بازاریابی محتوا چیست؟

 

اثر بازاریابی سنتی به مرور کمتر و کمتر می شود و صاحبان کسب و کار در می یابند که با اتکا به روش های پیشین دیگر نمی توان دربازار باقی ماند.

بازاریابی نگاهی به آینده است و شما به عنوان یک فعال اقتصادی آینده نگر، می دانید که باید راهی بهتر برای نفوذ و بهره مندی از فرصت های موفقیت در بازار وجود داشته باشد و آن راه بازاریابی محتوا است که توسط برندهای پیشرو به کارگرفته می شود.

 پژوهش ها نشان می دهد که بسیاری از شرکت های بزرگ جهان  چون پروکتراندگمبل(P&G)، مایکروسافت (Microsoft Corporation)، سیسکو سیستمز(Cisco Systems)، جان دیر(John Deere) و هزاران شرکت کوچک و متوسط دیگر از این بازاریابی استفاده می کنند. چرا؟ زیرا نتیجه می دهد.

 

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا

اگر بازاریابی محتوای درست نداشته باشید، بیش از ۷۰ درصد بازدید کنندگان که وب سایت شما را رها می کنند هرگز برنخواهند گشت! برای درک بیشتر باید تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا را بدانید:

در بازاریابی محتوا بیشتر روی ایجاد محتوا برای ارتباط موثر  با افراد تمرکز می­شود، در حالیکه در بازاریابی سنتی تمرکز فقط بر تبلیغ محصول یا خدمات است. در روزگار ما تحمل مردم نسبت به برندهایی که فقط سعی فروش دارند، رو به افول می رود، در حالی که استقبال آنها از برندهایی که محتوای معنادار و خلاقانه ارایه می دهند و داستان های جذاب درباره مزیت های محصول یا حدمت خود می گویند، همچنان رو به افزایش خواهد بود.

بازاریابی محتوا

تعریف بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا (Content Marketing) یک تکنیک بازاریابی برای ایجاد و ارایه­ ی محتوای ارزشمند، مرتبط و پیگیرانه برای جذب و دستیابی به مخاطب کاملاً مشخص - با هدف تبدیل مخاطب به مشتری است.کلمه کلیدی در بازاریابی محتوا « ارزش» است. زیرا تولید ارزش چیزی است که می تواند هر شکل از تبلیغات یا بازاریابی را توصیف کند. وقتی مردم در خود برای دریافت اطلاعات، آگاهی از کیفیت یا قیمت کالا یا خدمتی احساس نیاز کرده، جستجو می کنند و اگر در این جستجو به این نتیجه برسند که خرید کار صحیحی است، اقدام به خرید می کنند.

 پس اگر محتوایی تولید شود که مردم را به مرحله­ی تصمیم برای خرید می­رساند، یک محتوای ارزشمند است. محتوا می تواند فیلم ، انیمیشن، ایمیل ، نمودار ، اینفوگراف ، پادکست یا عکس نوشته باشد.

 آنچه بازاریابی محتوا را از روش های دیگر بازاریابی متمایز می کند عملکردی است که بر پایه­ی چشم اندازی که برای شرکت ترسیم شده با یک برنامه ریزی منظم به شکلی جذاب عرضه می شود و موجب جذب مخاطبان و تبدیل آنها به مشتریان می گردد.

 

مزیت بازاریابی محتوا

شرکت ها به سه دلیل مهم از بازاریابی محتوا استفاده می کنند:

۱. افزایش فروش

۲. صرفه جویی در هزینه های تبلیغات و بازاریابی

۳. دستیابی به مشتریان وفادار

 

مدیریت بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک سبک ثابت و مشخص نیست و به طور عمده به استراتژی بازاریابی شرکت گره خورده است ولذا بازاریابی محتوا برای هر شرکت متناسب فعالیت، راهبرد و برنامه هایش متفاوت انجام می شود و طرح مشخص و از پیش آماده ای  برای انجام درست آن وجود ندارد.

محتوای شما با ارزش ترین دارایی تجاری شماست. اما باید بدانید چگونه می توان آن را به صورت کارآمد و مؤثر مدیریت کنید. این شاید صفت متمایز این نوع بازاریابی باشد که نیاز به هوشیاری و هوشمندی کنش های تیم برنامه­ریز برای تحلیل وضعیت، شناسایی ضعف ها و اتخاذ تصمیم برای تولید محتواهایی دارد که منجر به بالا رفتن بازدید و در نهایت افزایش فروش می گردد.

 

راهبرد پیش روی بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا می تواند مکمل یک پویش (کمپین) بازاریابی با این هدف باشد که هم زمان با به کار گرفتن اقدامات و برنامه های گوناگون منجر به فروش شود. به هرحال آنچه به این کنش اعتبارمی بخشد دریافت محتوای مورد نظر و پذیرش مخاطب است. بنابراین می شود گفت بازاریابی محتوا به شدت مخاطب محور است زیرا ملاک و عیار موفقیت آن به پسند مخاطب بستگی دارد.

 کارشناسان آن بیشتر مانند روزنامه نگاران عمل می کنند . آنها به طور فزاینده ای از تجزیه و تحلیل داده ها برای شناسایی نیازهای مشتریان استفاده نموده و از ابزارهای استوار بر هوش مصنوعی برای شخصی سازی پیام، انتقال تجربه و ایجاد کانال بر اساس آنچه که مربوط و متناسب به هر گروه است، بهره می­گیرند.

 بازاریابی محتوا همچنان شخصی تر خواهد شد. بازاریان محتوا تمرکز را بر افراد واقعی گذارند، از ساختار هایی مانند ویديو بهره می­برند تا هرچه به بیشتر مخاطب نزدیک شوند.

 

 

بازاریابی محتوا زود بازده نیست!

بازاریابی محتوا مانند شرکت در یک مسابقه  ماراتن است. بنابراین زود بازده نیست و اگر به کسب نتایج فوری از بازاریابی خود نیاز دارید ، هنوز فکرتان در حوزه بازاریابی سنتی قرار دارد. پس اصلا به سراغ بازاریابی محتوا نروید. در این وضعیت نیازی به ارتباط با مخاطب ندارید. کار را به یک آژانس تبلیغاتی بسپارید. اما اگر می خواهید با بازاریابی محتوا یک سرمایه گذاری عالی و واقعی برای سازمان خود انجام دهید ، باید حداقل دو سال تلاش کنید .

مطالب مرتبط

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-32921804
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام

Top