12 اصل مدیریت دانش (آشنایی با اصول مدیریت دانش)


مدیریت دانش برای نتیجه دهی بهتر و موفق تر در هر سازمانی می تواند کاملا موثر واقع شود. از آنجایی که برای اجرایی کردن مدیریت دانش در هر سازمانی نیاز به تغییرات اساسی و اصولی می باشد، در ابتدا باید با اصول آن در سازمان های مختلف آشنا شد. این مقاله به منظور آشنایی با اصول مدیریت دانش، تهیه شده است.

 

اصول مدیریت دانش

 

الزامات اصولی در اجرایی کردن مدیریت دانش در سازمان ها:

1- پیوند انسان و تکنولوژی:

امروزه استفاده از کامپیوترها توانسته با سرعت بالاتری نسبت به انسان به پردازش اطلاعات بپردازد. از طرفی انسان می تواند دانش را در سطح گسترده ای در ذهن بپروراند و کامپیوتر ها محدود به اطلاعات و داده هایی هستند که انسان آنها را در سیستم وارد کرده است. به همین دلیل است که هماهنگی و همکاری انسان و تکنولوژی می تواند در موفقیت مدیریت دانش در سازمان ها بسیار تاثیر گذار باشد.

 

2- دستیابی به دانش:

دست یافتن به دانش، تازه اول مسیر مدیریت دانش است. دانش زمانی تاثیر خود را در سازمان نمایش می دهد که آن را در فرآیند عملکرد سازمان به کار برود و نتایج حاصل از ان را بررسی کرد. دانش زمانی که منجر به بهبود عملکرد سازمان شود می تواند موجب ایجاد انگیزه برای افراد شود.

 

3- سرمایه گذاری:

دانش به عنوان یک سرمایه در سازمان است و برای مدیریت دانش در هر سازمانی نیاز است تا بر روی دارایی های سازمان سرمایه گذاری شود. به عنوان مثال: برای موارد مورد نیاز اجرایی کردن آن در سازمان، مانند تربیت افراد متخصص، نیاز است تا سرمایه گذاری شود و لازم است مدیران و سازمان ها در این زمینه هزینه کنند.

 

4- بهبود فرایند دانش:

برای بهبود دادن مهارت های دانش در میان کارمندان، نیاز است تا از میزان دستورات بالا دستی ها کم شود و کارمندان در تصمیم گیری از آزادی عمل و قدرت تفکر بیشتری برخوردار باشند تا بتوانند با سطح دانش و مهارت خود مشکلات را بررسی کنند و برای آنها راه حل ارائه دهند.

 

5- رهبری مدیریت دانش:

برای داشتن یک مدیریت دانش موفق در یک سازمان نیاز به یک رهبر و مدیر ارشد است. این مدیر باید بر روی تمامی کارمندان مدیریت کند و تمامی وظایف کارمندان را در بخش های مختلف بررسی و ارزیابی کند.

 

6- مدیران دانش:

در آموزش دانش برای افراد و کارمند در یک سازمان، نیاز به مدیران دانش است. این مدیران دانش را به خوبی شناسایی می کنند و ارزش و اعتبار آنها را مشخص می کنند.

 

7- ثمر بخشی:

مزایای مدیریت دانش در سازمان ها می تواند موجب ایجاد انگیزه در تمامی کارمندان شود. از انجایی که مدیریت دانش دارای گستردگی مزایای بسیار بالایی در سازمان ها است، از مهم ترین آنها می توان به حفظ سرمایه، کاهش هزینه ها و سود دهی و موفقیت بیشتر اشاره داشت.

این مطلب را هم بخوانید: تعریف اثربخشی و کارایی چیست؟

8- نیاز به آموزش:

برای دست یابی به موفقیت کامل در اجرایی کردن مدیریت دانش در هر سازمانی، نیاز به آموزش تمامی کارمندان، در دانش است. تمامی کارمندان باید در تمامی مراحل مدیریت دانش، مهارت کسب کنند و تا زمانی که آموزش های لازم را دریافت نکنند، نمی توان نتیجه مناسبی از مدیریت دانش را انتظار داشت.

 

9- مدیریت و کنترل دانش:

از انجایی که برای اجرای مدیریت دانش در یک سازمان نیاز به تغییرات جدی در سازمان است، مانند تغییر ارتباط میان کارمندان و مدیران، دستورات و فرمان ها و ... نیاز است تا افراد با کنترل و مدیریت کامل روی رفتار و تصمیمات خود، تمامی تغییرات را بپذیرند و آن را اجرایی کنند.

 

این مطلب را مطالعه نمایید: دانش و مدیریت دانش چیست؟ (تعریف مدیریت دانش)

 

10- مدیریت دانش فرآیند است، نه محصول:

مدیریت کردن دانش دست یابی به یک نقطه و تمام شدن دانش نیست. بلکه یک فرآیند بلند مدت است و با یادگیری هر دانش مجدد نیاز به یادگیری مهارت های جدید برای دست یابی به موفقیت در سازمان است. هیچگاه نباید اینگونه اندیشید که مدیریت دانش یک پروژه و اتفاق کوتاه مدت و یا دارای بازه زمانی است.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

11- زمان بر بودن فرآیند:

دسترسی به منابع معتبر جهت یادگیری دانش، هماهنگی کارمندان و مدیران با تغییرات، کسب مهارت تمامی کارمندان و پیچیدگی های دانش و مهارت ها و ... همگی یک فرآیند زمان بر هستند و ممکن است برای دست یابی به ان به صورت اصولی و واقعی به چند ماه تا چند سال زمان نیاز داشته باشد. لذا هیچگاه نباید انتظار داشت با اقدامی کوتاه و چند وقته، به مدیریت دانش واقعی دست پیدا کرد.

 

12- رویداد های عملیاتی سازمان تایید شود:

برای اجرایی کردن تمامی اصول های دست یابی به مدیریت دانش، نیاز است تا از تمامی رویداد های اولیه و ابتدایی یک سازمان اطلاعات به دست آورید تا بتوانید یک کسب و کار جدید با ایده هایی بکر و نوین راه اندازی کنید.

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top