وظایف مدیر پروژه چیست؟


جواب به این سوال که  وظایف مدیر پروژه  چیست را باید در تعریف مدیریت پروژه جستجو کرد. (تعریف مدیریت پروژه چیست؟) مدیریت پروژه روشی است که شخص می تواند منابع لازم را برای تکمیل یک پروژه سازماندهی و مدیریت کند.

افرادی که پروژه ها را مدیریت می کنند به عنوان مدیر پروژه شناخته می شوند. پروژه ها در صنعت ساخت و ساز، صنعت ارتباطات از راه دور و صنعت IT متداول هستند.

وظایف مدیریت پروژه

 

مدیریت یک پروژه مهارت های خاصی را می طلبد ولی واقعا وظایف مدیر پروژه چیست؟

مدیران پروژه باید اطمینان حاصل کنند که پروژه با توجه به محدودیت های از پیش تعیین شده تحویل داده خواهد شد. این محدودیت ها می تواند شامل زمان، هزینه، افراد و منابع انسانی، ریسک و موارد دیگر باشد. توزیع و استفاده بهینه از منابع نیز از وظایف مدیر پروژه است.

یک مدیر پروژه عمدتا با افراد کار می کند. آنها باید مهارت های مدیریت افراد، درک مناسب از وظایف و مهارت های مورد نیاز در یک پروژه، درک چگونگی انجام کارها، مهارت های سازماندهی خوب، مهارت های ارتباطی خوب و مهارت های افزایش بهره وری را داشته باشند.

مدیران پروژه نیازی به دانستن نحوه انجام کلیه کارهایی که ممکن است در یک پروژه داشته باشند ندارند و این از وظایف مدیر پروژه نیست. به عنوان مثال، یک مدیر پروژه ساختمان نیازی به دانستن چگونگی ریختن بتن ندارد. با این حال، آنها باید بدانند که چگونه افرادی که بتن می ریزند را مدیریت می کنند و باید بدانند بتن ریختن چه مدت زمان طول می کشد، چقدر هزینه دارد، قبل از ریختن بتن چه اتفاقی باید بیفتد و چه چیزی باید بعد از ریختن بتن اتفاق بیفتد.

 

"مدیر پروژه" مسئول برنامه ریزی و اجرای یک پروژه است. او اطمینان می دهد که همه چیز مطابق با چشم انداز و استانداردها و کیفیت مورد نظر مشتری است. وی همچنین برای موفقیت یا عدم موفقیت پروژه پاسخگو خواهد بود.

 قرن ها مردم "مدیریت پروژه ها" را بر عهده داشتند. آنها در ابتدا از ابزارهای سنتی مانند قلم و کاغذ استفاده می کردند به مرور زمان به سمت استفاده از فناوریهای پیشرفته رفتند. در حال حاضر، مدیران پروژه تکنولوژی و ابزارهای پیشرفته و مدرن مدیریت پروژه را برای افزایش سرعت و سهولت کل فرآیند کار به کار می گیرند یعنی استفاده از فناوری برای پیشبرد سریعتر فعالیت ها از وظایف مدیر پروژه است.

 
 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

اهمیت وظایف مدیر پروژه چیست؟

چرا مدیریت پروژه مهم است؟ بدون مفهوم مدیریت پروژه، اجرای پروژه با هرج و مرج همراه خواهد بود. وظایف مدیر پروژه اطمینان از این است که هر کسی که در یک پروژه مشارکت دارد دقیقاً می داند چه کارهایی باید انجام شود، چقدر زمان برای انجام یک فعالیت لازم است، چه منابعی در دسترس است و در صورت مواجه شدن با مشکل چه فعالیت هایی باید انجام شود.

اگر همه اما، چه چیزی باعث می شود مدیریت پروژه موفقیت آمیز باشد؟

هدف اصلی مدیریت پروژه اطمینان از موفقیت نهایی یک پروژه است. یک پروژه زمانی موفقیت آمیز است که کلیه اهداف به موقع حاصل شوند و بودجه به همان اندازه از قبل تعیین شده مصرف شده و مشتری از کیفیت پروژه راضی باشد. جلب رضایت مشتری از وظایف مدیر پروژه است.

یک مدیر پروژه مانند یک پزشک است که تیم درمان را رهبری می کند و در مورد بهترین نوع عمل آیا درمان برای بیمار تصمیم می گیرد. بدون داشتن اختیارات و صلاحیت لازم برای مدیریت کارآمد کلیه مسائل مربوط به پروژه، به راحتی می توانند دچار مشکل شوند.

در اواخر دهه 1980، مایکروسافت یک پروژه بلندپروازانه را اجرا کرد و با مشکل روبرو شد: کارکنان زیادی هم درگیر آن پروژه بودند. تیم های مختلفی شامل بازاریابی، مهندسی در انجام این پروژه مشارکت داشتند و هیچ کس نمی دانست چگونه همه آنها را هماهنگ کند. بنابراین، مایکروسافت راه حل مبتکرانه را ارائه داد. آنها یک نفر را به کار گرفتند تا از عهده مدیریت پروژه برآید و سازماندهی و هماهنگی پروژه را به عهده بگیرد. هنگامی که مایکروسافت یک رهبر اختصاصی را منصوب کرد، همه چیز به آسانی پیش رفت و تیم ها از پیشرفت کاری خود بسیار خوشحال تر بودند. سرانجام، مایکروسافت این نقش جدید را به عنوان اصلی ترین مهره در پروژه های خود تبدیل کرد و به این ترتیب بود که مدیر پروژه به صورت رسمی برای اولین بار متولد شد و بعد از آن به این سوال که وظایف مدیر پروژه چیست به طور حرفه ای پاسخ داده شد.

 

سایر وظایف مدیر پروژه چیست؟

مدیران پروژه خوب افرادی با روحیه کارآفرینی عالی هستند. روحیه کارآفرینی به آنها اجازه می دهد تا راجع به یک پروژه فراتر از مهارت مدیریتی فکر کنند. این از وظایف مدیر پروژه است که تیم ها و اعضای تیم را به خط پایان هدایت کند. در پایان پروژه، موفقیت یا عدم موفقیت پروژه فقط بر شانه های مدیر پروژه استوار است و او مسئولیت نتیجه نهایی را به عهده دارد. مسئولیت ها و سایر وظایف مدیر پروژه شامل موارد زیر می باشند:


فعالیت و برنامه ریزی منابع:

برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف پروژه ضروری است و بسیاری از پروژه ها به دلیل برنامه ریزی ضعیف از کار می افتند. مدیران پروژه، دامنه پروژه و منابع موجود را تعیین می کنند. مدیران پروژه می دانند چگونه تخمین های واقعی برای مدت زمان لازم جهت اجرای پروژه را تعیین کنند و توانایی تیم را ارزیابی کنند. طراحی و تدوین برنامه ای روشن و مختصر برای اجرای پروژه و نظارت بر پیشرفت آن از وظایف مدیر پروژه است.


سازماندهی و ایجاد انگیزه برای تیم پروژه:

مدیران پروژه تیم های خود را در مرکز اصلی تمرکز قرار می دهند. آنها برنامه هایی صریح و واضح دارند که تیم هایشان را ترغیب و تشویق می کند تا به پتانسیل کامل خود برسند. آنها بوروکراسی را کاهش داده و تیم های خود را در مسیری مشخص برای رسیدن به هدف نهایی هدایت می کنند.


مدیریت زمان:

مشتریان معمولاً درباره موفقیت یا عدم موفقیت یک پروژه و در مورد اینکه آیا پروژه به موقع تحویل داده شده است قضاوت می کنند. بنابراین، مهلت های زمانی تعیین شده از نظر مشتریان غیر قابل مذاکره است.

مدیران پروژه می دانند که چگونه مهلت های زمانی واقعی تعیین کنند. آنها می دانند که چگونه به طور موثر فعالیت ها را تعریف و مشخص میکنند، مدت زمان لازم برای انجام هر فعالیت را تخمین بزنند و برنامه ای را برای انجام فعالیت ها تدوین کنند.


برآورد هزینه و توسعه بودجه:

مدیران پروژه خوب می دانند چگونه می توانند یک پروژه را مطابق با بودجه تعیین شده خود به پایان برسانند. حتی اگر یک پروژه انتظارات مشتری را برآورده کند و به هم موقع تحویل داده شود، اما اگر با بودجه بیش از حد مواجه شود، باز هم یک شکست برای پروژه محسوب خواهد شد. مدیران پروژه مرتباً بودجه را بررسی و برنامه ریزی می کنند تا از افزایش زیاد بودجه جلوگیری کنند.


تجزیه و تحلیل و مدیریت ریسک پروژه:

هرچه پروژه بزرگتر باشد، احتمال بروز موانع و مشکلاتی که جزئی از برنامه اولیه نبودند اجتناب ناپذیر است، اما مدیران پروژه می دانند که چگونه، خطرات احتمالی را قبل از شروع پروژه شناسایی و ارزیابی می کنند. آنها می دانند که چگونه از خطرات جلوگیری کنند یا حداقل تأثیر آنها را به حداقل برسانند.


بررسی پیشرفت پروژه:

در مراحل اولیه، مدیران پروژه و تیمهایشان دید روشنی و امیدهای بالایی از تولید نتیجه مطلوب دارند. با این حال، مسیر رسیدن به خط پایان هرگز بدون وجود مشکل در طول مسیر نیست. وقتی کارها طبق یک برنامه پیش نروند، مدیر پروژه باید هزینه‌ها و عملکرد تیم را نظارت و تحلیل کند و همیشه اقدامات موثری را انجام دهد.


مدیریت گزارش ها و مستندات لازم:

مدیران پروژه با تجربه می دانند که گزارش های نهایی و مستندات در مورد روند اجرا و نتایج حاصل از پروژه چقدر ضروری است. مدیران پروژه می توانند گزارشهای جامعی که نشان دهنده برآورده شدن کلیه اهداف پروژه، همچنین تاریخچه آنچه انجام شده، افرادی که درگیر شده اند، و اینکه چه کاری می تواند در آینده بهتر انجام دهد را ارائه دهد.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top