11 مورد از وظایف مدیریت


وظایف مدیریت عبارت است از کارهایی که مدیران باید بصورت روزمره انجام دهند، تا شرکت به اثربخشی و کارآیی برسد. برای آنکه بدانید وظایف مدیریت چیست، در این نوشته به برخی از آنها اشاره می کنیم، همراه با ایران آکادمی باشید.

 

1- مربیگری

مربیگری یکی از مهمترین وظایف مدیریت است. مدیران مسیرهای درست را به زیردستان یا اعضای تیم خود نشان می­ دهند. اگر مدیر بتوان مربی حرفه ای برای اعضای تیمش باشد، مطمئناً سازمان را در مسیر بهتری هدایت خواهد کرد.

 

2- برنامه ریزی

برنامه ریزی یکی از وظایف مدیریت و یکی از مهمترین وظایف روزمره مدیران است. مدیران بصورت مداوم در حال برنامه ریزی در شرکت هستند و در مورد کلیه فعالیت هایی که کارکنان باید انجام دهند می اندیشند. بنابراین، برنامه ریزی به یکی از مهمترین وظایف مدیریتی تبدیل می شود.

 

این مطلب را هم بخوانید: مدیریت چیست و چه ابعادی دارد؟

 

3- آمادگی برای تغییر

در واقع، حتی یک روز درکار شما بدون تغییر نمی ­گذرد. فرآیند تغییر برای حصول موفقیت آمیز نیاز به عوامل تسهیل گر و آماده برای تغییر دارد، اگر می­ خواهید نتایج مطلوب را به دست آورید، باید آمادگی برای تغییر داشته باشید و برای بهره ­برداری از آن برنامه ریزی کنید.  باید اطمینان حاصل نمایید که شرکت ضمن آنکه روند فعلی را ادامه خواهد داد و آماده دگرگونی است. مدیران در تغییرات سازمان نقش بسیار مهم و حساسی دارند و اگر تغییر را به خوبی مدیریت کنند، می توانند نتایج شگفت انگیزی را مشاهده نمایند.

 

وظایف مدیریت

 

4- پیش بینی آینده

پیش بینی یکی از وظایف مدیر است که تصویری از وضعیت آینده کسب و کار ارائه می دهد. زیرا اگر آن را به روشی درست پیاده کنید، چشم انداز روشنی برای آینده خواهید داشت. به گونه ای که می توانید خود را بهتر برای آن آینده آماده کنید. نگاه به آینده با توجه به تجربه شکل می گیرد و اهمیت بسزایی در موفقیت سازمانی دارد. مدیران باید این توانمندی را داشته باشند که براساس شرایط بتوانند برای آینده سازمان برنامه ریزی کنند.

 

5- ایجاد انگیزه در کارکنان

همه افراد دارای برخی عوامل انگیزشی هستند که موجب می گردد آنها در محیط کار نتایج بهتری کسب کنند. اما، این عوامل انگیزشی برای هر کس متفاوت است.  بهینه سازی فرآیندهای انگیزشی و به حداكثر رساندن عملکرد كاری كارکنان، ایجاد و گسترش انگیزه یکی دیگر از وظایف مدیریت است. مدیر حرفه ای باید بداند که چگونه کارکنانش را تشویق کند تا آنها انگیزه کافی برای کارهای مهم و بزرگ را داشته باشند. ایجاد انگیزه در کارکنان منجر به کسب نتایج بهتر در سازمان خواهد شد.

 

این مطلب را هم بخوانید: مدیران چگونه تحسین کنند؟

6- سازماندهی

بدون وجود سازماندهی، در شرکت شما هرج و مرج وجود خواهد داشت. سازماندهی یک کار مدیریتی است که باعث می شود، همه افراد با تجربه ها، مهارت ها، تحصیلات و گرایش های گوناگون در یک مجموعه کلی - شرکت - فعالیت کنند.

 

7- استخدام کارکنان

از آنجا که نیروی انسانی زبده یکی از منابع با ارزش برای شرکت های امروزی به شمار می روند، استخدام کارکنان برای مدیران بسیار مهم است. مدیران باید اصول مهم و ریزه کاری های استخدام را بدانند تا بتوانند کارکنانی استخدام کنند که مطابق اهداف سازمان گام بردارند.

 

8- کنترل

هدف از کنترل این است که انحراف از برنامه ها را به حداقل برساند، همچنین اشتباهات و خطاهای احتمالی بین آنچه که شما برنامه ریزی کرده اید و نتایج واقعی از اجرای برنامه هایتان را به شما نشان دهد. مدیران باید کنترل مناسب را با توجه به گزارش هایی که دریافت می کنند، داشته باشند.

 

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

9- مذاکره

مذاکره یکی دیگر از مهارت های مدیریت است. در دنیای کسب و کار، مذاکره به گفتگوی مرتبط با موضوع مشخص بین دو یا چند نفر برای دستیابی به یک نتیجه سودمند اطلاق می گردد. مهارت مذاکره­ی مدیران باعث افزایش انرژی بالقوه سودآور برای شرکت می شود. اگر مدیری نتواند بخوبی مذاکره کند، نباید انتظار موفقیت و رشد عالی را داشته باشد.

 

10- تفویض اختیار

مدیران موفق می دانند که چگونه وظایف مناسب را به افراد مناسب واگذار کنند. یک مدیر قرار نیست همه­ی کار ها را خودش به تنهایی انجام دهد. فرآیند تفویض اختیار یکی دیگر از وظایف مدیر است که با ترکیبی از دانش و تجربه و اعتماد انجام بهتر وظایف و مشارکت بیشتر کارکنان را به همراه خواهد داشت. تفویض اختیار مشارکت بیشتر کارکنان را بدنبال خواهد داشت و اگر بدرستی انجام نشود، یا کارها بخوبی و در زمان مناسب به اتمام نمی رسند یا نارضایتی شغلی بین کارکنان ایجاد می شود.

 

11-  نمایندگی

یک مدیر موظف به اجرای نقش به عنوان نماینده شرکت است. مدیران نماینده شرکت هایی هستند که آنها را مدیریت می کنند. مدیران هر طور رفتار می کنند، هر طور به نظر می رسند  هرگونه که  سخن می گویند، در تصویر مثبت یا منفی شرکت در نظر جامعه تاثیر دارد. مدیر را می توان ویترین سازمان دانست و اگر بخوبی ظاهر شود، سازمان خودش را هم بخوبی می تواند در ذهن جامعه نقش ببندد.

 

مدیران باید ویژگی ها و وظایف مختلفی را داشته باشند که در این مطلب به برخی از ویژگی های مهم اشاره کردیم. سعی خواهیم کرد به مرور مطالب بیشتری در این زمینه منتشر کنیم.

 

ساخت سازمان رویایی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top