مدیر کیست؟ (به چه کسی مدیر می گویند؟)


در این مطلب سعی بر این داریم که پاسخ کاملی به (مدیر کیست؟) داشته باشیم و ویژگی های یک مدیر خوب و موفق را ذکر کنیم.

برای اینکه با ویژگی های یک مدیر بیشتر آشنا شویم لازم است بدانیم که مدیر کیست؟  

 

مدیر کیست

 

مدیر کیست؟

مدیر کسی است که در دستیابی به اهداف سازمان مهمترین نقش را ایفا می نماید. شخصی که مسئولیت اداره یک جریان، پروژه، فعالیت های یک گروه یا یک شرکت را برعهده دارد و فرآیندها و کارکنان را مدیریت می نماید. مدیر همچنین اغلب باید درمورد امور گوناگونی تصمیم گیری کند. او فردی است که وظیفه ­ی نظارت، ایجاد انگیزه در کارمندان و پیشرفت سازمان را بر عهده دارد. مدیر کسی است که بسته به جایگاهش در سطوح سازمان ایفای نقش می کند. مدیرانی که در سلسله مراتب بالاتر سازمان هستند، زمان بیشتری را برای عملکرد امور فکری، برنامه ریزی و ایجاد ارتباط با فضای خارج سازمان اختصاص می دهند، اما مدیران سطح پایین تر بیشترین زمان را برای سرپرستی و نظارت عملکرد فنی کارکنان صرف می­نمایند.

یک مدیر خبره، استاد استفاده­ ی بهینه از منابع است و ازهمه منابع سرمایه ای، انسانی و مالی به طور موثر بهره می­ برد.

وقتی مدیر تصمیمی می گیرد، لزوم به کار گرفتن مهارت ها، دانش و استفاده­ ی درست از همه­ ی منابع پیش می آید. این امر باعث می شود تا از کارشناسان و متخصصان، استفاده شود.

مدیر کسی است که این گردونه را می چرخاند. به کارگرفته شدن منابع، دانش، مهارت ها و نیروی انسانی با بیشترین ظرفیت که به کارآیی و اثربخشی می انجامد؛ وضعیتی که از یک سو بهره وری را برای سازمان به ارمغان می آورد و از سوی دیگر از اتلاف وقت، هدر رفت پول و بی ثمری جلوگیری می کند.

 

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید، کلیک نمایید.

 

مدیر: مسئول موفقیت یا شکست شرکت

می توان گفت مدیر کسی که برای سازمان هدف گذاری و کارکنانش را به سوی دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده راهبری می کند. در یک کلام مدیر مسئول موفقیت یا شکست شرکت است.

مدیر کسی است که با مدیریت هزینه ها به دنبال ایجاد فاصله­ ی معنا دار بین نسبت درآمد به هزینه یعنی سود می باشد، یعنی با صرف حداقل هزینه ممکن با برنامه ریزی مناسب و با حداکثر بازده، بیشترین نتیجه را کسب می کند.

مدیر می تواند ساختار سازمانی درست ایجاد کند. او برای تحقق آن، ارتباطات موثر میان اختیارات کارکنان و مسئولیت را مشخص  می کند. یعنی چه کسی در قبال انجام چه کار- یا کار هایی -پاسخگو است، چه کسی مجاز است با چه اختیاراتی در چه حدودی شخصا تصمیم بگیرد و چه کسانی موظف به اجرای تصمیمات او هستند، در سلسله مراتب سازمان چه کسانی نسبت به چه کسان دیگر دارای موقعیت و اختیار بیشتر می باشند. تعیین ساختار با در نظر گرفتن تجربه، مهارت ها و شایستگی هر فرد برای قرارگرفتن درهر موقعیت شغلی به دست مدیر انجام می شود و هرچه او در این کار دارای توانایی و تجربه بیشتر باشد احتمال موفقیت سازمان بیشتر می ­شود.

مدیر کسی است که سازمان را قادر می سازد در هرشرایط متغیر باقی بماند و به راه خود ادامه دهد. او بر روند اقتصادی، شرایط سیاسی و اجتماعی در داخل و بیرون سازمان نظارت داشته و زمانی که متوجه تغییر محیط بیرونی می شود، هماهنگی مقتضی را برای تغییر و انعطاف لازم در سازمان اعمال می نماید. با این توصیف مدیر مسئول رشد و بقای سازمان است.

مدیر کسی است که تصمیم می­گیرد. او مشخص می کند که چه کاری باید انجام شود و چه زمانی باید انجام شود. تصمیمات مدیریتی با تصمیمات شخصی متفاوت است و شامل فرآیندی می­ شود که فرد با در نظر گرفتن جمیع جهات و مصلحت سازمان تصمیم می­گیرد. با توجه به اینک تصمیمات یک مدیر سرنوشت ساز است می تواند بر زندگی صد ها و هزاران تن اثر بگذارد.

 

این مطلب را هم بخوانید: راهکارهایی برای بهبود مهارت های مدیریتی

 

تبدیل فکر به عملکرد، کالا، خدمت و پول

مدیر کسی است که فکر، نقشه و برنامه را به عملکرد، کالا، خدمت و پول تبدیل می­ کند. نقش مدیریت در ایجاد ارزش افزوده  با تاثیر گذاری بر عملکرد سازمان در خروجی هایی همچون سود، رضایت مشتریان، انتفاع سهام داران، رفاه کارکنان، به حداقل رساندن آلودگی برای محیط زیست و ... مشخص می گردد.

کسی که سبک و چشم انداز دارد و فرهنگ سازمانی متناسب را با در نظر گرفتن سیاست ها و رویه های تعیین شده از سوی سازمان ایجاد می­ کند تا کارکنان به پشتوانه آن بتوانند به اهداف شرکت برسند.

یک مدیر توانا  با انتخاب روش های مناسب، انجام کارها را آسان­تر می کند. کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. با جلوگیری از هدر رفتن منابع و بهره گیری از فرصت های درامدی، سود شرکت را افزایش می دهد.

مدیرکسی است که با مدیریت کارآمد خود موجب توسعه ­و رشد اقتصادی سازمان می شود و به نوبه­ی خود به درافزایش رفاه مردم جامعه موثر است.


با تعاریفی که در مورد مدیر داشتیم، اکنون می دانیم که مدیر کیست.

 

سازمان رویایی

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top