مدیریت دانش و اجزای آن

مدیریت دانش (Knowledge management) امروزه در میان  صاحب نظران در تمامی سازمان ها دارای اعتبار و ارزش است. اما این مدیریت دانش از اجزا و ابعاد مختلفی تهیه می شود. امروزه با توجه به نیاز به دانش و مهارت در تمام عرصه های مختلف برای ایجاد رقابتی قوی با سازمان های مشابه، نیاز است تا کارمندان و فعالان به کسب مهارت در فرایند مدیریت دانش بپردازند.

برای این کار در ابتدا باید با مفهوم کلی دانش و مفاهیم موجود در این حوزه اشنا شوند. این مقاله به منظور اشنایی با مفاهیم کلی در شناخت مدیریت دانش، تهیه شده است.

 مدیریت دانش

مفهوم های اصلی و پایه در شناخت مدیریت دانش

  1. داده ها: داده ها یکی از سه اصل مهم در حوزه مدیریت دانش هستند. این داده ها شامل یک سری از اعداد و ارقام، نمودار و ... هستند که بر اساس محاسبه، تجزیه تحلیل و بررسی به دست امده اند. به طور کلی داده ها یک سری از اطلاعات خام هستند که باید بر اساس انها تصمیم گیری های نهایی انجام شود.

 

 

  1. اطلاعات: اطلاعات داده های خام برای دست یابی به دانش است. که از کامپیوتر ها، کتاب ها و ... به دست می اید. اطلاعات یکی از اصول مورد نیاز جهت مدیریت دانش است. در این مرحله داده ها مدیریت و سازماندهی می­شود. به طور کلی اطلاعات به معنای مجموعه ای از داده ها و تفاسیر مربوط به آن است که مطابق اهداف و برنامه های سازمان تهیه می شوند

 

  1. دانش: یکی از مفاهیم اصلی در مدیریت دانش، شناخت دانش است. دانش، اطلاعاتی سازمان یافته و بررسی شده اند که فهم و اگاهی را افزایش می دهد. به دلیل پیچیدگی موجود در دانش، نیاز است تا از جهات مختلفی مورد بررسی قرار گیرد تا با توجه به تبادل نظر در گروه های مختلف و یادگیری افراد در گروه ها مورد بررسی قرار گیرد. دانش یک مفهوم گسترده تر از اطلاعات است. و می توان گفت دانش به طور کلی اطلاعات سازماندهی شده است.


  2. رابطه میان این مفهوم ها ( دانش- داده ها- اطلاعات): افراد و موقعیت های سازمان مشخص می کند که، داده ها، اطلاعات و دانش مدیریت دانش در چه سلسله مراتب ای به دست ایند. اما در نهایت باید این گونه بیان کرد که، برای دست یابی به اطلاعات به داده ها نیاز است. و برای دست یابی به دانش به اطلاعات نیاز است.

 

دسته بندی انواع دانش ها در حوزه مدیریت دانش

انواع دانش ها با توجه به گستردگی دانش ها در مدیریت دانش به چند دسته تقسیم بندی می شوند. این دسته بندی ها عبارتند از:

  • دانش های اشکار: این دانش ها به صورت عینی و بصری بوده و می توان آنها را به طور رسمی بیان کرد. این نوع از دانش در کتاب ها، کامپیوتر ها و ... موجود و مستند است. به راحتی می توان آن ها را کد گذاری نمود و به راحتی می توان به صورت حرفه ای آن را از فردی متخصص به فرد دیگری انتقال داد.

 

  • دانش پنهان: این دانش به دلیل انتزاعی بودن آن به راحتی قابل دسترسی نیست و با تجربه و یادگیری فراوان به دست می آید. این دانش با عنوان فوت کوزه گری در ضمیر ناخود اگاه افراد است. و شاید به راحتی نتوان آن را برای کسی توضیح داد.

  • دانش گروهی: این دانش ها به صورت سازمانی و نهفته در یک سازمان موجود اند. این دانش ها در ذهن است و به راحتی نمی توان ان را از فردی به فرد دیگر انتقال داد. این نوع از دانش حاصل از تجربه، گذر زمان، فرهنگ، ارزش های انسانی و ... است. معمولا نمی توان این دانش ها را عینا در دیگران مشاهده کرد.

  • دانش های فردی: این نوع از دانش در مدیریت دانش ریشه در اطلاعات و مهارت های یک فرد دارد. و به اقدامات فردی او بستگی دارد.

 

مدیریت دانش و ابعاد و اجزای آن

مدیریت دانش دارای ابعاد گوناگونی می باشد. که هر کدام از این ابعاد دارای اجزای مختلفی هستند. برای دست یابی به مدیریت دانش باید بر حوزه هایی مانند اقتصاد، تجارت، روان شناسی، مدیریت، شناخت فناوری و مسائل این چنینی نیز، تسلط کامل داشته باشید. به طور کلی ابعاد اصلی مدیریت دانش سه رکن اصلی انسان، فرایند و فناوری است. که با رویکرد های متفاوتی مانند رویکرد کاربردی، فرآیندی و یا رویکرد های متغیر قابلیت اجرایی شدن دارد.


مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top