4 تعریف مهم در مدیریت بازاریابی


این مقاله چهار نکته برتر را در مورد مدیریت بازاریابی را مرور می کنیم و با رعایت کردن آن، می توانید به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

 

1- گستره مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی بخشی از فرایندهای یک سازمان است که بدنبال بازار بهتر است. این بخش فعالیت هدایت و هماهنگی فعالیت های مختلف بنگاه تجاری یا سازمان را از تولید محصول تا رسیدن به دست مشتریان و خدمات بعدی، برعهده دارد.

 این بخش گستره وسعی دارد و مدیریت این واحد باید اشراف کاملی بر حوزه های مختلف داشته باشد، این بخش ها می تواند شامل  برنامه ریزی، سازماندهی، کارکنان، ایجاد انگیزه، هماهنگی و کنترل عوامل بازاریابی برای دستیابی به اهداف سازمانی می باشد.


بر این اساس، دامنه فعالیت مدیریت بازاریابی مجموعه ای از فعالیت ها مانند:

1- برنامه ریزی استراتژی و سیاست بازاریابی

2- سازمان و روش فروش، فروش و توزیع

3- نگهداری سهم فروش سازمان و همچنین افزایش این سهم

4- ساماندهی و حفظ اثربخشی در فعالیت های تبلیغاتی فروش، تبلیغات، کنترل اعتبار و خدمات پس از فروش.

 

شاید این مطلب برایتان جالب باشد: چگونه تبلیغات اثربخشی داشته باشیم؟

 

مدیریت بازاریابی

 

2- اهمیت مدیریت بازاریابی

دنیای تجارت امروز در چند دهه گذشته دچار یک دگرگونی کامل شده است و تغییرات آن جزئی و ناچیز نبوده است.

رشد سریع جمعیت، تغییر در سلیقه ها و ترجیحات خریداران، ظهور طبقات مختلف مبتنی بر درآمد خریداران و مصرف کنندگان، تجاری سازی نوآوری های فناوری، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در نقاط مختلف جهان و ظهور استراتژی ملی و گروه های فشار مانند تجارت اتحادیه ها، اتاق های بازرگانی، رهبران تجارت بین المللی و ملی، افزایش انتظارات از طرف مردم، همه فضای کسب و کار را پیچیده ساخته است.

یک شرکت تجاری، اساسا یک واحد مجزا از دنیای اطرافش نیست. به عبارت دیگر، درک کامل از محیط های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی که یک شرکت تجاری در آن فعالیت می کند، به اولویت اصلی مدیریت تبدیل شده است.

بخش بازاریابی باید بتواند تشخیص دهد که آیا محصول فعلی مناسب این بازار هست یا خیر و اینکه چه محصولی می تواند در این بازار پرفروش تر باشد.

بنابراین ممکن است مدیریت بازاریابی توصیه کند که محصولات موجود بنگاه از تولید خارج شود زیرا دیگر سودآور نیستند و به محصولات جدید افزوده می شود. بنابراین، بخش بازاریابی یا مدیریت نقش مهمی در تعیین استراتژی بنگاه در تلاش خود برای به حداکثر رساندن سود دارد.

از طرف بازاریابی، متغیرهای اقتصادی به همراه سلیقه های شخصی زیربنای تقاضا یا پیش بینی فروش یک کالا هستند.

این ها عواملی هستند که خاصیت ارتجاعی قیمت، کشش درآمد و کشش متقابل تقاضا را تعیین می کنند. در تهیه استراتژی بازاریابی، این مدیریت بازاریابی بنگاه است که باید ساختار بازار را در نظر بگیرد.

 

شاید این مطلب برایتان جالب باشد: مدیریت ارتباط با مشتریان CRM چیست؟

 

3- مفهوم بازاریابی

پایه و اساس مدیریت بازاریابی معاصر مفهوم بازاریابی است که جهت گیری برای انجام مشاغل، یک روش تفکر و یک رویکرد اساسی برای مشکلات تجاری فراهم می کند.

خود بازاریابی نیز یک عملکرد خاص در شرکت است. بازاریابی فرایندی است که به همه واحدهای سازمان ارتباط دارد و عملاً اطلاعاتی که این واحد بدست می آورد نقش کلیدی در ارائه محصولات بهینه به سازمان را دارد.

 

4- مفهوم مدرن مدیریت بازاریابی:

ویژگی های مهم مدیریت بازاریابی ممکن است به شرح زیر باشد:

- بازاریابی یک کارکرد تخصصی تجاری است. در گذشته ، برای فروش به دنبال مهارت خاصی نبودند زیرا فروش می توانست براساس تولید انجام شود و به سادگی آنچه تولید میشد، به سادگی بفروش می رسید. اما فضای کسب و کار جدید دستخوش تحولات عظیمی در جنبه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی شده است. بنابراین، مدیریت یک بنگاه باید یک سازمان خاص را با هدف جذب ایده های جدید، رویکردهای جدید و مطالبات جدید بازار توسعه دهد.

- بازاریابی یک کارکرد اجتماعی است. این امر مستلزم تعامل مداوم با اقشار مختلف جامعه است. این امر در دستکاری عوامل تولید، توزیع، ترقی و قیمت و همچنین در تاثیرگذاری بر الگوهای مصرف و نگرش مصرف کننده موثر است و این موضوع وظیفه مدیران بازاریابی است که بتوانند با ارتباط مناسب با جامعه اطلاعات کامل بدست بیاورند.

- بازاریابی یک عملکرد یکپارچه است. واحد مدیریت بازاریابی و سایر واحد ها و فرایندهای سازمان مانند تولید، امور مالی، پرسنل، تحقیق و توسعه و غیره را با هدف دستیابی به اهداف سازمانی ادغام و ترکیب می کند.

- بازاریابی نمایانگر رسالت تجاری یک سازمان است.

آموزش بازاریابی و فروش

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top