بسیاری از هزینه های تولید را کاهش داد و به سختی روزگار می گذارند.

اما والت دیسنی تصمیم گرفت برای ارتش و دولت فیلم هایی را تولید کند. آن موقع دولت و نیروهای نظامی نیازمند تاثیرگذاری روی افکار عمومی بودند و این یک فرصت را برای شرکت فراهم کرد.

 بیش از ۹۰% کارمندان والت دیسنی برای پروژه‌های دولتی-نظامی به کار گرفته شدند. در طول جنگ والت دیسنی بیش از ۴۰۰۰۰۰ قطعه فیلم آموزشی-تبلیغاتی جنگی تولید کرد.

 تنها در سال ۱۹۴۳ حدود ۲۰۴۰۰۰ قطعه فیلم جنگی تولید شد. والت دیسنی در جریان جنگ جهانی دوم بین ۱۹۴۲ و ۱۹۴۵ درگیر تولید فیلم های تبلیغاتی برای دولت آمریکا بود. بنابراین وقتی اوضاع خراب می شود و شرایط دشوار، برخی درها بسته می شوند و اگر بخواهیم فقط نگاه مان را به درهای بسته بدوزیم از دیدن درهای دیگر که تازه باز شده اند غافل می شویم. 

 

تجویز راهبردی:

عدم قطعیت ها را ببینید اما از خود بپرسید چه فرصت هایی وجود دارند یا چه روندهایی وجود دارند که تقریبا غیرقابل بازگشت هستند یعنی هر اتفاقی که بیفتد این روندها کار خودشان را ادامه می دهند و این روندها چه کسب و کاری را برای ما فراهم می کنند؟ چند مثال می زنیم.

- روند افزایش استفاده از موبایل برای همه چیز از بانکداری گرفته تا بازی؛ چه کسب و کاری می توانم در داخل موبایل تعریف کنم؟

- روند کاهش تعداد اعضای خانوار (قبلا در خانواده های پنج شش نفره بودیم و الان در خانواده های دو سه نفره)؛ این یعنی چه محصول و خدمتی می توانم برای خانواده های کوچک شده ایرانی ارایه کنم؟

- روند کاهش تعداد فرزندان و رسیدگی بیشتر خانواده ها به فرزندان معدود خود؛ خانواده ها حاضرند برای تربیت فرزندان خود کجاها هزینه بپردازند؟

- روند سالمند شدن جمعیت کشور؛ جهان در طول ۷۰ سال گذشته حدود پنج سال پیرتر شده است، اما جمعیت ایران متاسفانه در ۶۰ سال گذشته ۱۰ سال پیرتر شده است. خوب در حوزه خدمات نگهداری یا رسیدگی به سالمندان چه سرویس ويژه‌ای می توانم ارایه کنم؟

اگر خیلی ها تنها و در خانواده‌های تک نفره زندگی  میکنند؟ چه نوع لوازم منزلی برای زندگی تک نفره احتیاج دارند؟ 

 

خلاصه اینکه؛ آن بخشی از آینده را که می توانیم پیش بینی کنیم را باید در نظر بگیریم و بر آن اساس تصمیم گیری کنیم و قبل از نهایی سازی تصمیم، تصیمات خود را با عدم قطعیت های کلیدی پیش رو چک کنیم اگر تصمیم ما در برابر عدم قطعیت های مهم تاب آورد آن تصمیم را نهایی می کنیم و بعد از تصمیم هم البته نمی خوابیم، همواره عدم قطعیت های کلیدی و همچنین رخدادهای غیرمنتظره دیگر (قوهای سیاه) را رصد کنیم و در صورت نیاز تصمیمات خود را روزآمد کنیم. بخشی از (و نه همه) توسعه و پیشرفت کشور در سطح کلان، مدیون تصمیمات هوشمندانه انبوهی از بازیگران سطح خرد است.

نوشته از دکتر مجتبی لشکربلوکی

 

اگر شما هم صاحب کسب و کاری هستید، پیشنهاد می کنیم دوره 80 راهکار مدیریتی، اقتصادی و حقوقی برای کسب و کارها در بحران  را مشاهده نمایید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32943957
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top